617 Shares 3740 views

Kompozycja na obrazie "Rooks Arrived" Savrasov

Opis malowniczej pracy przedstawiającej krajobraz tradycyjnie był tradycyjnym zadaniem zarówno w podstawowym, jak i wtórnym stadium szkoły. Przez wiele lat rosyjscy uczniowie są proszeni o napisanie eseju o filmie "Rooky przybyły" AK Savrasov. Jej fabuła jest prosta, a ta prostota, która powoduje trudności, ponieważ widząc głębie za nią, potrzebne jest dość bogate doświadczenie estetyczne, które najczęściej jeszcze nie ma u uczeńka.

Znaczenie zadania i ogólne cele kompozycji

Znaczenie zadania polega na rozszerzeniu granicy zrozumienia malarstwa przez dziecko, rozwijaniu umiejętności kontemplacji i zrozumienia malarstwa.

Aby kompozycja była nie tylko prostym wyliczeniem szczegółów, autor tekstu powinien zwrócić uwagę na znaczące szczegóły i jak każdy z nich uczestniczy w tworzeniu nastrojów utworu i tworzeniu estetycznego wrażenia. Ponadto esej będzie istotną częścią faktograficzną, odzwierciedlającą dobrze znane informacje o tworzeniu obrazu.

Temat kompozycji zazwyczaj nie jest określony (na przykład AK Savrasov, "Przybyte szopy". Opis obrazu), dlatego uczniowie często nie są ograniczeni do składu lub akcentów rozumowania.

Historia stworzenia

Obraz "Rooky przybył" Savrasov po raz pierwszy przedstawił publiczność w 1871 roku. Wiadomo, że dzieło to jest napisane w studio, na podstawie szkiców napisanych przez niego w naturze w pobliżu Kostromy. Początkowo była opinia, że płótno zostało napisane "jednym tchem", pod wrażeniem tego, co widział, ale analiza szkiców, głównie manier i technik pisania, sugeruje przeciwnie. Zdjęcie "przybyły szopy" Savrasov pisał stopniowo, w kilku etapach. Artysta starannie studiował w pracowni i kompozycji, a gra światła i koloru.

Dzieło wywołało taki rezonans i tak popytu, że AK Savrasow wielokrotnie tworzył swoje kopie lub obrazy na podstawie jego motywów.

Aby zrozumieć płótno, należy pamiętać, że ten krajobraz jest napisany w jednym z najcięższych okresów życia artysty: bezpośrednio po śmierci małej córki i podczas poważnej choroby żony.

Krótki opis

Skład malarstwa "Przybyte szopy" powinien zaczynać się od krótkiego opisu tego, co jest na niej przedstawione.

Na zdjęciu widać wczesną polską wiosnę i początek powodzi. Na pierwszym planie jest obraz brzozy z gniazdami rogaczy i ptaków unoszących się wokół nich w różnych pozycjach. Za nimi – typowy kościół dla rosyjskiego krajobrazu, otoczony drewniany płot. W tle – za kościołem – niekończące się pole, gdzie woda przemienia się z wysepkami rozmrożonej ziemi, a potem śniegiem. Tłem dla krajobrazu jest niebo marcowe: wysokie i niebieskie, z niskimi chmurami ciężkimi.

Centrum malarstwa

Trudno powiedzieć, gdzie leży środek kompozycyjny i semantyczny. Ogólnie rzecz biorąc, płótno jest napisane w taki sposób, że wzrok wędruje od rogów na szczycie brzozy do wieży dzwonowej kościoła, a następnie przechodzi w tło, opiera się na błękitnym niebie w lewym górnym rogu i znowu wraca na pierwszy plan, aby zatrzymać się na wodzie źródlanej i rook z gałązek w dziób . Taka dynamiczna percepcja obrazu nie jest przypadkiem. Ta funkcja musi koniecznie odzwierciedlać pracę. "Rooks Arrived" jest jednym z pierwszych przykładów niestacjonarnego krajobrazu malarstwa rosyjskiego. Działka sama w sobie i skali kolorów są dynamiczne. Znany rosyjski krajobraz jest postrzegany jako ucieleśnienie ruchu i życia.

