434 Shares 3155 views

Bosphorus – Cieśnina na styku kontynentów

Wspaniały i wyjątkowy miasta w Stambule, stolicy państwa tureckiego, znajduje się bezpośrednio przy skrzyżowaniu dwóch kontynentach. A między nimi – słynny Bosfor – cieśnina, który jest jednym z cudów nie tylko Istambuł, ale cała Turcji. To niesamowite miejsce można nazwać sercem miasta. Turystów ze wszystkich zakątków ziemi przychodzą tu, aby podziwiać piękno miasta, przespacerować się na obrzeżach cieśninę lub pływać na nim na łodzi.


Nawiasem mówiąc, nazwa „Bosfor” Strait otrzymał od czasów starożytnych. To tłumaczy się jako „cow most”. Nie bardzo dźwięczny nazwa, ale jest ona wymieniona w starożytnych mitach greckich. Według legendy, władca Olimpu, Zeus zakochał się w zwykłego śmiertelnika Io. Ale zazdrosna żona Hera Thunder odwrócił piękno do krowy i zesłać na niego ogromny i złowrogą szerszenie. Io krowa nie miał spokój z tego drania, aż ujrzałem Strait, który stał się jej zbawienie. Cieśninie było powodu tego incydentu jest tutaj „szalonych krów” title. Czy to prawda czy fałsz – nie jest znane, ale możemy tylko wierzyć, jako dowód, że nie ma żadnych.

To ulubione miejsce wielu turystów, którzy chcą zobaczyć Bosfor – Most wschodni. Został zbudowany przez wielkiego króla perskiego Dariusza ponad 2500 lat temu. Na tym moście po raz pierwszy zdał tysięcznej armii siedemset linijki.

Od czasów starożytnych, Bosphorus odegrał kluczową rolę w rozwoju handlu i nawigacji. Jego doskonała lokalizacja przyciąga uwagę Imperium Osmańskiego. Turcy nie skupiać się na tej cieśniny: zbudowano wokół niego ogromne zamki, twierdze, rezydencje i wille. Niewątpliwie, aby pokryć całą Cieśninę się udać, że to niemożliwe, więc oddziały zostały podzielone na kilka części. Pierwszy zbudowany na brzegu wioski rybackiej, potem już wznoszonych twierdz i pałaców. Wszystko to przyczyniło się do rozkwitu imperium nad brzegiem Bosforu.

Jeśli spojrzeć na Bosfor na mapie, stworzy wrażenie, że te dwa kontynenty niemal zbieżne. Niektórzy naukowcy nawet nazwał go wąska cieśnina na świecie. ciasna długość 30 m i głębokości 120 m.

Jak wspomniano powyżej, Bosphorus – główne centrum handlowe w kraju. On jest często nazywany „Złoty Róg”. Dzięki prostej i pochodzi gospodarcze i handlowe szlaki morskie między Turcją i krajami sąsiadującymi.

Dziś Bosfor – cieśnina o statusie międzynarodowym. Na nim pływają łodzie w obu kierunkach. Podróżni mogą często Wskazówki wraki zatopionych statków i innych ciekawych rzeczy. Podczas spacerów przez cieśninę można dowiedzieć się wiele o nim. Na przykład, Turcy zwany szybki przepływ nad cieśniną „diabła”. On jest bardzo szybki i niebezpieczny wściekłość zaczyna się wraz z nadejściem wiosny, kiedy śnieg zaczyna topnieć w dorzeczu Dunaju. Szybki przepływ cyklu wzdłuż wybrzeża, wody, pienienie w trakcie wrzenia. Bosphorus – jest sprzeczne „tworzenie”. Płynie w tym samym czasie w dwóch zupełnie różnych kierunkach: od Morza Czarnego do Marmara i odwrotnie.

Mimo licznych wojen, był świadkiem przez cieśninę Bosfor nadal fascynuje turystów. Zwłaszcza, że jest piękny o zachodzie słońca. W tym momencie, miasto wokół cieśniny zmienił się nie do poznania. W ciemności, stojąc korty podczas zachodu słońca może być postrzegane jako jasne światła świecą na wzgórzach. W powietrzu, głosy muezzinów którzy popełniają wieczorną modlitwę. Hagia Sophia stoi bezpośrednio nad miastem jak maszt okrętu. To niesamowite Bosphorus – prawdziwy skarb, który jest przechowywany w samym sercu Stambułu!