653 Shares 5587 views

Hormon 17-OH-progesteron. 17-ON-progesteron: norma we krwi

Głównym celem krążenia hormonalnego w ciele kobiety podczas cyklu menstruacyjnego jest owulacja. Przebieg tego procesu znajduje się pod kontrolą podwzgórza. Jednocześnie reguluje się produkcję substancji wydzielanych w przysadce przedniej: FSH i LH.

Powstawanie owulacji

W cyklu miesiączkowania przedmiesiączkowego, pęcherzyk jajników przechodzi pewne przemiany. Zmiany te występują pod wpływem FSH. Po dojściu do pęcherzyków o określonej wielkości, a także aktywności funkcjonalnej, LH tworzy szczyt jajowodu. W wyniku tego rozpoczyna się "dojrzewanie" jajowodu (pierwszego podziału mejozy). Po tej fazie następuje pęknięcie w pęcherzyku, przez które wychodzi jajo. Odstęp między fazą szczytową a owulacją wynosi około 36-48 godzin. W fazie polawulacyjnej jajo zazwyczaj przechodzi do macicy przez rurkę jajowodu. W przypadku zapłodnienia w trzecim lub czwartym dniu zarodek przenika do jamy macicy. Jest implantacja. Jeśli nawożenie nie wystąpiło, jajo w ciągu jednego dnia umiera w jajowodzie.

Substancje uczestniczące w życiu wspierają funkcje reprodukcyjne kobiet

Związki biologicznie aktywne są utworzone w gruczołach śródnaczyniowych. Nazywają się hormonami. To przez nich przez układ podwzgórzowo-przysadkowy-jajnik, że aktywna aktywność narządów rozrodczych występuje. Każde połączenie wykonuje określone zadania. Jedną z substancji zaangażowanych w procesy w układzie rozrodczym jest 17-OH-progesteron. Faza pęcherzykowa zachowuje znaczne zwiększenie stężenia. Związek ten jest syntetyzowany w małych ilościach w jajnikach. Wzrost zawartości substancji zbiega się z szczytowym stadium LH. Po tym, w połowie cyklu, stężenie maleje na krótki okres. Progesteron w fazie pęcherzykowej spowalnia rozwój proliferacji, stymulowany przez estrogen. W rezultacie połączenie jest transformowane. Główną przyczyną miesiączki jest nagłe zaprzestanie produkcji przez żółte ciało progesteronu pod koniec cyklu. W przypadku sztucznego przedłużenia fazy lutealnej w stomie endometrium powstaje reakcja końcowa. Jest podobny do zmian zachodzących na początku ciąży. Progesteron zapewnia regulację gruczoły w szyjce macicy, zmniejsza kurczliwość jamy. Związek także tłumi menstruację.

Hormon 17-OH-progesteron. Opis

To jest prekursor sterydów. Z tego w nadnerczach kortyzol powstaje pod wpływem enzymów, takich jak 11-b hydroksylazy lub 21-hydroksylazy. 17-ON-progesteron u kobiet może syntetyzować androstendion. Substancja ta jest prekursorem testosteronu i estradiolu. Powstaje w jajnikach i nadnercza. We krwi, progesteron-17-OH jest obecny w wolnych i transkortynach związanych z białkami związanymi z albuminą. W przypadku braku zapłodnienia stężenie substancji maleje. W przypadku implantacji jajowatej, żółte ciało w jajnikach kontynuuje produkcję.

Stężenie

17-OH-progesteron jest podwyższony rano. Minimalna zawartość znajduje się w nocy. W ciągu dnia jego poziom różni się. Stężenie związku jest także różne podczas cyklu menstruacyjnego. Znaczny wzrost poziomu odnotowano na dzień przed szczytem LG. Następnie następuje faza maksymalnego stężenia (w środku cyklu). W czasie ciąży zawartość substancji jest znacznie większa. 17-OH-progesteron, którego norma jest ustalona w zależności od wieku, jest w małych ilościach u dzieci. Duże stęŜenia występują tylko w okresie płodnym i zaraz po urodzeniu. W tym przypadku przedwczesne niemowlęta mają relatywnie większą zawartość. W pierwszym tygodniu poziom połączenia spada. Postępujący wzrost obserwuje się w okresie dojrzewania. W tym okresie progesteron-17-OH u nastolatków stopniowo osiąga takie samo stężenie jak u dorosłych.

Dlaczego potrzebuję badania krwi?

17-OH-progesteron jest związkiem pośrednim. Jednak jego badanie jest ważnym etapem diagnozowania różnych patologii. Wskazania do badania to bezpłodność, hirsutyzm, zaburzenia cyklu. Z nadmierną plamą gruczołów nadnerczy w leczeniu, pacjenci są zalecani do terapii zastępczej za pomocą sterydów. Aby ocenić jego skuteczność, analiza jest również przypisana. 17-OH-progesteron jest badany u noworodków. Jego stężenie badano z podejrzeniem niedoboru 21-hydroksylazy. Niedobór tego enzymu obserwuje się z nadmiernym rozrostem nadnerczy typu wrodzonego.

