675 Shares 3697 views

Pancernik „Pietropawłowsk”: historia, opis konstrukcji, charakterystykę. Śmierć pancernik „Pietropawłowsk”

„Pietropawłowsk” – pancernik, niegdyś przez rosyjską Imperial Navy. Był liderem z 1. Eskadry Pacyfiku, który brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. Pod koniec marca 1904 roku statek zatonął w pobliżu Port Arthur, nadepnięcie kopalni wroga. Jego śmierć była jednym z najtragiczniejszych stron w historii floty rosyjskiej.


Budowa statku

Założeniem rosyjskiej floty bałtyckiej w trybie przyspieszonym programu rozwoju w 1890 roku został bezprecedensowy wzrost niemieckiej marynarki. W ciągu pięciu kolejnych lat planuje budowę 50 niszczycieli, 10 okrętów wojennych, a także kilka krążowników i kanonierki. Zdecydowano się wymienić cały pancernik Po walkach armii i floty rosyjskiej w XVIII i XIX wieku. W szczególności nazwa „Pietropawłowsk” było spowodowane zwycięstwem wojsk rosyjskich broniących port Pietropawłowsk na Kamczatce.

Pancernik „Pietropawłowsk” zaczął budować 19 marca 1892 roku, a jego oficjalny układanie odbyła się 7 maja w Petersburgu. Wzięło w nim udział przez cesarza Aleksandra III. Po zaledwie dwóch i pół roku, czyli 28 października 1894 roku, został obniżony do wody. Testy Armadillo odbyła pod koniec 1897 i na początku 1899 Po statek był w pełni wyposażone w niezbędne ramionach, udał się w swoją pierwszą podróż na Daleki Wschód, gdzie wykazał doskonałą zdolność do żeglugi. Na ogół, Armadillo „Almaty” w tym czasie został uznany za uzbrojonego okrętu z dość dużą maksymalną szybkością 16,86 węzłów.

Pancernik „Pietropawłowsk”: opis projektu

Ten statek, jak również inne pancerniki typu „Połtawa”, miał dość niezwykły kształt ciała: płytę umieszczoną powyżej pokładu głównego, jak to było pełno wewnątrz. Funkcja ta jest typowa dla większości francuskich okrętów. Pozwoliło to znacznie rozjaśnienia masy kadłuba powyżej wody. Długość linii wodnej było 112,5 m, szerokość – 21,3 um, osad obciążony – 8,6 m.

Statek miał zaokrąglony paszy i trzy pokłady: górny, główny lub akumulator, a dno. Obudowa posiada prosty trzpień i ubijaka wystawały o 2 m. To zostało poparte shpironom zewnątrz i wewnątrz opancerzonego pokładu. Statek miał trzy maszty: grot- i masztu, jak również wentylację, położony między dwoma kominami. Ostatnią z nich była niższa, co jest główną cechą tego statku (patrz fot. Z pancernika „Petropavlovsk”).

rezerwacja

W związku z tym, gdy statek nie różni się od innych statków o tej samej klasie. Miał wysokość pasa głównego pancerza 2,29 m i długości 73,15 metrów, który znajdował się na linii wodnej, którzy bronili kotły, maszyny i wieżyczki dennych. Jest to około 65% całkowitej długości korpusu. Grubość pancerza w różnych częściach statku znacznie. Tak więc, w centrum statku jest chroniony przez pancerz do 406 mm, a główne wieże przeciwpożarowe wyposażone płyt 305 mm.

Nad głównym pasem pancerza była wyższa, która osiągnęła kaliber głównych wież. Jej grubość wynosiła 127 mm, wysokość – 2,29 m, a długość – ok. 50 m Ponadto wieża i główne barbettes przeciwpożarowych także wzmocnione pancerza o grubości 254 mm, a średni – płytki 127 mm. Ale cztery armaty 152 mm i nie mają żadnej ochrony, oprócz standardowego bocznego poszycia.

artyleria

Armadillo pistolety kalibru główne reprezentowane cztery pistolety znajdowały się w parach na rufie i łuk wieże. Ich obrót i pionowe nawigacja wykonywane przez paszy hydraulicznego i amunicję – za pomocą siłowników elektrycznych. broń średniego kalibru składała się z dwunastu pistoletów Kane, z których osiem zostało w dwie wieżyczki-gun, a reszta zostały umieszczone między nimi.

