680 Shares 5173 views

gruźlica płucna rozpowszechniane: objawy i leczenie

Bardzo nieprzyjemne i śmiertelną chorobą gruźlicy istnieje na Ziemi od tysiącleci, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne i dokumentów historycznych. W dzisiejszym świecie każdy rok trwa szeregi ofiar około 10 milionów ludzi, z czego 25% umiera.

Najbardziej nieprzyjemne postać choroby – gruźlica płuc rozpowszechnione, co oznacza, wieloogniskowe „wylano” na wszystkich łatwe. Podnieść infekcji jest bardzo łatwe, ponieważ sposób ich przekazywania niezwykle prosty, a objawy we wczesnym stadium są prawie niewidoczne. W rzeczywistości, ryzyko zarażenia każdy z nas jest narażony na co dzień, ale na szczęście, nie każdy organizm jest w stanie rozwinąć gruźlicę. Jeśli nadal umieścić straszną diagnozę, nie rozpaczaj, bo teraz nauka wyszedł tak daleko, aby całkowicie wyleczyć nawet rozpowszechniane Gruźlica płuc jest możliwe. To nie musi uciekać od rutynowych kontroli i przestrzegać skrupulatnie przez leczącego TB specjalisty. Mówią, że wiedzę na temat mocnych i słabych stron przeciwnika – to jest 50% zwycięstwo. Zobaczmy więc, co to jest gruźlica, skąd pochodzi i jak z nim walczyć.

prątek gruźlicy

Rozsiana gruźlica płuc wywołane przez mikroskopijnych organizmów, zwany prątków. One istnieją na tej planecie przez miliony lat, ale zostały odkryte dopiero w 1882 roku przez lekarza i naukowca Koch, na którego cześć i nazwał je tak – prątka Kocha. Wszystkie patogenne prątki (w skrócie MKB), są 74 gatunków, z których 6 może powodować gruźlicy u ludzi i zwierząt. Pałeczki nazywano ze względu na wygląd, naprawdę kształcie pręta. Niektóre prątki są idealnie dopasowane, niektóre nieco zakrzywione, a obie mają długość od 1 do 10 mikrometrów, a szerokość – około 0,5 mikronów.

Cechą ich jest struktura ścianach lub membran. Bez wchodzenia w szczegóły, możemy zauważyć, że jest w przebija Koch pozwala im zmutować nieskończoną ilość razy, aby chronić się przed śmiertelnymi pasożytów dla pracy innych przeciwciał i stanowczo przeciwstawić się wrogim środowisku. Nawet bakteriofagi z powodzeniem stosowane, co jest racją bytu – w obronie organizmu przed pasożytami mikroorganizmów. Wchłaniane, prątek Kocha nie umiera, i modyfikować makrofagów tak, że łatwo odtworzyć, a tym samym nie będzie dostępny dla systemów bezpieczeństwa jego właściciela. Innymi słowy, prątek Kocha użyciu obrony komórek naszego organizmu, aby wdrożyć go dobrze.

Gdy w płucach osób zdrowych, te pasożyty wytworzeniem pierwszej pojedynczych ognisk (pierwotne tuberculosis), ale po krwi i / lub limfy rozłożone na większej powierzchni jednego lub obu płucach i innych dróg oddechowych rozwijając rozsiana gruźlica płuc. W pewnych okolicznościach może się rozwijać nawet po obróbce pierwotnej gruźlicy, ponieważ prątek Kocha w formie nieaktywnej pozostają w organizmie przez wiele lat.

Sposoby zakażenia

Gruźlica płuc u ludzi powoduje trzy rodzaje bakterii – M. tuberculosis (ludzkie podgatunku), M. africanum (podgatunku pośrednie), M. bovis (podgatunek zwierzęcia). Ten ostatni jest bardziej chorzy bydło, i osoby nie są przesyłane z niepasteryzowanego mleka.

Wiele z nich jest zainteresowany, rozpowszechniane Gruźlica płuc jest chorobą zakaźną, czy nie. Odpowiedź jest prosta: to jest bardzo zaraźliwy, jeśli odbywają się w wydaniu kije UKSW guzek (pałeczki).

Pochodzą one z osoby chorej na zdrową jeszcze zadziwiająco prosta:

– mogą być wdychane powietrza;

– ze śliną (np kaszel Kiss);

– przez sprzęt używany przez pacjenta;

– poprzez artykuły gospodarstwa domowego;

– od matki – płodu;

– przy użyciu niewystarczająco wysterylizowane instrumentów medycznych.

Jak widać, można uzyskać TB wszędzie: w środkach transportu publicznego, w miejscach publicznych, w szkołach, w pracy i tak dalej.

