875 Shares 9382 views

Ból w prawym dolnym brzuchu u mężczyzn jest bliżej pachwy: przyczyny

Ból w prawym dolnym brzuchu u mężczyzn nie pojawia się tak właśnie. Często świadczą o rozwoju dolegliwości w organach wewnętrznych i wymagają pilnej wizyty u lekarza. Częstym dyskomfortom towarzyszą dodatkowe objawy, pozwalające lekarzowi na określenie diagnozy. Przyjrzyjmy się powodom bólu w prawym dolnym brzuchu u mężczyzn.


Główne przyczyny i cechy dyskomfortu

Ból w dolnej części brzucha, po prawej, u mężczyzn różni się intensywnością.

Dyskomfort może być:

 • Sharp;
 • Pociągnięcie;
 • Głupie;
 • Cięcie;
 • Spasmodic.

Czasami znajduje się tylko w dolnej części brzucha. W niektórych przypadkach rozprzestrzenia się do pachwiny, narządów płciowych, jelit. Bolesne objawy mogą pogarszać się podczas chodzenia, uprawiania sportu, opróżniania jelit lub oddawania moczu.

W tej sytuacji nie należy samodzielnie diagnozować, a jeszcze bardziej wybrać leczenie bez konsultacji z lekarzem. Mężczyźni powinni mieć świadomość, że opóźnienie w nawiązaniu do lekarza może prowadzić do poważnych powikłań, a czasami kosztować życie osoby.

Co można sygnalizować bólem w dolnym brzuchu, po prawej, u mężczyzn?

Przyczyny dyskomfortu często występują w chorobach następujących narządów:

 1. Wątroba. Można zaobserwować różne zapalenie wątroby, ropnie.
 2. Pęcherzyk żółciowy, jego kanały. W celu wywołania bólu może wystąpić kamica żółciowa lub zapalenie dróg żółciowych. Często podstawą dyskomfortu jest zapalenie pęcherzyka żółciowego.
 3. Załącznik. Ostre objawy wywołuje zapalenie wyrostka robaczkowego.
 4. Cienka i jelita cienka. Podżeganie bólu może: zapalenie jelita grubego, przekrwienie. Nieprzyjemną symptomatologią wywołują: wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Crohna. W centrum patologii może wystąpić niedrożność jelita i wiele innych schorzeń.
 5. Trzustka. Zapalenie trzustki.
 6. Żołądek i dwunastnik. Wrzody, zwężenie lub skurcz pylor. Ból powoduje perforację wrzodu.
 7. Otrzewacz. Patologia może być wywołana przez chorobę przyczepności, zapalenie otrzewnej, ostry mezagenizm.
 8. Statki otrzewnej. Miażdżyca aorty, zakrzepicy, miażdżycy tętnic.
 9. Układ moczowy. Często ból wskazuje na rozwój zapalenia pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, niedrożności prawej moczowodu, zapalenia nerek, zapalenia kłębuszków nerkowych.
 10. Kręgosłup i rdzeń kręgowy. Dyskomfort może wywoływać gruźlica, spondyloartroza, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nowotwory kości, ropnie zewnątrzoponowe, zapalenie panduaży i uraz.
 11. Ściana brzucha. Ból powoduje naruszenie przepukliny pachwinowej, przepukliny pępowinowej.
 12. Komórka klatki piersiowej. Dyskomfort może wywołać zawał w płucach. Często obserwuje się silny ból w przypadku prawostronnego zapalenia płuc, przepukliny błony śluzowej. Nie można wykluczyć nawet zawału mięśnia sercowego.

Ponadto ból może powodować zakaźne dolegliwości:

 • Botulizm;
 • Tężec;
 • Salmonelloza;
 • Cholera;
 • Choroby pasożytnicze (obecność robaków);
 • Dysentery.

Prawy dyskomfort może być spowodowany:

 • Zespół Munchausena;
 • Rozciąganie mięśni;
 • Cukrzyca;
 • Migrena brzuszna;
 • Zatrucia (bar, ołów, nikotyna, talu, morfina, acetylocholina);
 • Wzdęcie;
 • Porfyria;
 • Urazy brzucha.

Choroby wątroby

Umiarkowany ból w prawym dolnym brzuchu u mężczyzn może wskazywać na zapalenie wątroby. Są patologie, w których występuje stan zapalny tkanki wątroby. Dyskomfort jest najczęściej zlokalizowany w okolicy prawej hipochondriów, ale jeśli narząd jest znacznie powiększony, ból może mieć wpływ na dolne brzuch.

Następujące objawy mogą wskazywać na zapalenie wątroby:

 • Ból zwiększa się podczas ruchu;
 • Istnieją problemy z trawieniem w wyniku braku żółci;
 • Krwawienie (tylko w ciężkiej formie);
 • Niska temperatura (około 37-37,5 o C).