Kopalnia artyleria była reprezentowana przez 38 armatek Hotchkiss i były rozproszone na całym terytorium statku. Armed Assault Baranowski miał dwa pistolety. W zależności od sytuacji, mogą być instalowane zarówno na kole i pulpity kolumnowe na wagonach.

Wojna rosyjsko-japońska

W nocy 27 stycznia 1904 pancernik „Pietropawłowsk” z resztą okrętów, które tworzą Pacific Squadron, był na nalotu niedaleko Port Arthur. Nagle rosyjska flota została zaatakowana przez japońskich niszczycieli, które opalanych na niego 16 torped. Jak się okazało, dywizjon był całkowicie nieprzygotowany na taki obrót sprawy i nie był w stanie skutecznie odeprzeć wroga.

W zamieszaniu wywiązała, polega na tym, że admirał Spark nie mógł uwierzyć, że wojna z Japończykami, a prawie godzinę zamówił do przesyłania sygnałów od flagowego „Pietropawłowsk” z wymogiem nie do otwartego ognia. I w tym momencie torpeda wróg musiał wybić rosyjskiego krążownika „Pallada” i pancerniki „Retvizan” i „tronu”.

Rano, japońska siła główny składający się z dziewięciu krążowników i pancerników sześciu, które obejmowały statki i admirała H. Togo, pojawiły niedaleko Port Arthur. Są zaangażowani wroga z eskadry rosyjskiej, która trwała nie więcej niż 40 minut. Po tym, że Japończycy wycofali. Ta walka nie przynosi znaczących wyników z jednego z walczących stron, chociaż kilka statków i uszkodzone. Wśród nich był i pancernik „Pietropawłowsk”. ląduje ona kilka pocisków, ale nie powodują wiele szkód, więc nie wpływa na zdolność bojową statku.

Nowy dowódca eskadry,

W pierwszych dniach wojny w wyniku nieudolnego kierownictwa Admiral Spark Rosyjska flota straciła kilka swoich statków. Po jego rezygnacji został mianowany dowódcą eskadry wiceadmirała S. O. Makarova, który przybył w Port Arthur na koniec lutego 1904 roku podniósł flagę na pierwszym krążownika „Askold”, a następnie przeniesiono go do pancernik „Pietropawłowsk”.

W ciągu następnego miesiąca statek pod dowództwem S. O. Makarova kilka razy udał się do morza, aby wypracować plan wspólnych manewrów. W jednym z tych dni pomiędzy japońskiej i rosyjskiej eskadry potyczki miały miejsce dwie godziny, jednak ze względu na zbyt duże odległości pociski nie dotrzeć do celu i wpadł do wody. Tylko raz Wolej statku „Victory”, na którego pokładzie były karabiny dalekiego zasięgu, udało się doprowadzić do uszkodzenia pancernika wroga „Fuji”.

przebiegły plan

Japoński admirał Togo H. opracowali plan zablokowania rosyjskiej floty w porcie Port Arthur by-stra statków. Istotą jego planem było spokojnie ustalić pole minowe, a następnie zwabić mu prosto rosyjskiej eskadry, przynęta miała być jednostką składającą się z kilku krążowników.

Plan ten został przeprowadzony w nocy 31 marca. Rosyjskie okręty zauważony japoński oddział, ale go nie zaatakuje. Zabrali je na własne niszczyciele wysłane S. O. Makarovym na patrol noc w okolicy Elliot Island. Krótko po dwóch statków na morzu – „Ostatni” i „Chrobry” – jakoś uciekł z jednostki głównej, a następnie podzielony, a wszystko zaczęło działać niezależnie. Po osiągnięciu pożądanych wysp i nie znalezienie wroga w tym momencie, sześć rosyjskich niszczycieli wrócił do Port Arthur. Za nimi „terrible” w ciemności, wziął japoński oddział dla jego i dołączyła do niego. Ale gdy nastał ranek, a rosyjski niszczyciel została odkryta przez wroga, natychmiast został zaatakowany. Podczas krótkiej walce, został trafiony i zatopiony. Aby pomóc mu została wysłana krążownik „Bayan”, który udało się uratować tylko kilka żeglarzy.