Ważne: Koch Bacillus fantastyczny wytrwały. Oni zachowują swoje właściwości niebezpieczne poza ludzkim organizmie przez długi czas. Oto kilka przykładów, w jaki sposób prątek Kocha żyć w środowiskach, w których mamy do czynienia na co dzień:

– w ciemnym miejscu bez światła słonecznego – do 7 lat;

– w wysuszonej plwociny pacjenta (w lewo na wszystkich pacjentów), – do 1 roku;

– w kurzu na ulicy – do 60 dni;

– na kawałki typograficznych wersjach – do 3 miesięcy;

– woda – około 150 dni;

– w surowej mleka – około 14 dni;

– w serze (olej) – do roku.

Czy to możliwe, aby negatywnie odpowiedzieć na pytanie, rozsianej gruźlicy płuc jest chorobą zakaźną, czy nie? Być może Koch Bacillus obecne w środowisku, łatwy do zniszczenia? Niestety, te prątki jest dość trudne do zabicia. Dzięki unikalnej ściany komórkowej, są one prawie nie wpływa na świetle słonecznym, promieniowaniem ultrafioletowym, alkohol, aceton, kwasy, zasady, wiele środków dezynfekcyjnych, dihydrat i podczas gotowania z plwociny pacjentów zakażonych nie umierają aż 5 minut. Jeśli prątek Kocha mogłaby rozwijać się w organizmie każdej osoby, gruźlica zaszkodzi wszystkich mieszkańców Ziemi.

grupy ryzyka

Przed osiągnięciem wieku szkolnego, większość dzieci odebrać deskami Koch, ale rozsiana gruźlica płuc lub inny rozwija się tylko słabe, chorowite dzieci. Istnieje również grupa ryzyka obejmuje:

– osoby są trwale w bliskim kontakcie z chorych na gruźlicę;

– Osoby o obniżonej odporności;

– zakażonych HIV;

– leki immunosupresyjne podejmowanie;

– młodzież i osoby w średnim wieku, w okresie zmian hormonalnych;

– z głodu;

– cierpi na gruźlicę skóry i innych narządów;

– przeniesieniu choroby zakaźne;

– bolevshie podstawową gruźlicy płucnej i leczony;

– przedłużenie długości fizjoterapeutyczne niektórych procedur (na przykład z kwarcu).

klasyfikacja

Gruźlica płuc może rozwinąć rozpowszechniane w jeden z następujących sposobów:

1. krwiobiegu (krwiopochodną). W tym przypadku oba płuca są naruszone. Dostają się do krwiobiegu bakterie mogą być za pośrednictwem węzłów chłonnych, Gon kieszenie, przez prawe serce i żyły płucnej.

2. chłonnych (lymphogenous). W tym przypadku wpływ jedno płuco.

3. Limfogematogenny.

Od charakteru choroby odróżnić gruźlicy płucnej rozpowszechnione w następujących formach:

– ostre (prosówkowa);

– podostre;

– przewlekłe;

– uogólnione. O tej postaci choroby mówiąc, kiedy, z jakichkolwiek przyczyn, naczynia krwionośne występuje przełomowe zawartość dotkniętych węzłów chłonnych Mycobacterium, którego konstrukcja była tandetna (serowaciejące). W tym przypadku, w tym samym czasie jest ogromna ilość krwi w przebija Koch. Na szczęście zdarza się rzadko.

Ostrą postacią gruźlicy

Choroba zaczyna się nagle, niespodziewanie, objawy są bardzo jasne, trochę jak zapalenie płuc. Rozpoznanie opiera się na sprzęcie z płuc i mikrobiologicznej analizy plwociny. Ostra rozsiana gruźlica płuc charakteryzuje obecność w tkance płucnej wielu małych (około milimetra) pagórki przypominających proso ziarna. Stąd druga nazwa – „prosówkowa (milae w języku łacińskim oznacza” proso „) gruźlicy.” Pacjent zmienił pierwszą strukturę kapilarną w której kolagen jest zniszczona, a ściany są legkopronitsaemymi, co prowadzi do przenikania prątków od przepływu krwi w płucach. Objawy to obejmować:

– gwałtowny skok temperatury do 39,5-40 znaków ° C;

– osłabienie, zmęczenie, wysoki zmęczenie;

– szybki impuls;

– brak apetytu;

– błękit warg i palców;

– zażółcenia skóry;

– nudności do wymiotów;

– ból głowy;

– suchy kaszel i odkrztuszanie plwociny, która oprócz śluz i ropa krwawe pasma;

– duszność.

