641 Shares 6509 views

Lancet fuks: struktura cyklu życia. Lancet fuks u ludzi: diagnostyka, profilaktyka

W przyrodzie istnieje ponad 7000 gatunków pasożytniczych robaków płaskich. Lancet fuks, lub jak to nazywa, lancetowate fuks – jeden z nich. jest to rozłożone na wszystkich kontynentach. Na szczęście człowiek pasożyt osiada rzadkie, ale bardzo niebezpieczne dla zwierząt, ponieważ powoduje ich poważną chorobę, a czasami nawet śmierć. W ewolucji robaka dostosował „na żywo” w różnych gospodarzy. Jej cykl życia jest skomplikowane, ale ugruntowane. Ludzie muszą podjąć wiele wysiłku, aby chronić swoje zwierzęta i się od zarażenia się.

Lancet fuks. charakterystyczną morphophysiological

Ten rodzaj przywry należy do płaskich robaków przywry. Jego wymiary są stosunkowo małe, – długość ciała jest nie większa niż 10 mm i szerokości 3 mm. Zewnętrznie istota przypomina Lancet, stąd nazwa pasożyta. Dorosłych tworzy ślimak (Marita) uzbrojonych dwóch przyssawek – brzucha większych i nieco mniejsze – doustna. Ciało motylica jest zamknięty w opakowaniu mięśniowo-mięśniowe. Mięśnie trzy warstwy – pierścień zewnętrzny, wewnętrzny wzdłużnych i poprzecznych. Ciało robak płaski na segmentach nie są podzielone. Jego narządy wewnętrzne są reprezentował pokarmowego, nerwowego, wydalniczego i rozrodczy. Wydalniczy i nerwowy – bardzo prosta. Układ pokarmowy zawiera usta, gardło, przełyk, jelita i którego dwa ramiona rozciągają się wzdłuż korpusu po obu stronach i kończy się ślepo. Niestrawione jedzenie pasożyt wyświetla przez usta. Lancet fuks struktura układu rozrodczego jest dość skomplikowana. Jest reprezentowane przez dwa jąder z nasieniowodów, okrągły, względnie małej jajnik, jajowód i macicy ootype, co zajmuje około 2/3 objętości ciała.

reprodukcja

W zależności od typu urządzenia układu rozrodczego lancetshaped motylicy dotyczy obojnaków. Z odtworzeniem następuje tylko w końcowym, trzeci gospodarza. Seed dojrzały ślimakowe okazy nasieniowodów wchodzi Cirrus (wytrysku ciała), a następnie przenosi się do kopulacyjnej (kopulacyjnej) ciała. Ootype – specjalny aparat z gęstej powłoki. Prowadzi wytrysku kanał męskich narządów płciowych, jajowodu kanałów, masłosz parka i kanału szyjki macicy. W ootype zapłodnienia jaj występuje elementy powłokowe oraz ich błonie żółtkowej. Uformowane jaja doprowadza się do macicy, gdzie przeniósł się do otworu dojrzewają matki i znajdują się poza ciałem ofiary. Przeniesienie jej w jelitach, są one wyświetlane w kale do środowiska.

jajka

Lancet Fluke morfologia jaja, który jest, że w czasie larwy (miracidia) nim całkowicie sformirovyvaetsya potrzebuje kilku gospodarzy. W postaci jaj pasożyta są owalne, pokryta bardzo grubej powłoki z ograniczeniem na jednym końcu. Ich wymiary różnią się długością od 0,038 do 0,045 mm i maksymalnej szerokości – od 0,022 do 0,03 mm. Kolor – ciemny od żółtego do brązowego. Lancet fuks, podobnie jak wszystkie pasożytniczych robaków, niezwykle płodnych. Jedna osoba jest w stanie wyprodukować nawet milion jaj tygodniowo. Nic więc dziwnego, że mają dwa szczelne powłoki, ponieważ po uwolnieniu do środowiska będą musieli czekać na swojego pierwszego hosta może przetrwać suszę, ulewne deszcze, ciepła lub zimna.

Pierwszy host

Cały cykl rozwoju lancetowate gatunku przywry płynie na ziemi. Trawa żywe ślimaki i ślimaki, że jego szorstkie, jak tarka, języki usuwanie tkanek roślinnych. jaj pasożytów w tym samym czasie dotrzeć skorupiaka cienkiego. Nie wykluły miracidia. Ich ciała częściowo pokryte rzęsek, a głowica ma powstawanie stożkowej – sztylet. Dzięki temu każdy larwa wnika w szczeliny pomiędzy korpusy ofiar przez ścianę jelita, który jest uwalniany z rzęsek i przekształca się w sporocyst macierzystych. Traci niemal wszystkie organy, z wyjątkiem komórek rozrodczych. Jego cel i sens – stworzenie możliwie największej liczby larw córki nie powstrzymało jego wyścig lancetshaped Fluke. Cykl życia zależy to od setek wypadków, ponieważ z milionów jaj złowionych w trawie, tylko niewielka część jest znalezienie właściciela. Rozmnażanie odbywa się z pierwszego tłoczenia sposób (przez partenogenezy). W rezultacie pojawiają się nowe larwy (rediae). Mają łyk, z którymi zasysa płyn z jego organizmie gospodarza. W przyszłości, rodzi się z redia cerkariami. Przez jego układu mięśniowego dotrą do małży płuc, gdzie trzymać się razem w bryłach kuliste, pokryte śluzem. Czasami mogą liczyć maksymalnie 400 osób. Ślimak oddycha je sobie na trawie. Tam śluz twardnieje, chroniąc cerkariami od negatywnych skutków.

