128 Shares 7862 views

Pomnik Lermontow w Moskwie: zdjęcia i opis

04 czerwca 1965, w słoneczny letni dzień, uroczyste otwarcie pomnika Lermontovu Mihailu Yurevichu w ojczyźnie – w Moskwie. Podczas ceremonii z udziałem poetów, pisarzy, naukowców, studentów, uczniów, jak i zwykłych robotników. Z podium brzmiał gratulacyjne przemówień i wierszy.


Idea utworzenia pomnika Lermontowa w Moskwie pojawił się w 1941 roku. Było to w roku 100. rocznicy śmierci rządu metropolitalnego poety przyjął dekret o budowie pomnika. Ale wkrótce zaczął Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nie jest możliwa do zrealizowania idei jednocześnie.

Dopiero na początku lat 60. była okazja, aby powrócić do tego pomysłu. kilka konkursy na najlepszy projekt pomnika przeprowadzono. A w 1964 roku z okazji 150. rocznicy jego urodzin, pierwszy projekt w Moskwie, pomnik Lermontowa został zatwierdzony. Rozpoczęto prace nad jego produkcją.

Moskwa w moim życiu Lermontow

W Moskwie, Lermontow żył w sumie nie więcej niż 5 lat. Ale z miastem w jego życiu były związane z najważniejszych wydarzeń. Gdzie w październiku 1814 roku urodził. Jednak kilka miesięcy później, na początku 1815 roku został przewieziony do Tarkhany, do majątku babci od strony matki, gdzie został podniesiony do 13 lat.

W 1827 roku, Lermontow ponownie zamieszkał w Moskwie, aby zdobyć wykształcenie. Dowiaduje się pierwszy w B & B w Cesarskim Uniwersytecie Moskiewskim, a następnie udaje się do samego uniwersytetu.

Wreszcie, w Moskwie związane z rozpoczęciem działalności twórczej poety. W 1830 r „Wiosna” ukazał się jego wiersz pisma „Ateneum”. Była to pierwsza publikacja Lermontowa. on pewnie wszedł do literatury rosyjskiej czasu.

Pierwszy pomnik poety

Dyskusja o stworzenie pomnika Lermontowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, około 40 lat po jego tragicznej śmierci w pojedynku. W Piatigorsk, istniała grupa inicjatywna, która zaczęła promować ideę, szukając zgody rządu i prowadzi zbiórkę pieniędzy.

Jednocześnie zaproponowano ustalenie Lermontov pomnik w Moskwie. Ale w 1880 mijaliśmy hałaśliwych uroczystości z okazji otwarcia pomnika Puszkina tam (praca Opekushin AM), więc nowy ambitny projekt Moskwa władze lokalne został zmuszony do rezygnacji.

Stworzenie pomnika zostało poprzedzone wieloletnim prac przygotowawczych. W 1889 roku przyszedł pierwszy w Pyatigorsk Lermontowa pomnika.

Inne zabytki Lermontow

Po pomniku wzniesionym w Piatigorsk, pomników Lermontow zaczęły pojawiać się w innych rosyjskich miastach. W 1892 roku – w Penza (rzeźbiarz Gunzburg IJ), w 1896 – w Petersburgu (Kreytan VP), w roku 1900 – w podmiejskiej Serednikovo (Golubkina as). Dwukrotnie próbował wznieść pomnik na miejscu pojedynku Lermontowa w Piatigorsk. Pierwszy projekt został wdrożony w 1901 roku (o Baikov AA), ale po 6 latach, rzeźba popadł w ruinę, ponieważ Jest on wykonany z gipsu. Nowy pomnik w tym samym miejscu powstał w 1915 roku (autor Mikeshin BM).

pomniki MY Lermontow zainstalowany w Tambov, Gelendzhik, Muzeum rezerwy Tarkhany Penza (Region), Groznym. Okazało się, że w ojczyźnie poety w Moskwie, jego pamięć została utrwalona prawie ostatni. Ale pomnik Moskwy stoi na zewnątrz i rzemiosła, a jego rozwiązanie przestrzenne. Był pod wieloma względami nowatorskie, ale o tym w odpowiednim czasie.

Wybierając miejsce dla Lermontowa pomnik w Moskwie

Pytanie o miejscu, gdzie pomnik zostanie zainstalowany został szybko rozwiązany. członkowie komisji jednogłośnie wybrany obszar na Red Gate Square, która od 1941 roku nosi imię poety. Nie daleko od placu znajdował się dom, gdzie się urodził MU Lermontow.

Pomnik Lermontow w Moskwie: etap przygotowawczy

Świadomość pomnika została poprzedzona wieloletnią pracę. Konkurs na projekt organizowany od 1958 roku. Jury składające się z członków Związku Artystów zbadała dziesiątki opcji przez długi czas bez znalezieniem jednego, który spełniałby je w pełni. Różnorodność fabuły i postaci zostały przedstawione pomniki Lermontov, zdjęcia nie mogą ich znaleźć, ale pozostał opis słowny.

Niektóre rzeźbiarze oparła się na dynamiczne rozwiązanie pomysłowe, wybierając nietypowy skład, stanowisko, sytuację. zostało one Lermontow umieszczony na skale, na koniu, siedząc na ziemi, na krawędzi góry. Takie projekty były w ich własnym interesie, ale nie spotkała się z witryny, który został zidentyfikowany dla przyszłego pomnika.

