714 Shares 1122 views

Kiedy nic nie zależy od nas: dwie trzecie wszystkich przypadków raka są spowodowane przez przypadkowych mutacji

Nowe badania naukowe zespół naukowców z Centrum raka Johns Hopkins pokazuje, że 66 procent wszystkich mutacji powodujących raka są bezpośrednią konsekwencją błędów replikacji DNA losowych. Niestety, oznacza to, że takie mutacje są nieuniknione i nie możemy im zapobiegać.


Wyniki badań

Ten uderzający wniosek opiera się na szeregu modeli matematycznych stosowanych do przewidzenia DNA kopiowanie ścieżek wraz z analizą wstępnie istniejącego zestawu danych o raku. Mutacje te występują niezależnie od tego, czy dana osoba jest fizycznie zdrowy, czy nie, czy skłonności do tytoniu lub alkoholu, i tak dalej. ogólny stan zdrowia, wydaje się nieistotne.

„Badaliśmy relacje między liczbą normalnego podziału komórek macierzystych i rozwoju nowotworów ryzyka 17 w 69 krajach na całym świecie – piszą naukowcy w artykule. – dane wykazywały silną korelację pomiędzy występowaniem raka i podziału komórek macierzystych w normalnych ludzi mieszkających w różnych krajach, niezależnie od czynnika ".

Stwierdzono również, że 29% nowotworów spowodowanych przez czynniki środowiskowe. Tylko 5% przypadków raka wydaje się być dziedziczone.

Podobne wnioski

Wyniki te są zgodne z konkluzjami przez naukowców w 2015: większość nowotworów jest wynikiem „pecha”, a nie jakichkolwiek innych czynników. Jednocześnie, wyniki wcześniejszych badań wzbudziły wiele kontrowersji, a ta nowa praca jest prawdopodobne, aby zmierzyć się z samą wrogą atmosferę.

Co wiemy o raku

Biorąc to pod uwagę, należy podkreślić kilka ważnych szczegółów. Rak jest bardzo złożone choroby. Istnieją co najmniej 200 od jego gatunku, i każdy z nich jest agresywna i krytyczny, chociaż w pewnych przypadkach może ulegać obróbce, a nawet może być utwardzona. Ponadto, istnieje kilka sposobów radzenia sobie z rakiem, od tradycyjnych po folk. Niektóre z nich są bardziej skuteczne niż inne.

Najważniejszą rzeczą do zrozumienia w tym względzie: nadal nie wiem bardzo dużo o tej chorobie. Rak może być spowodowane zarówno przez szereg niekorzystnych czynników środowiskowych (promieniowania, czynników rakotwórczych i zakażeń) oraz przyczyn genetycznych, a niektóre z nich mogą mieć większy wpływ niż inne.

Według naukowców, który nie brał udziału w badaniu

Nowe badanie każe nam myśleć o tym, co możemy lekceważyć losowy charakter rakotwórczych mutacji w genach, a to stwarza szereg problemów.

Chociaż dane wskazują, że ilość rakotwórczych przypadkowych mutacji jest bardzo wysoka, rzeczywista liczba może być znacznie niższa. Rzeczywiście, wiele innych badacze uważają, że korelacja między rakiem i replikacji DNA błędów, które wskazuje aktualny badanie i ten, który miał miejsce w 2015 roku, zbyt przesadzone autorów. Niektórzy również zauważyć, że autorzy tych badań opierają się zbytnio na jednym zestawie danych, przy czym należy wziąć pod uwagę i inne.

Inne badanie opublikowane w czasopiśmie Nature z powrotem w 2016 roku, miał do przeciwnego wniosku. Autorzy twierdzili, że czynniki środowiskowe są przyczyną większości nowotworów. W ten sposób staje się jasne, że na prawdę trzeba wydać dużo więcej badań.

Znaczenie wczesnej diagnozy

W każdym razie na pewno nie oznacza, że nie można przynajmniej częściowo kontrolować większość typów nowotworów. Nawet jeśli dana osoba nie ma naprawdę szczęście i dostał raka z powodu przypadkowych mutacji, jest bardziej prawdopodobne, aby przetrwać, niż w jakimkolwiek innym momencie w historii ludzkości, dzięki niesamowitej pracy naukowców i lekarzy na całym świecie.

W rzeczywistości, autorzy zwracają uwagę, że jeśli wyniki są dokładne, to po raz kolejny wykazać znaczenie wykrywania objawów raka we wczesnym stadium.

„Nasza analiza podkreśla znaczenie wczesnego wykrywania i interwencji w celu zmniejszenia śmiertelności z wielu nowotworów związanych z przypadkowych mutacji” – piszą.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Łączne ryzyko zachorowania na raka można zmniejszyć o umiarkowanej aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia alkoholu, zbilansowanej diety i rzucenia palenia. W rzeczywistości, ostatnie badania stwierdzono, że śmiertelność z powodu raka w Stanach Zjednoczonych może być zmniejszona o połowę, jeśli każdy dorosły Amerykanin będzie stosować się do tych zaleceń.

Więc nie panikuj i nie wierzyć sensacyjne nagłówki. Żyć zdrowo i wziąć udział w charytatywnej na rzecz badań nad rakiem. Niezależnie od tego, co powoduje raka – dziedziczne geny, styl życia lub przypadkowe błędy replikacji DNA, tym więcej wiemy na temat tej choroby, lepiej przygotowane do walki z nim.