368 Shares 4982 views

Fatma Sultan i aktorka turecka, którzy ją zagrali, Meltem Jumbul

Kilka lat temu pojawił się turecki serial telewizyjny "Magnificent Age" ("Muhteşem Yüzyıl"). W nim zostało powiedziane o panowaniu Imperium Osmańskiego najbardziej szanowanych przez tureckich ludzi Sułtana Sulejmana. Przez cztery sezony publiczność zdołała uczyć się i kochać wiele postaci. Wśród nich siostra Wielkiego Suleimana to Fatma Sultan. Większość widzów byłaby zainteresowana tym, że los tej jasnej i niezwykłej kobiety naprawdę był.

Pochodzenie sułtana

Fatma Sultan była siostrą siostry dziesiątego sułtana Imperium Osmańskiego, Sulejmanu. Jej ojcem był dziewiąty sułtan Selim I, a jej matka była córką Krymskiego Chan Mengli Giray Ayshe Hafsa. Poza Suleimanem, Fatma miała jeszcze trzech braci: Orhan, Musa i Korkut (zmarły jako dziecko) i cztery siostry: Khatija, Shah, Beyhan i Hafsa.

Fatma Sultan: Biografia

Według oficjalnych źródeł sułtana urodziła się w 1500 roku. Kiedy dziewczyna dorastała, była tradycyjnie żonaty z jednym z urzędników Imperium Osmańskiego. Władca sanjak Antakya Mustafa Pasha stał się mężem sułtana. Z tego powodu przez długi czas Fatma Sultan przebywał poza Stambule.

To, co się stało z pierwszym mężem tego sułtana, nie jest dokładnie znane. Najbardziej prawdopodobną wersją jest to, że został on wykonany. Nie powinniśmy jednak wykluczać możliwości rozwodu, ponieważ kobiety z klanu sułtańskiego w Imperium Osmańskim mogły dobrowolnie rozwodzić swoich mężów. To prawda, że rozwód stał się ważny tylko za zgodą sułtana.

Drugi mąż pięknej sułtanki stał się wielkim rycerzem Kara Ahmeda Pashy. Następnie został on przez Suleiman wykonany. Uważa się, że winowajcą śmierci drugiego męża Fatma Sultan był mąż córki Sulejmana, Mihrimah Rustem Pasha. Faktem jest, że poprzednio zajmował stanowisko Wielkiego Viziera, ale został usunięty z niego. Aby powrócić, Rustem zamaskowany Kara Ahmed-pasha i po jego egzekucji ponownie stał się wielkim vizier.

Gdy Fatma Sultan straciła drugiego męża, miała pięćdziesiąt pięć lat. Nie znów się ożenił. Nie ma informacji, czy ten sułtan miał dzieci.

W 1570 roku wielka sułtana zmarła i została pochowana obok jej drugiego męża. Pięć lat później zbudowano w niej pamiątkę, która nadal istnieje.

Fatma Sultan była odważną i piękną kobietą. Niestety, nie ma tyle informacji o niej jak o jej sióstr, ponieważ mimo wysokich mężów sułtan nie podchodzi do polityki. W tym samym czasie była szanowana nie tylko przez ludzi, ale także przez Janisarie, które poza nią osiągnęło tylko Kesem Sultan, który żył później.

Rzetelny portret tej kobiety nie przetrwał jednak, zgodnie ze wspomnieniami świadków naocznych, była bardzo piękna. I wraz z wydaniem serii telewizyjnej "Magnificent Century" dla milionów, twarz Fatmy Sultan została aktorką Meltem Jumbul.

Charakter Fatmy Sultan w serii

W serialu telewizyjnym "Wspaniały wiek" sułtan Fatma pojawia się dopiero w czwartym sezonie. W przeciwieństwie do jej sióstr, jest piękna, wesoła kobieta, która spędza wakacje z nią.

W serii Fatma Sultan (zdjęcie poniżej) jest przedstawiona przez całkiem miłą kobietę. Wspomniano, że początkowo żarliwie kocha swoją pierwszą żonę. Ona zdradziła męża, zakochiwszy się w innym mężczyźnie. Małżonkowie nie poinformowali Suleimana o tym incydencie i spokojnie rozwiedzieli. Ale później mąż Fatmy próbował ożenić się z nią, więc zatruła go w przeddzień ślubu.

Starając się spierać z siostrzenicą Mikhrimą i jej mężem Rustem, Sultana Fatma zakochuje się w młodym mężczyźnie, z którym starała się przynieść dziewczynę. Pod koniec kampanii miały się ożenić, ale tak się nie stało.

Po krótkiej chwili Sułtan Fatma został żoną wielkiego wojska Kary Ahmeda Pashy. Pokazuje, że w pełni popierał interesy żony i bardzo ją lubił. Sułtana również odwzajemniła się od swoich uczuć. Po śmierci męża Fatma próbowała zemstę na żonie Sulejmana, Roksolanie, która wraz z zięć z Rustem opuściła męża. Jednak po porażce została wygnana z stolicy na zawsze.

Fatma Sultan – aktorka Meltem Jumbul

W "Magnificent Century" Fatma Sultan grał wspaniały turecki artysta Meltem Jumbul.

Urodzona aktorka w Izmirze w 1970 roku. Po ukończeniu szkoły wstąpiła na uniwersytet, aby studiować tam umiejętności aktorskie. Po ukończeniu studiów dziewczyna poszła polepszyć swój talent w Wielkiej Brytanii.

We wczesnych latach dziewięćdziesiątych Meltem Jumbul zaczął pracować jako turecka telewizja w Turcji. Prowadziła pokaz "Yukari Asagi", a także brała udział w innych projektach. Jednocześnie aktorka wystąpiła w filmie, choć drugorzędnie ("Mr. E", "Propaganda", "Alien", itd.). Między innymi, Meltem rozwinęła się i swoją karierę jako piosenkarka. Jej piosenka "Gdzie jesteś?" Była dość popularna w Ameryce.

W następnych latach aktorka często widać w różnych tureckich programach telewizyjnych, filmach i programach telewizyjnych. Jednak prawdziwa popularność przyniosła Meltemu rolę sułtana Fatmy w "Wspaniałym Wieku". Po niej aktorka stała się bardziej prawdopodobna, że zostanie zaproszona do kręcenia zdjęć.