679 Shares 2957 views

Schematy połączeń przełączników i gniazd. Gniazdo zewnętrznej. Jak podłączyć włącznik światła

Gniazda i przełączniki – to podstawowe elementy domowego gniazdka elektrycznego. Kwestia ustalania własnych rąk dla wielu jest ważne. Od sporządzenia odpowiednie schematy połączeń przełączników i gniazd oraz instalacji zależy od komfortu i niezawodności wszystkich urządzeń elektrycznych w domu.

Podczas układania elektrycznych Głównymi czynnikami są bezpieczeństwo i użyteczność gniazd i przełączników.

dla przepisów instalacyjnych

Aby określić liczbę placówek oraz wybór ich lokalizacji powinien znać zasady wymogów instalacji SAE:

 • Dostępność uziemienie kontakt z oddzielnym przewodem wlotowym nie w normalnych warunkach prąd elektryczny.
 • Nie powinno być żadnych wyloty nad zlewem lub pod nimi, w szafach i innych niewygodnych miejscach.
 • Gniazda w pokojach dziennych i kuchni powinny być zasilane przez oddzielne linie. elementy kuchenne i oświetlenie może być podłączone do tej samej grupy.
 • W dzielnicach mieszkaniowych mogą być podłączone gniazda na terenach wilgotnych (łazienka, WC, wanna) tylko przez RCD.
 • Zaleca się umieścić na miejsca połączeń elektrycznych w pewnej odległości od elementów uziemionych: rur metalowych, zlewy i inne narzędzia.

Przełączniki instalacji normy

 • Przełączniki są zawsze instalowane w szczelinie przewodu fazowego.
 • W miejscach o dużej wilgotności, w poddaszu ich obecność nie jest dozwolone.
 • Powyżej poziomu podłogi przełączniki znajdują się na wysokości 1,5 m. Po wejściu do pokoju są zainstalowane po stronie klamki.
 • W jednoczesnego załączenia lampy 20 może być zainstalowany tylko maszyny.
 • Przełącznik na zewnątrz lub przycisk na zewnętrznej ścianie domu powinien mieć wersję z ochrony nie mniejszy niż IP44.

Metody okablowania

Po sporządzeniu schemat połączenia wyłączników i gniazd obliczają swoje parametry i pożądany przekrój poprzeczny. Następnie należy położyć kabel i zainstalować rozdzielnicę w miejscu.

 • Okablowanie jest otwarte i ukryte. Pierwsza metoda jest wykonywana głównie w pokojach tyłu i na zewnątrz domu. Przemywać do zrobienia, zakurzone i twardych rowki shtrobleniya praca dla drutów z wgłębieniami dla rozeta i Puszki.
 • Ściany shtrobleniya proces nie jest problemem przy pomocy specjalnego narzędzia, które zwykle mają użytku osobistego. Shtroborezku i inne urządzenia mogą być wynajmowane.
 • Obudowy do wgłębienia i rowki do stosowania w koronie wiertła oraz dyszę wylotową. Układanie łatwiejsze, jeśli najpierw oznaczyć drogę przez wiercenie otworów w ścianie. ścianki działowe gipsowo-kartonowe o wiele łatwiej poradzić sobie jeśli kupujesz specjalną nasadkę na okrągłej wiertła.
 • Urządzenie do użytku zewnętrznego typu otwartego i powinna być zabezpieczone przed pyłem i wilgocią.

Gdy pomieszczenie jest wpisany okablowanie, gniazda przyłączeniowe i przełączniki odbywa się za pośrednictwem różnych liniach. Mogą one być od dwóch do czterech dla urządzeń:

 • oświetlenie;
 • wylot do routera, komputer, telewizor, ładowanie telefonu i innych urządzeń;
 • klimatyzacja lub grzałka elektryczna.

Przewody są połączone za pomocą skrzynek końcowych lub tulei. W pierwszym przypadku nie wyjdzie przewód łączący z innymi elementami. Komunikowanie takiego pola połączenia.

gniazdo montażowe

Podłączenie gniazd i przełączników z rękami wykonane zgodnie z zasadami.

W okablowaniu, de-energetyzuje całe mieszkanie. Drut do gniazda trójgłowego, gdy niebieski żyły do łączenia przewodu neutralnego, żółty i zielony – dla przewodu ochronnego, a ten ostatni może być w dowolnym kolorze i jest podłączony do fazy. Drut przechodzi z panelu sterowania urządzenia lub w polu. Dla konwencjonalnego gniazda jego przekrój 2,5 mm2, jednak tutaj konieczne jest wzięcie pod uwagę zdolność do podłączonego urządzenia.

