841 Shares 3841 views

Cesarz Franciszek Józef I

Franc Iosif stał cesarza austriackiego w 1848 roku, kiedy to rewolucyjne wydarzenia zmuszony do abdykacji tron Jego ojca i wuja. Panowanie tego monarchy – epoka w życiu narodów Europy Środkowej, były częścią wielonarodowego imperium austro-węgierskiego. Monarch ascetyczny charakter, który łączy w sobie dobry humor z miłości do dyscypliny wojskowej, nazwał się „starszy urzędnik imperium.” Od młodości w pełni poświęcił się sprawami rozległego państwa. Franc Iosif był erudytą człowiek mówił po francusku, angielski, włoski, mógł mówić polskim, węgierskim i czeskim.

W zaciszu monarchy był głęboko nieszczęśliwy człowiek. Zakochaj, Frants Iosif 1 poślubił Elizabeth Bawarii, córki króla Maksymiliana I. Ich małżeństwo chętnie, ale interwencja władzy Sophia – matka cesarza – stopniowo wyobcowane małżonków od siebie. Szwagier zabrał do swoich dzieci Sissi (imię młodej cesarzowej w kręgu rodzinnym) i ogranicza ich spotkanie z matką. To nie może jednak wpływać na postawę Elizabeth do męża. Sissy nigdy nie lubiłem etykiety pałac, więc wolą żyć z dala od stoczni. Elizabeth była belle imperium, jej portrety w Austrii i na Węgrzech nadal można spotkać w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Cesarzowa zaangażowany w gimnastyka, jazda konna, polowania, kochał podróże, przechowywane dzienniki i pisał wiersze. Franc Iosif dał ukochaną żonę względnej wolności, mimo że często brakowało obecność Elizabeth. Kłopoty cesarskiej pary rozpoczął we wczesnych latach, kiedy pochowano córkę Zofię. W 1889 roku, nowa góra przyszła do rodziny – svol własny mieszka ich syn Rudolph. Elżbieta od porzucone ubrania w jasnych kolorach, a stała się jeszcze bardziej nietowarzyski. Po 9 latach, cesarzowa nie. Serce ukochanej żony Frantsa Iosifa przestało bić, przewiercone z pliku – instrument anarchistycznej zabójcy.

Rozdział Monarchii (cesarz Austro-Węgier w 1867 roku) przeprowadził udaną politykę wewnętrzną przez Austro-Węgry, które w drugiej połowie XIX – początku XX wieku, stała się jednym z rozwiniętych krajów europejskich. Jednocześnie, polityka zagraniczna cesarz Franc Iosif czasami popełnić fatalnych pomyłek, które doprowadziły do bardzo poważnych konsekwencji. On odmówił udzielenia pomocy Rosji w wojnie krymskiej, a tym samym pozbawione wiarygodnego sojusznika, w stanie wzmocnić pozycję Austro-Węgier na arenie międzynarodowej. Monarcha zrobił bardzo wiele dla swojego kraju, w pewnym stopniu odpowiedzialny za upadek niegdyś wielkiego imperium. Trudno sobie wyobrazić, jaki byłby los imperium, jeśli Frants Iosif niedozwolone w 1914 roku, aby zaangażować się w konflikt z Serbią, co doprowadziło do pierwszej wojny światowej. Cesarz, który zmarł w 1916 roku, nie był w stanie zobaczyć, jak nieistniejącego imperium, który rządził 68 lat.

W Wiedniu, Franz Joseph, tej wielkiej osobowości, ustawić tylko jeden pomnik. Znajduje się on w Burggarten ogrodzie i jest zaprojektowany jako samotna postać zanurzonej w bolesnej refleksji człowieka smutnego chodzenie wzdłuż ścieżek ogrodowych