Śmierć pancernik „Pietropawłowsk”

Nie czekaj na całej eskadry i zarządził nalot włok S. O. Makarov na pancernika towarzyszy „Połtawa” i czterech innych krążowników rano udał się do miejsca zalania „Terrible” niszczyciel. Tym razem udało mu się bez problemu do obejścia minowe wroga. W tym momencie na horyzoncie pojawił się kilka japońskich krążowników, które z „Pietropawłowsk” otworzył ogień. Przeciwnik zaczął wycofywać się na wschód, ale szybko mu z pomocą przyszedł jego główne siły. Widząc to, rosyjskie statki zwrócił się do Port Arthur. Dla dwóch z pancernika dołączył w drodze do nich – „Peresvet” i „Victory”. Po tym, S. O. Makarov ponownie postanowił zbliżyć się do wroga i skierował się prosto do bombardować japońską witrynę.

W 9 godz. 43 min. 31 marca 1904 na przełomie okrętu „Pietropawłowsk” z jego prawej burty wybuchu. Doznał kontuzji nosa wieży głównej ognia, tak że zdetonowali amunicję. Wybuch był potęgą, który został wyrzucony za burtę nos 305 mm wieżyczka, przesłon i kominy. Ponadto, nie było załamanie masztu, który całkowicie zniszczone podwozia i mostów dowódca. Battleship powoli zanurzać jej łuk, a wkrótce zagrzmiał, a ostatni potężny wybuch – powiększonym kotły. Po tym, gdy statek złamał na pół i szybko poszedł pod wodę.

Efekty

Łodzie, które zostały wysłane do ratowania rozbitków, w stanie odebrać tylko około 80 osób. Wśród nich były kapitan NM Jakowlew i kuzyn Mikołaja II, Wielkiego Księcia Cyryl Romanow. Ale S. O. Makarov dziesięć i oficerowie osiemnaście skalę statku zginęło. Eksplozja twierdził również życie ponad sześciuset żeglarzy. Ponadto stwierdzono, że na pokładzie statku w momencie był i VV Vereshchagin – znany artysta, który umarł na pancernik „Pietropawłowsk” z resztą załogi. Jego zadaniem było wykonanie szkiców podczas kampanii, która następnie byłaby przydatna do pisania przyszłych zdjęć.

Eksplozja pancernik „Pietropawłowsk” miała bardzo negatywne konsekwencje, które wpłynęły działania bojowe w całym Pacific Squadron. Nie tylko, że granatowy stracił jednego z najlepszych pancerników, więc stracił, a utalentowany organizator i szef obrony Port Arthur – Admiral S. O. Makarova, który jest bardzo kochany i szanowany przez swoich podwładnych. Nie był w stanie znaleźć równoważnej wymiany aż do końca wojny rosyjsko-japońskiej. Okazało się, że świadkiem śmierci pancernika był MP tablica inżynier i wynalazca. To wydarzenie i dał mu pomysł, aby stworzyć taki podział okrętów podwodnych, jako warstw górniczych.

pamięć

Pod koniec czerwca 1913 roku w obecności cesarza Mikołaja II w Kronsztadzie otwarty pomnik S. O. Makarovu. Autorem tego projektu jest rzeźbiarz L. V. Shervud, który przedstawiono na cokole śmierci pancernik „Pietropawłowsk”. Z okazji 100. rocznicy tragedii w Petersburgu powstała tablica, który przedstawił nazwiska wszystkich 635 członków załogi tego statku. Ponadto w komunikacie kaplicy. Nikolaya Chudotvortsa na morze świątyni Zbawiciela na Waters ma pamiątkową tabliczkę z mosiądzu. A dla zainteresowanych statków, mają możliwość własnoręcznie zrobić pancernik „Petropavlovsk”, którego wzór można łatwo znaleźć w wyspecjalizowanych zasobów.

poszukiwanie

Pod koniec 2011 roku wspólna rosyjsko-chińska wyszukiwarka wyprawa, której celem było ustalenie dokładnej lokalizacji słynnego statku śmierci został ustalony. Poszukiwania pancernik „Pietropawłowsk”, która odbyła się w Chinach w dziedzinie Lushun (dawniej Port Arthur). Członkowie ekspedycji na Morzu Żółtym została odkryta przez metalową tablicę o długości i szerokości około 90 do 13 m. Eksperci mają skłonność wierzyć, że jest to wrak pancernika podczas „Pietropawłowsk” wojny rosyjsko-japońskiej. Na dole niektóre elementy zostały znalezione, które mogłyby potwierdzić tę hipotezę, ale jak dotąd nie przyniosły na powierzchnię.