420 Shares 1065 views

Przyczyny zachowań dewiacyjnych: 5 teorie

Odbiegające od normy zachowanie daje wiele problemów dla społeczeństwa i poszczególnych rodzin. Odbiegające od normy zachowanie – jest niezdolność osoby do pozostania w ramach społecznej, są zgodne z zasadami ustanowionymi w grupie. Naukowcy z różnych momentach myślałem o tym, co sprawia, że człowiek zachowuje się źle. Przyczyny zachowań dewiacyjnych nawet w naszych czasach nie są do końca jasne. 5 głównych teorie opracowane do tej pory wyjaśnienia zachowań dewiacyjnych. Zbadajmy je szczegółowo.


1. Teoria Sterowania

Teoria ta wyjaśnia, dlaczego większość ludzi nadal unikać zachowań dewiacyjnych. Że więzi w społeczności, zaangażowania, mieć kontrolę wpływ na osobę, a więc tych, którzy chcą być częścią społeczeństwa, starając się przestrzegać pisane i niepisane prawa. Zazwyczaj, odbiegające od normy zachowanie dzieci ze względu na fakt, że nie mają przyjaciół, którzy przestrzegają norm społecznych. Ale rodzice nie są władza i nie może sprawować kontrolę nad prawidłowością działań. Jeśli dana osoba czuje, że dołożył wszelkich starań, aby stać się członkiem grupy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie starał się spełnić oczekiwania ważnych ludzi. Tak więc, grupa kontroli zachowania osoby.

2. Teoria różnicowego związku

Stowarzyszenie w tym zdaniu oznacza komunikację społeczną. Jeśli wyjaśnić prostym językiem, ta teoria mówi, że ludzie w decyzji o zachowywać niepoprawnie patrzy na ludzi, którzy źle się zachowują też. Teoria ta jest szczególnie lubiany przez kryminologów. A wszyscy wiemy, że dzieci, które posiadają w złe towarzystwo, ryzyko zachowują się źle. Więc angażować się w kradzieży, narkomania, a nawet przestępczością zorganizowaną. Przyczyny zachowań dewiacyjnych, według tej teorii, zakorzenione w „złym”. Svliyanii Aby temu zapobiec, konieczne jest wprowadzenie nastolatek z dorosłymi, którzy mogą stać się autorytatywnym dla niego. To może być trener sportowy lub profesjonalnym sekcja kulturysta. Więc ludzie zaufać nastolatków bardziej niż własnych rodziców.

3. Teoria anomie

Nie bój drugiego rzeczownika w imię tej teorii. Anomie mowa specjalnego stanu osobnika, co jest związane z utratą orientacji wartości. Teoria ta może być słusznie nazwać teorią sprzecznymi wartościami. To, co stało się w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Rodzice rozmawiali o znaczeniu edukacji, a dzieci widząc, że są panami życia byli przegrani. Promowane wysokie wartości moralne, i odnieść sukces ludzi, którzy ignorują nawet najbardziej podstawowych norm społecznych. Oznacza to, że teoria ta wyjaśnia przyczyny zachowań dewiacyjnych, że osoba zdezorientowany i nie wie, jak postępować w dwuznacznej sytuacji.

4. Teoria skróty

to polega na tym, że człowiek, który kiedyś popełnił błąd, to tak jakby oznaczonego dla zachowań dewiacyjnych. Przyczyny „źle” sposób życia polega na tym, że społeczeństwo nie jest skłonne do zmiany zdania na temat danej osoby. Oznacza to, że nastolatek, który ma kryminalną, uważany jest jak przestępca życia. I postawa ludzi w takim wypadku czyni te pasują do stereotypu, etykiety, który został wklejony na nich ze względu na często przypadkowej i bezsensownego aktu. Aby rozwiązać ten problem, potrzebne są wysiłki do stanu Gotowe.

5. Teoria subkultur dewiacyjnych

Niektóre subkultury jest promowanie stylu życia, nie jest zbyt odpowiednie normy społeczeństwa. Teoria ta łączy się z teorią różnicowego związku. Ale co do zasady, ta piąta używane tylko w celu wyjaśnienia przyczyn zachowań dewiacyjnych młodzieży. Oczywiście, nie możemy powiedzieć, że kultura hipisów w sobie sprawił, że wszyscy biorą narkotyki, czy kultura punk wykonany ludzi zbyt agresywny. Jednak te tendencje były Naukowcy podkreślają, że doprowadził tę teorię oddzielnie.

Wszystkie teorie wyjaśniają tylko pewną część rzeczywistości. Dlatego też nie może być jedną z nich jako uniwersalne. Być może pojawią się nowe z czasem bardziej dokładne.