Obecność ropnia jest potwierdzona przez takie oznaki:

 • Hipertermia;
 • Ból głowy;
 • Zwiększone pocenie się;
 • Nerwowy dyskomfort.

Patologie pęcherzyka żółciowego i przewodów

Z tymi dolegliwościami często dochodzi do ostrych bólów. Z reguły jest ona zlokalizowana w górnym prawym obszarze brzucha, ale może migrować do innych obszarów. Ten dyskomfort spowodowany jest skurczem mięśni gładkich. Jego intensywność może być dość wysoka. Konwencjonalne środki przeciwbólowe nie łagodzą bólu.

Z reguły następujące objawy są następujące:

 1. Zapalenie pęcherzyka żółciowego. Zapalenie pęcherzyka żółciowego, jeśli nie ma w niej kamieni, nie powoduje ciężkiego dyskomfortu. Pacjent ma zaburzenia trawienia, umiarkowanie zwiększa temperaturę.
 2. Cholitoza. W kamicy żółciowej człowiek może nie mieć żadnych objawów. Ale jeśli przyrost zwiększa pęcherzyk żółciowy, wtedy pacjent rozwija kolkę. W takim przypadku dyskomfort jest zlokalizowany na granicy prawej hipochondrium i nadbrzuszu, który może migrować do ramienia. Czasami boli w dolnej części brzucha mężczyzn i daje z tyłu. Dyskomfort jest napadowy. Bardzo ważne jest, aby szukać pomocy medycznej w czasie.
 3. Zapalenie śluzówki jamy ustnej. Z tą patologią przewody żółciowe stają się zapalone. Dolegliwość często sprowokowana jest małą kamienistą plamą. Ból, co do zasady, zlokalizowany jest we właściwym hipochondrium lub nadbrzuszu. Dyskomfort jest typu cewki. Towarzyszy mu żółtaczka, hipertermia.

Ujawnienie zapalenia wyrostka robaczkowego

Z tą patologią pojawia się ostry ból w dolnej części brzucha, po prawej, u mężczyzn. Jest to najczęstszy powód w praktyce chirurgicznej wyglądu takiego dyskomfortu.

Należy jednak zauważyć, że dodatek może być nietypowy. W takim przypadku dyskomfort może przebiegać w prawo hipochondrium, dolnej części pleców i okolicy łonowej.

Symptomy zapalenia dodatku:

 • Wymioty (często pojedyncze);
 • Niewielki wzrost temperatury (hipertermija charakteryzuje proces rogową lub nekrotyczną).

Patologie jelita grubego i jelita cienkiego

Prawy dyskomfort może powodować wiele dolegliwości. Patologie rosnącej grubości, jelita cienkiego mogą powodować bardzo nieprzyjemne objawy.

Ból w jamie brzusznej może być objawem takich dolegliwości, jak:

 1. Przekrwienie. Jest to patologia, w której obserwuje się ślepe wypukłości w ścianie jelit. Z ich stanem zapalnym pojawia się ból podobny do dyskomfortu w obrębie przytomności.
 2. Choroba Crohna. Charakteryzuje się procesem zapalnym, wpływającym na różne części przewodu żołądkowo-jelitowego. Często jelit cierpi. Chorobie towarzyszy uszkodzenie oczu, skóry, w stolcu jest krew.
 3. Zapalenie okrężnicy. W wyniku wielu przyczyn jelita może doprowadzić do zapalenia. Ból jest dość intensywny. Często patologia towarzyszy zaparcia, wzdęcie.
 4. Wrzodziejące zapalenie okrężnicy niespecyficzne. Zapalenie zlokalizowane jest w błonie śluzowej jelita grubego. Dyskomfort może pojawić się po lewej stronie. Często, z tą patologią, występują bóle w prawym dolnym brzuchu u mężczyzn. Dyskomfort jest ostry i może prowadzić do zapalenia otrzewnej.
 5. Niedrożność jelit. Bolesne skurcze, wywołane nagromadzeniem częściowo strawionego pożywienia i gazów, mogą wystąpić 1-2 dni po zablokowaniu. Dyskomfort stopniowo wzrasta. Towarzyszące patologii erulacji, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, wzdęcia, brak stolca, wymioty.

Choroby trzustki

Najczęstszą patologią jest zapalenie trzustki.

Do dolegliwości są charakterystyczne:

 1. Ból. Jest to pierwszy i najbardziej typowy objaw patologii, która występuje w ostrej formie. Dyskomfort jest zlokalizowany w nadbrzuszu. Jednak często rozprzestrzenia się na prawą lub lewą hipochondrium, jest w stanie oddać, niższe plecy.
 2. Wszelkie nagłe ruchy zwiększają zespół bólu.
 3. Pojawia się nudno, wymioty.

