711 Shares 9798 views

Reklamy RTB to reklama w czasie rzeczywistym

Wcześniej główną skuteczną metodą reklamy była reklama displayowa. Technologia RTB stała się kamieniem milowym w rozwoju tej działalności w Internecie. Rok 2008 okazał się punktem zwrotnym, kiedy wcześniejsze "hurtowe" zakupy platform reklamowych zaczęły zastępować system "detaliczny". Każda przestrzeń reklamowa zaczęła się kupować i sprzedawać w czasie rzeczywistym w drodze aukcji. RTB – stawka w czasie rzeczywistym – nazwa takiego systemu zakupów i sprzedaży.


Reklama RTB – koncepcja

Reklama RTB to nowa technologia reklamy internetowej, działająca na zasadzie aukcji reklam reklamowych w czasie rzeczywistym. Różnica polega na tym, że taka reklama skierowana jest do grona docelowego, a nie do zakupu przestrzeni reklamowej w witrynach. Gdy użytkownik odwiedzi wybrany zasób, system rtb prowadzi aukcję natychmiastową. Każda reklama rtb jest wykupiona w ułamku sekundy. Potem najprzydatniejsza oferta klienta pojawia się przed oczami użytkownika. Jako sprzedający na aukcji są witrynami sieci reklamowych. Powinny one obejmować wyświetlacze rtb.

Identyfikacja użytkownika

Aby zidentyfikować użytkownika za pomocą przeglądarek, kont w sieciach społecznościowych, platformach mobilnych itp. Użytkownik nazywa się kierowany, jeśli spełnia w pełni wymagania reklamodawcy. Dane osobowe o nim pozostają w pełni poufne. Kierowanie na grupy docelowe (kierowanie na grupę docelową) odbywa się na podstawie anonimowych profili użytkowników dostarczonych przez DMP. Zwiększona efektywność, pod względem reklamodawcy, jest właśnie reklamą rtb. Jak wygląda proces aukcyjny zostaną omówione poniżej.

Jak działa RTB

Reklama RTB – system, który pozwala Ci komunikować się ze sprzedawcą i kupującym bardziej komfortowo. Użytkownik otrzymuje naprawdę niezbędne reklamy, a sprzedawca podnosi wskaźnik skuteczności reklamy. Chociaż użytkownik pobiera stronę internetową, system RTB prowadzi aukcję w czasie rzeczywistym. Systemy DSP (reprezentują interesy reklamodawców) określają wartość pokazu i dokonują zakładu. Po zakończeniu aukcji wybrano reklamodawcę, a odwiedzający witrynę będą dokładnie wyświetlane jego reklamy rtb. "Yandex", na przykład, udostępnia sieć reklamową tego typu promocji produktu.

Początek aukcji

Aukcja zaczyna się, gdy użytkownik rozpocznie pobieranie strony WWW do swojej przeglądarki. Ta strona zawiera jednostkę reklamową. Następna rtb-exchange wysyła informacje potencjalnym nabywcom o przestrzeni reklamowej. Raportuje również rozmiar, lokalizację jednostki reklamowej i format reklamy. Następnie przesyłany jest identyfikator użytkownika, którego strona internetowa zostanie pobrana. Kupujący DSP sprawdzają te informacje i oceniają zasoby. Zacznij licytować to miejsce. W zależności od wielkości stawek, wymiana RTB określa zwycięzcę. Aukcja trwa około 100 milisekund. Maksymalna stawka pobiera miejsce na baner i jest wyświetlana na stronie użytkownika.

Zalety nowej technologii

Reklama RTB jest zbiorem zalet dla reklamodawców, użytkowników i witryn.

Dla reklamodawców

 1. Kierowanie jest dokładniejsze dzięki możliwości stosowania własnych kryteriów. To zmniejsza liczbę "bezczynności".
 2. Reklamodawca określa wartość każdego pokazu zamiast zakupu hurtowego za jeden koszt.
 3. Technologia pomaga pokazać użytkownikowi, w oparciu o jego zainteresowania i cechy, unikalny baner.
 4. Wykorzystanie innowacji zwiększa przychody z reklam w witrynach.
 5. RTB uzupełnia tradycyjną reklamę. Istnieje możliwość ustalenia minimalnego zakładu, poniżej tego show nie będzie sprzedawane. W takim przypadku reklama będzie wyświetlana w tradycyjnej formie.

Dla użytkownika

 1. Mniej reklamy.
 2. Reklama dokładniej odpowiada interesom użytkownika, staje się bardziej interesująca i mniej agresywna.

Dla stron rtb

 1. Wykorzystanie innowacji zwiększa przychody z reklam w witrynach.
 2. RTB nie całkowicie zastępuje zwykłych reklam, jeśli aukcja nie powiedzie się, użytkownicy widzą najbardziej popularne banery. Jak wspomniano powyżej, show nie jest sprzedawane, jeśli nie jest oferowane ceny powyżej minimalnego zestawu.

System RTB

Reklama RTB to system wymagający znajomości terminologii. W systemie używamy następujących terminów:

 1. Demand Side Platfrom (DSP) to platforma, z którą działają reklamodawcy. Sama platforma nie posiada interfejsu, pojawia się podczas korzystania z dodatków za pośrednictwem protokołu DSP.
 2. Platformą Sprzedaży (SSP) są firmy, które sprzedają miejsca na platformach reklamowych.
 3. Wymiana ogłoszeń i sieci reklamowe – wymiana lub sieci reklamowe, zapewniają interakcje i reklamodawców.
 4. Platforma zarządzania danymi (DMP lub partnerzy danych) – dostawcy profili internetowych użytkowników Internetu, których użyto do dokładności kierowania.
 5. Biurko handlowe to nadbudówka nad systemem DSP, która pozwala zarządzać wykupem reklam w trybie automatycznym.
 6. DCOP – to są kreatywne platformy pomagające w tworzeniu banera.
 7. Weryfikacja reklam i ochrona marki to system po weryfikacji jednostek reklamowych, a także ochrona marki.
 8. Analytics to narzędzia statystyczne, które pomagają śledzić aktywność użytkowników w sieci.