Drugi host

Cykl z lancetowate gatunku przywry kontynuuje mrówki, które jedzą kulki z larwami. Gdy w jelicie po poświęceniu rozpuszcza śluz i tworzą cerkaria cysty nowych larw wewnątrz. To metacerkarii. Uważa się, że niektóre z cerkariami na ciała mrówek ruchu do jego nerwowego gospodarzy – zwojów i naciekającego paraliżuje owada podczas obniżania temperatury powietrza. Hipoteza ta znajduje potwierdzenie w zachowaniu pacjentów z mrówkami, które żyją w ciepłym południu, jak zwykle, a wieczorem lub w pochmurny, zimny pogody zamrożenie na źdźbła trawy, jakby sparaliżowana. Ssaki (kopytne, króliki, psy i inne), jedzenia trawy, przełknąć taki majątek mrówki, a wraz z nimi larwy pasożyta. Raz w organizmie ostatecznego gospodarza metacerkariami migrować do swojej wątroby, gdzie utworzyli oni młodą lancetshaped Fluke. Cykl życia pasożyta w tym punkcie jest powtarzany.

zwierzęta dicroceliasis

Wszystkie zwierzęta, które spożywane zainfekowanych mrówki chory dicroceliasis. U psów, to nastąpi poprzez spożywanie żywności, która ma mrówki. Zwierzęta stają się ospały, wychudzony, karłowate. Ich błony śluzowe się żółtaczkę koloru. Subtotal choroby – zapalenie wątroby lub przewód żółciowy.

Dicroceliasis objawów choroby u zwierząt kopytnych takich jak kozy, owce

  • ucisk;
  • wypadanie włosów, jej otępienie;
  • żółty śluzowych;
  • zaparcia lub biegunki;
  • śpiączka (z bezruchu postawiona na bocznej szyjce i oczy zamknięte); Sprawa z chorymi zwierzętami jest dość wysoki.

To, jak niebezpieczny pasożyt jest lancet kształcie fuks. Struktura i funkcje jego jaj i larw pozwala im wytrzymać temperaturę otoczenia od +50 do -50 stopni. Oni umierają tylko w warunkach, gdy wspomniane wskaźniki temperatury znacząco wzrosnąć. I żyć w kale, mogą około roku.

dicroceliasis osoba

Nieważne jak płodny ani została lancetshaped Fluke, choroba ludzka powoduje to rzadko, ponieważ musi przeniknąć do żołądka u pacjentów z mrówkami. Miejscowo do wątroby zwierząt zakażonych jest fałszywy zakażenie nie wymagający leczenia. A jednak, dicroceliasis ludzie chorują. Infekcja następuje przez spożycie mrówki w standardowym żywności dla ludzi (chleb, warzywa itp), poprzez spożywanie unwashed szczaw łąkowej, po umieszczeniu w jamie ustnej ostrzy, na której są mrówki, i tak dalej. Objawy choroby:

  • dyskomfort i ból w wątrobie ;
  • biegunka lub zaparcia;
  • Utrata masy;
  • żółty śluzu.

leczenie

Lancetowaty motylica pasożyty po wątroby i dróg żółciowych. Ludzie są traktowani z narkotykami „Triklobendazol” i „prazikwantelu”. Hospitalizacja nie jest wymagana.

Kiedy fałszywy dicroceliasis Zaleca się zrezygnować z jedzenia mięsa chorych zwierząt. Leki w tym przypadku nie są używane.

Domowe zwierzęta kopytne "Politremom leczyć", "Panacur". Dawki określono na podstawie wagi zwierzęcia. Lek został zmieszany z paszą i dać rano. Są też leki, które są wstrzykiwane domięśniowo.

za pomocą „Geksihol” i oznacza „Karsil” służą do normalizacji wątroby w leczeniu psów.

profilaktyka

Zwierzęta dicroceliasis pracuje ciężko i często kończy się śmiercią. Jednym z powodów, jest to, że objawy choroby objawia się, gdy stężenie w ślimak wątroby osiąga wysoką liczbę (na przykład u owiec ponad 10000 jednostek). Dlatego, aby bez problemów lancetshaped Fluke, profilaktyki ma kluczowe znaczenie. Jest odrobaczanie zwierząt. Jak dla owiec i innych przeżuwaczy, prowadzi się w ciągu 1,5 lat, 3, 5 i 7 lat. Należy również monitorować stan pastwiska, wyeliminować rzekomego siedliska skorupiaków – krzewów, skał. Nawóz na polach należy usunąć metodę dekontaminacji biotermalne.

Flash People dicroceliasis częściej w regionach, w których zakłada się, że są owady, ale wśród nich i mrówki. Ponadto, w niektórych krajach są one wykorzystywane w medycynie ludowej. Aby nie „złapać” fuks, osoba musi przestrzegać prostych zasad higieny.