Choroby żołądka i dwunastnicy

Przy takich chorobach dyskomfort jest zazwyczaj zlokalizowany wokół nadnercza lub obejmuje prawą górną okolicę.

Jeśli jest to wrzód dwunastnicy, zespół bolesności pojawia się w miejscu jego zlokalizowania – po prawej stronie.

Choroby układu moczowego

Ból prawy często jest spowodowany chorobą nerek. Ten dyskomfort rozciąga się również na niższe plecy.

Źródłem bólu może być takie patologie:

 1. Kamica nerkowa, choroby kamieni nerkowych. Ostre krawędzie przyrostu uszkadzają miednicę nerek. Pacjent cierpi na ciężki dyskomfort, zwany colicją nerek. Z tym stanem boli w dolnej części brzucha, po prawej, bliżej pachwiny. U mężczyzn może wystąpić dyskomfort w okolicy narządów płciowych.
 2. Podrażnienie nieprzyjemnych objawów może powodować zapalenie nerek i kłębuszkowe zapalenie nerek. To zapalenie nerek zazwyczaj manifestuje się jako nudny ból w dolnej części brzucha, po prawej, u mężczyzn (jeśli jest prawidłowa nerka). Towarzyszy patologii gorączki, mętności moczu.
 3. Ból w dolnej części brzucha, po prawej, u mężczyzn może być objawem zapalenia pęcherza moczowego. Patologia występuje w wyniku hipotermii lub infekcji seksualnej. Ból obejmuje dolną część brzucha. Zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się ciągłym odczuciem pełnego pęcherza moczowego, częste oddawanie moczu w toalecie, pieczenie występuje, a gorączka może wzrosnąć.

Skaza sferyczna

Jeśli boli w dolnej części brzucha, po prawej, bliżej do pachwiny u mężczyzn, to prawdopodobieństwo wystąpienia dość nieprzyjemnej choroby – zapalenia gruczołu krokowego.

Choroba może wystąpić w przewlekłej lub ostrej formie. Dyskomfort objawia się bólem w strefie suprapubicznej, która daje do narządów płciowych i towarzyszy mu trudności lub częstego oddawania moczu.

W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego uczucie dyskomfortu może być zarówno silne jak i słabe. W przypadku przewlekłej postaci, tuż pod brzuchem znajduje się ból naciągający. Mężczyźni doświadczają uczucia ciężkości, często spadku siły.

Nowotwory gruczołu krokowego mogą rozwinąć się w wyniku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego lub choroby wenerycznej. Taka klinika jest częściej obserwowana u mężczyzn, którzy przekroczyli czterdzieści pięć lat. Nowotwór gruczołu krokowego często sygnalizuje bardzo silny dyskomfort.

Choroby zakaźne

Istnieje wiele patologii, które mogą powodować ból w jamie brzusznej. Nieprzyjemny dyskomfort często prowokuje infekcje jelitowe. Kiedy ciało jest zakażone mikroorganizmami chorobotwórczymi, ból w jamie brzusznej jest prawie zawsze obserwowany. W takim przypadku może mieć wpływ na wszystkie obszary jelit. Jednakże każdy mikroorganizm charakteryzuje się typową zmianą konkretnego miejsca.

Najczęstsze są infekcje jelitowe:

 1. Szpiczak. To jest dyzenteria. Co do zasady, oddziały jelita grubego są dotknięte. Dyskomfort jest zlokalizowany po lewej stronie. Często występuje ból rozproszony migrujący do prawego dolnego brzucha. Patologia charakteryzuje się: ogólnym złym samopoczuciem, gorączką, fałszywym pragnieniem oddawania się, obecnością krwi w taborecie.
 2. Salmonelloza. W dolnej części brzucha występuje silny ból. Choroba charakteryzuje się: biegunką, gorączką, utratą apetytu, ogólnym złym samopoczuciem.
 3. Cholera. Jest wystarczająco niebezpieczna choroba. Oprócz bólu brzucha, pacjent ma częste stolce. Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie charakteru dolegliwości.

Nieprzyjemny ból w dolnej części brzucha może wywoływać pasożyty. Takie dolegliwości występują zwykle bez wzrostu temperatury. Dyskomfort z nimi jest umiarkowany i może być obserwowany w dowolnym obszarze brzucha, w tym w prawo.

Najczęstsze objawy nieprzyjemne są spowodowane takimi pasożytniczymi dolegliwościami:

 • Giardiasis;
 • Amebiasis;
 • Ascaridosis;
 • Diphyllobothriasis;
 • Enterobioza.

Wnioski

Jeśli u pacjenta występuje ból w jamie brzusznej, należy skontaktować się z lekarzem. Tylko on może postawić właściwą diagnozę i podjąć niezbędne leczenie. Tak więc, aby zwolnić Cię z tak nieprzyjemnej i bolesnej symptomatologii.