Dynamika percepcji kolorów

Skład malarstwa "Przybyszów" był oczywiście niemożliwy bez opowiadania o percepcji kolorów płótna. Opiszcie kolory i odcienie powinny być na tle ogólnej dynamiki pracy.

Odzwierciedlając typowe i znane kolory wczesnej wiosny artysta osiąga, że każdy kolor kontrastuje z innymi. Pozostały ograniczony i skromny kolor, praca jest postrzegana jako jasna. Niebieskie, białe i brązowo-zielone fragmenty łączą się w ten sposób z czarnymi plamkami rogów i cieni, które tworzą poczucie grania kolorami. Stwarza to również szczególną dynamikę postrzegania, nie pozwalając widzowi zaprzestać kontemplacji pracy. Spojrzenie wędruje między czarnymi plamami roobów, błękitnego nieba, białego śniegu i zielonej wody.

Dynamika działki

Jak wspomniano powyżej, niesamowita dynamika widziana i odzwierciedlana przez autora jest powodem popularności i niezasłanialnego zainteresowania obrazem widowni i dlatego właśnie osiągnięto to wrażenie, że warto poświęcić pracę. "Rooky przybyły" AK Savrasov metodycznie korzystne do analizy poprzez wyeliminowanie szczegółów kompozycji. Jak wyglądałby krajobraz, gdyby nie miał takich szczegółów?

Rooky

Na początek, najwyraźniej, od ptaków jest to konieczne, koncentrując się na nich i próbując zrozumieć, jakie miejsce zajmują na powierzchni. Mamy do czynienia z podobną analizą, którą każdy widza zbuduje na swój sposób. "Przybyły szopy" – imię, które daje klucz do czytania obrazu. Jeśli ptaki pojawiły się niedawno, łatwo jest sobie wyobrazić ten sam krajobraz bez nich. Jak wyglądał? Jeśli sobie wyobrażamy, obraz traci ogromny udział w jego dynamice, ponieważ koncentruje się na ptakach. Rogi biegają wokół gniazd, gdzieś lecą z brzozy, a potem wracają, a jeden z nich – na ziemi – spieszą budowę lub naprawę gniazda, podnosząc gałązkę i najwyraźniej zamierzając latać. To nie przypadek, że wraz z przybyciem tych ptaków, początek wiosny jest związany, ponieważ wraz z nimi życie i ruch pojawiają się w otaczającym krajobrazie.

Inne szczegóły

Ta sama metoda może być zastosowana do innych szczegółów obrazu. Woda najwyraźniej dosłownie zalała ziemię w ciągu zaledwie kilku dni, bez niej, niedawno była równina śnieżna. Niedawno chmury rozbłysły, pokazując niebo, a tym samym dodając niebieskie kolory, grając w światło i cienie na śniegu oraz określając kolory kościoła, przekształcając szarą i niejasną w kolor zielony i niebieski.

W tym duchu można kontynuować pisanie. "Rooky przybyły" w wielu wariantach obrazu niezmiennie zawierają kościół. Być może światopogląd artysty z XIX w. Sugerował, że bez rosyjskiego krajobrazu jest tylko bez końca śnieżna równina. Jest to wraz z pojawieniem się kościoła na rosyjskiej ziemi, że życie pojawia się.

Ślady na śniegu, kierunek gałęzi brzozy, odbicia w wodzie, ruch chmur – wszystko to może być również zawarte w opisie. "Przybyły szare" – bogate pole do obserwacji i interpretacji. Będąc obrazem jednej chwili ten obraz zaskakująco przekazuje początek wiosny, ruch życia i – ponieważ Kościół jest w niej włączony – przebieg historii ludzkiej.

Zakończenie prac może być ogólnym wnioskiem o wrażenia obrazu. Będzie zawsze korzystne porównanie pierwszych odczuć z płótna i myśli po analizie jego szczegółów.

Tak więc kompozycja obrazu "Przybyszów" AK Savrasov może stać się fascynującym ćwiczeniem, testem obserwacji i możliwością analizy ich wrażeń.