Inni autorzy skupili się na przekazywaniu stanu wewnętrznego poety, za pomocą wyrazistych gestów, głowice tokarskich itp Ale nadmierna ekspresja Zdaniem jury, nie pasuje do wizerunku Lermontov.

Zainteresowanie jury były projekty, które oferowane rozdzielczość przestrzenną pomnika, analizowane jak będzie pasować do otaczającego krajobrazu.

Grupa autorów pod kierunkiem identyfikatora Brodsky na wszystkich etapach konkursu są wśród pretendentów do zwycięstwa. Jest ich projekt w 1964 roku i został zatwierdzony.

Zespół autorów

Isaac Dawidowicz Brodski był najbardziej dojrzały członek zwycięskiego zespołu kreatywnego. Walczył na frontach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a po jej ukończeniu naukę w Instytucie Stosowanych i Sztuki Dekoracyjnej, gdzie studiował u słynnego rzeźbiarza MG Manizer. Przed rozpoczęciem prac nad pomnikiem Lermontowa, Brodsky miał już doświadczenie w budowie pomników. W latach 1954-1955 miał upamiętnione AM Gorky Tesselli i Jużnosachalińsk, pomniki wykonane rewolucyjnych przywódców.

Wzięliśmy udział w młodego architekta 2 – Nikolay Nikolaevich Milovidov i Grigoriy Efimovich Saevich. Są one odpowiedzialne za rozdzielczością przestrzenną pomnika rafinowany jego rozmiar, położenie w okolicy, były analizowane jako rzeźba będzie w harmonii z okolicznych budynków.

Nieoceniona pomoc twórczy zespół miał badacz IL Andronikus, bez wskazówki Lermontow pomnik w Moskwie nie otrzymali takiego portretu psychologicznego i dokładność.

Wybór materiału

Figura poety zdecydowano być wykonane z brązu. Jest to jeden z najbardziej tradycyjnych materiałów. Ze względu na swoje właściwości tworzyw sztucznych, to pozwala na tworzenie bardzo złożonych kompozycji, przekazać najdrobniejsze szczegóły. Pomniki Lermontow w Rosji w przeważającej części wykonane z tego stopu.

Wykonana z brązu i ozdobną kratką stanowiąca pomnik z jednym zespołem. Pozostałe części tego zespołu (wsparcie pylon kratownica cokole ławce przestrzeni) są wykonane z polerowanego granitu szarego. Ta kombinacja różnych tekstur i właściwości materiałów można umieszczać semantyczne akcent i uzyskania maksymalnej ekspresji.

Opis zabytku

Pomniki Lermontow w Rosji są różne pod względem techniki i oddziaływania na widza. Moskwa Pamięci zwięzły, a jednocześnie bardzo wyrazisty. Figura poeta sztywnych kontury utworzone duże gładkie płaszczyzny granice, które zbiegają się przy ostrych kątach. To daje siłę pozie i figurę. Wydaje się, że pozorna powściągliwość ukrywa ogromną energię wewnętrzną.

Żywa i dynamiczna rzeźba sprawia interpretację ubrania. Na rysunku jest zamknięty w ścisłym płaszcz wojskowy. Ale podmuchy trzepotanie jego podłogi i kołysanie kołnierz, odsłaniając pierś poety wobec żywiołów. Sztywność, hamstrung symbolicznie wyrażone w pozie przykuty ręce za plecami. Jednak szef wolicjonalnej ruchu poety opracowany w kierunku na znak, że nie chce słuchać.

Wiele wysiłku zostało wydane próbuje osiągnąć podobieństwo. Jest szczególnie pomogły wskazówki IL Andronika. Na zasadzie był autoportret Lermontowa, utworzony w 1837 roku.

szczegóły artystyczne

Pierwszą rzeczą jaką należy zwrócić uwagę, gdy mówimy o cechach zabytku jest w kształcie piedestału. W całym składzie pamiątkową piedestale – to najskromniejszy i neutralne część. Granit filar, trochę zaawansowany w środku, a jednocześnie podnosi postać poety na okolicę i łączy go z nimi, ponieważ z tego samego materiału wytworzonego rynku. Filar, pozbawione dekoracji, a nie odwrócenie uwagi od głównej części pomnika.

Ważną część kompozycji ma szerokość ławki, rozciągającą się wzdłuż jednego boku strony. W połowie ubiegłego stulecia, to innowacyjne rozwiązanie otaczającej przestrzeni. Obecnie technika ta jest szeroko rozpowszechniona, wskazując jego wielkie możliwości i korzyści.

Innym istotnym elementem jest zespół kręcone kraty urzeczywistniającym Lermontow sylwetki bohaterów – Demon i Mtsiri. Pomiędzy nimi z dużą hodowlanym fali przedstawiono jeden żagiel. Krata wykonuje nie tylko rolę dekoracyjną, ale także dzieli obszar od reszty parku pomnik.

W wielu rosyjskich miastach, pomniki zainstalowane Lermontow, zdjęcie nie zawsze jest możliwe, aby przenieść je do wypowiedzi, harmonijnej relacji z otaczającym krajobrazem. Jedno jest pewne, pomnik wzniesiony w Moskwie, w pierwszej trójce.