Przygotowanie do badań laboratoryjnych

Jeśli lekarz nie określił innego czasu, krew podaje się w trzecim piątym dniu cyklu. Badanie jest przeprowadzane na pusty żołądek, rano. Nie używaj kawy lub herbaty. Dopuszcza się picie czystej wody. Od ostatniego posiłku i do momentu oddania krwi musi minąć co najmniej osiem godzin. Eksperci uważają to za niewłaściwe badanie hormonów drugiej fazy w dniach 20-23. Jeśli czas trwania cyklu wynosi 42 dni, pobieranie krwi odbywa się 35 dnia. W 23 dniu kontynuowana jest pierwsza faza. Poziom progesteronu jest obniżony, ale nie wskazuje to na brak fazy lutealnej lub anovulation. Nie ma sensu przeprowadzać badań koncentracji podczas ciąży i przyjmowania jakichkolwiek leków. W tym przypadku normą jest wysoki 17-OH-progesteron. Takie utrzymanie w okresie prenatalnej terapii nie jest wymagane.

Interpretacja wyników

Jak wspomniano powyżej, normalny poziom hormonu progesteronu-17-OH zależy od wieku. Sex badanego ma również znaczenie. Stężenie określa się w ng / ml. Optymalna treść dla dzieci do miesiąca wynosi 0-16.63; 1-2 miesiące. – 1,8-9,7; 3 miesiące – 0,07-1,7. Dla pacjentów poniżej jednego roku, 0-1.65; Do 3 lat – 0-0,99; Od 3 do 10 – 0,07-1,69. Poziom akceptowalny dla mężczyzn wynosi 0,5-2,1. Dla kobiet w fazie pęcherzykowej – 0,41-2,72; Owulacja – 0,33-2,8; Luteat – 0,33-2,8. W pierwszym trymestrze okresu prenatalnego progesteron-17-OH powinien występować w stężeniu 1,17-5,62; W drugim – 1,17-6,7; W trzecim – 1,24-11. W okresie pomenopauzalnym optymalna zawartość wynosi 0,13-0,51.

Hiperplazja gruczołów nadnerczy

Jest to wrodzona autoimmunologiczna patologia. Rozwija się z reguły w wyniku niedoboru enzymów biorących udział w syntezie steroidów. Brak połączeń może mieć inny stopień nasilenia. W okresie niemowlęcym wirylizacja rozwija się z wrodzonym hiperplazją (tworzenie męskich cech u kobiet). W ciężkich przypadkach niedobór enzymów powoduje poważne naruszenia w syntezie steroidów, utratę soli, które mogą zagrażać życiu. Częściową niewydolność enzymów, wykrywaną u dorosłych, może być również wrodzona. W takim przypadku początkowe naruszenia występują w utajonej formie i nie zawsze są wykrywane w dzieciństwie. Złamana synteza enzymów może mieć charakter progresywny. Pod wpływem negatywnych czynników patologicznych wzrasta prawdopodobieństwo zmian funkcjonalnych i morfologicznych w nadnerczach, podobnie jak objawy wrodzonego zespołu. W rezultacie zaburzenia seksualne nastolatków są zakłócone. W dużych ilościach progesteron-17-OH kieruje swoją aktywnością na syntezę androgenów. Związki te krążą od niemowlęctwa i prowokują u dziewcząt manifestację cech seksualnych w zależności od rodzaju męskiego. Dlatego badanie jego stężenia jest ważne w celu określenia skuteczności otrzymanego terapii.

Jeszcze niebezpiecznym jest niedobór enzymu 21-hydroksylazy

Brak związku wykazuje mniejsza forma aldosteronu. Ten hormon gruczoły nadnerczy zapewnia kontrolę równowagi soli i wody, opóźnia solankę w organizmie. Niemowlęta mają "stratę kryzysową". Taki stan charakteryzuje się gromadzeniem się cieczy w dużych ilościach. W tym samym czasie niezbędne sole są aktywnie pobierane z organizmu. W rezultacie zawartość potasu zaczyna się zwiększać, a sód – aby zmniejszyć się. Częściowy niedobór enzymu charakteryzuje się skreślonym obrazem klinicznym. Podejrzenia dotyczące deficytu pojawiają się na tle naruszeń okresu dojrzewania i wzrostu w okresie dojrzewania, u osób w podeszłym wieku – niepłodności i upośledzenia przebiegu cyklu menstruacyjnego, u dziewcząt – z hirsutyzmem.

Wnioski

Aktywność hormonów płciowych jest jednym z czynników determinujących nie tylko funkcjonowanie układu reprodukcyjnego u kobiet. Interakcje związków, ich stabilna i prawidłowa aktywność, udział w różnych procesach, a także obecność optymalnego stężenia wpływają ogólnie na ogólny rozwój ciała i zdrowia. Jednocześnie eksperci ostrzegają, że wszelkie odstępstwa od obowiązujących standardów w medycynie nie zawsze są oznaką patologii. W tym kontekście nie każdy przypadek wymaga leczenia. Lekarze zalecają jednak, aby regularnie poddać się badaniu laboratoryjnemu, poddając się badaniom. Niektóre choroby mają utajoną formę, a jeśli nieterminowo zdiagnozowano, doprowadziły do poważnych konsekwencji. Szczególnie ważne jest stan hormonalnego tła kobiet. Nie wykryto w dzieciństwie, narusza postępy z wiekiem, powodując zakłócenia w pracy układów rozrodczych i innych narządów. W niektórych przypadkach niepłodność – jeden z najbardziej palących problemów – jest wynikiem nieterminowej diagnozy. U pacjentów otrzymujących leczenie substytucyjne konieczne jest regularne badanie krwi i analiza. Wyniki badań pozwalają nie tylko na ocenę skuteczności terapeutycznej leków, ale także skorygować system ich stosowania.