Czasami jest wyraźne poranne mdłości, aż stracił przytomność.

Podostre formą gruźlicy

Występuje, gdy choroba rozprzestrzenia się na dużych naczyń krwionośnych (żył i tętnic intralobular międzypłatowe). W tym przypadku, wykryte zmiany do 1 cm. Znajdują się one głównie w segmentach płuc, gdzie wielu z naczyń włosowatych i naczyń chłonnych. Ze względu na charakter zmian chorobowych proliferacyjnych, zapalnych i nowotworów na zewnątrz, ale może prowadzić do zapalenia opłucnej trzewnej.

Objawy form podostrych gruźlicy może przypominać wiele innych chorób, które komplikują diagnozę kliniczną. Wśród głównych Obecnie są następujące:

– zmęczenie, osłabienie;

– temperaturę na poziomie 38 ° C;

– kaszel z plwociny.

przewlekła gruźlica

Ta postać choroby pojawia się, gdy pacjent jest w pełni utwardzony podstawowej (świeżego) gruźlicę. W takich przypadkach, wielokrotnie z krwi lub limfy z pierwotnych ognisk Mycobacterium wchodzą nowe segmenty płuc, powodując w nich istnieje wiele różnych rozmiarów ognisk (od bardzo małej do bardzo dużej) o różnych kształtach i wzorach. Mogą być zwapnieniu i bardzo świeże, z jasnym obrazie zapalnym. Wykryte zmiany w obu płucach. Kiepski obraz dodany rozedma płuc, zwłóknienie różnych tkanek w płucach, opłucnej blizn. Niemniej jednak, przewlekła rozsiana gruźlica płuc zewnątrz nie może przejawiać się, w związku z czym jest ona najczęściej stwierdzono podczas wykonywania fluoroskopii. Symptomatologia postaci przewlekłej gruźlicy jest następujący:

– zmęczenie;

– utrata apetytu;

– wychudzenie;

– częste bóle głowy;

– nieuzasadnione wzrost temperatury (epizodycznie);

– kaszel.

Rozpowszechniane gruźlicy: faza

Wcześniej sądzono, że faza I zakażenie występuje w górnych płatach płuc, II – w środku, i III, a już dochodzi do obniżenia. Następnie tę klasyfikację rozpoznawane błędne, gdyż faza tej choroby, mogą również występować we wszystkich obszarach płuc. Do tej pory, wyróżnia następujące etapy gruźlica płuc:

– łysienie;

– infiltracji;

– załamaniu;

– Urząd + (forma otwarta na gruźlicę);

– MBT- (zamknięte).

Rozsiana gruźlica nacieku faza + MBT oznacza przebieg choroby w uwalniania do środowiska prątków. Głównym objawem – kaszel z produkcji plwociny, szczególnie jeśli zawiera ropa i krew.

Łysienie fazy charakterystyczne głównie podstawową, albo świeżych, gruźlicę. Charakteryzuje się tym, że wpływ tylko kilka lub nawet jeden segment. W tym małym wymiarom komór (do 1 cm średnicy). Faza ta odbywa się bez objawów, i wykrywano, zazwyczaj twardą badanego związku (X-ray, fluoroskopii).

Rozsiana gruźlica: faza infiltracji i rozkładu

Taka postać choroby uzyskuje się poprzez wykrycie jego przedwczesnej (pacjent unika obowiązkowego rocznego fluorografię widowiskowa niewypatroszone do lekarzy, gdy pierwsze objawy niepokoju, zaangażowanych samoleczenia lub używa środków ludowe są zazwyczaj niewystarczająco skuteczny jako podstawowego leczenia). Fazę rozpad oznacza, że morfologia zmian w płucach osiągnie punkt, w którym tkanka zaczęła się rozpadać, tworząc bardzo rzeczywisty otwór. Fragmenty tkanki rozdrobnionej z kaszlem wyjść na zewnątrz. Są one przeplatane z ropą śluzu i krwi. Również te kawałki wpadają w jeszcze nie narażone na choroby segmentów płuc, w wyniku bezpośredniego wysiewu prątków. Pacjenci z rozpoznaną rozsianą gruźlicą płuc w fazie rozpadu, są niebezpiecznym źródłem zakażenia dla innych, i podlegają obowiązkowej hospitalizacji. Leczenie w szpitalu mają długi, aż do sześciu miesięcy. W wyniku tego, zmiany uzdrowienie dezintegracji (kalcynowany).

Fazę infiltracji obserwuje się również do stopniowego przebiegu choroby, ale w tym przypadku światło nie jest rozpad tkanki występuje. Ogólnie infiltrację – część (w środku), w której znajduje się stan zapalny. Takie miejsce jest w ruchu dużo leukocytów i limfocytów oraz objawami przypominającymi ostrego zapalenia płuc. Rozsiana gruźlica płuc w fazie infiltracji składa się z następujących objawów:

– gwałtowny wzrost temperatury na dużych wysokościach;

– osłabienie, zmęczenie;

– ból w klatce piersiowej;

– kaszel;

– oznaki toksyczności;

– ból głowy;

– niekiedy osłabienie świadomości.

Bez szybkiego leczenia rozpoczętego w miejscu nacieku tkanki zaczęła się rozpadać. Pacjent kaszle je albo w trakcie kaszlu przenosi się do drugiego światła, który bardzo szybko się zakażonego byłego zdrowej tkanki. Gruźlicę faz zwijania i infiltracja nie tylko obarczona z wysokim ryzykiem zakażenia do innych, ale również śmiertelne dla pacjenta.

diagnostyka

To nie zawsze jest łatwe do natychmiastowego wprowadzenia pacjenta z rozsianą gruźlicę. Rozpoznanie jest trudne, ponieważ objawy tej choroby i zapalenia płuc, SARS, a nawet raka z przerzutami, są bardzo podobne. Podczas rozmowy telefonicznej pacjenta do kliniki skarży się na zmęczenie, kaszel, ból gardła, osłabienie, duszność lekarz ma obowiązek skontrolować skórę na obecność blizn, które mogą pozostać z przebytym zawale ropień, zapalenie węzłów chłonnych. Zbadano również symetrię piersi (nie, czy rozwija się u TB jednego płuca), ból mięśni i sprawdzane napięcie pasa barkowego. Podczas słuchania stetoskop ujawnia płuco, czy świszczący oddech to, co ich położenie i charakter. Jest to obowiązkowe, aby wykonać laboratoryjne badanie plwociny na obecność prątków. W niektórych przypadkach, u pacjentów przyjmujących badanie popłuczyn oskrzelowych lub żołądka wody (zwykle u dzieci). Dodatkowo, badania laboratoryjne obejmują:

– bronchoskopię;

– mikroskopia rozmaz plwociny;

– biopsja opłucnej;

– torakoskopię;

– wysięk przebicie.

Najbardziej powszechnie stosowane i są dokładne badania fluoroskopowe.

Leczenie i rokowanie

Jeżeli lekarz zdiagnozował „rozsiana gruźlica płuc”, leczenie będzie długie i wieloaspektowy. Rokowanie zależy od fazy, w których wykryto chorobę, a jak dobrze pacjent wykonuje recepty. W każdym rodzaju płucnego faz + w MWT pacjent jest hospitalizowany. W szpitalu realizowane głównie terapii lekowej (chemioterapia) obejmującej leki przeciwgruźlicze, fizykoterapii, witamin, substancji wzmacniających odporność.

Chemioterapia nowo zdiagnozowanych pacjentów intensywnej fazy obróbki wykonuje się następujące leki przeciw-TB „Iziniazidom”, „ryfampicyna”, „pirazynamid” i „etambutol”, a także w fazie kontynuacji leczenia – „izoniazyd” i „ryfampicyna” lub „izoniazyd” i „etambutol ”.

W ostrych rozsiana gruźlica przedstawia użycie kortykosteroidów i środków modulujących procesy immunologiczne. Najczęściej przepisywany „prednizolon” (15-20 mg / dobę przez 6-8 tygodni).

Czas trwania leczenia – do 6 miesięcy. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie widać tendencję poprawy, a także szereg innych wskazaniach może używać operacji polega na usunięciu jednego segmentu płuca lub światła w ogóle.

Kto korzysta z najnowszych metod leczenia gruźlicy, zwany „bronchoblocation zawór” lub po prostu „bronchoblocation”, który jest alternatywą dla chirurgii.

profilaktyka

Gruźlica płucna jest uważana za chorobę społeczną, rozprzestrzenianie się co jest w dużej mierze zależy od jakości życia (warunki życia, migracje, odsiaduje wyrok w więzieniu, i tak dalej). Jako środki zapobiegawcze, zwłaszcza dla rozsiana gruźlica płuc, można nazwać:

– obowiązkowe przejście promieniowania rentgenowskiego;

– prowadzenie działań kontrolnych;

– Szczepienie BCG;

– przydział funduszy państwowych w leczeniu chorych na gruźlicę;

– zachowania aktywnej (Sport), zdrowego stylu życia;

– przejście od pacjentów kompletne leczenie ogniska gruźlicy.