Druty przechodziły przez otwory rozety i zamontowany na zaciskach gniazd. Dla nich, faza zazwyczaj znajduje się z lewej strony użytkownika, a zero – po prawej stronie, kiedy wychodzi na wylot. To naprawdę nie ma znaczenia, chociaż dla dużych urządzeń elektrycznych mogą mieć zasadnicze znaczenie. Przewód uziemienia jest podłączony do osobnego rozmieszczenia styków.

Kontakty mogą być samohamowne, które nie wymagają dokręcania śrub. Odsłonięte końce przewodów są umieszczone w nich, a zintegrowana sprężyna dociska je do przewodzących prąd zacisków. Montaż należy przeprowadzić ostrożnie, w przeciwnym razie osłabienia kontaktów, a obwód elektryczny uszkodzony lub żyły w tych miejscach będzie przegrzewać. Jeden zacisk jest podłączony do dwóch przewodów.

Skrzynka na wylocie jest zamontowany zaciski. Jeśli to naprawić nogi dystansowych, posiadają one gorsze. Lepiej jest używać śrub, które są wkręcone w otwory tarczy herbowej. Pokrywka powinna pasować do gniazda do ściany. Ona przykręcona do wewnątrz. Gniazdko zamontowane na zewnętrznej powierzchni ściany i służy do otwartego okablowania. Taka instalacja jest łatwiejsza, ale ze względów estetycznych komórkowych starają się zrobić w środku.

Łączenie listew

Kilka urządzenia podłączone są obok siebie. Plan powinien uwzględniać przekrój drutu i obciążenia każdego gniazda. Skrzynka przyłączeniowa dla gniazd i włączników ukrytej instalacji znajduje się w pokoju, i to jest dostarczany z przewodem zasilającym z panelu sterowania wyłącznika. związki zasadowe są w nim.

Wskazane jest, aby być dostarczone do każdego gniazdka w pokoju, oddzielnego zasilacza. Następnie w przypadku awarii jednego z nich, reszta pozostanie sprawny. Metoda ta jest kosztowna, ale to jest często stosowane ze względu na jego wysoką niezawodność. Odnosi się to szczególnie do podłączenia potężnych konsumentów.

Równoległe połączenie wszystkich gniazd do linii oszczędność pieniędzy i pracy na instalacji. Niedogodnością tych związków z płaskich wyrobów linowych jest od całej grupy, w przypadku awarii jednego. Dlatego też pierwsza próba połączenia wylot wtórnego, a od niego – resztę.

Schematy połączeń przełączników i gniazd są dokonywane za pośrednictwem skrzynek połączeniowych gdzie podłączenia są wykonane za pomocą zacisków, lutowania, spawania, zaciskania, śrubowe zaciski. Nie zaleca się skręcają. Zgodnie z zasadami SAE we wszystkich miejscach, gdzie przewody są podłączone i wykonane oddziałów, tworzy margines długość przewodu, tak aby później można użyć go ponownie, aby odświeżyć połączenie. Skrzynki zaleca się wcięty 10-20 cm od sufitu, gdzie nie jest przypadkowy kontakt z nimi. Można je łatwo ukryć i mieć dostęp do naprawy przewodów, jeśli jest to konieczne.

łączące przełączniki

Przełączniki służą do podłączenia zasilania do lamp. Zazwyczaj zamknąć przewód fazowy. przewody ochronne i neutralne nie przechodzą przez nich. Do przewodu neutralnego jest podłączony jeden koniec oprawy i fazy – przełączanie wejścia. Po przeciwnej stronie znajduje się wyjściowy, który jest doprowadzony do drugiego urządzenia końcowego.

przełącznik Dvuhklavishny

Zasady pokazujące jak podłączyć dvuhklavishny włącznik światła, taka sama jak z najprostszych urządzeń. Jedyną różnicą jest to, że urządzenie ma dwa zaciski są zazwyczaj połączone z świecznik. Każdy z nich jest związana z kluczowych zapewnienie integracji oddzielnych grup lamp. Model Dvuhklavishnaya łączy w jednym przypadku dwa proste urządzenie.

Zaletą tego sposobu jest możliwość jednoczesnego uruchamiania dwóch lub poszczególnych grup źródeł światła pojedyncze urządzenie. Większa liczba łączników wymaga dodatkowych przewodów fazowych uszczelki na łącznik i lampy. Diagram pokazujący jak podłączyć przełącznik dvuhklavishny światło, zawsze jest z tyłu wyłącznika. Można go również znaleźć w instrukcjach towarzyszących.

Przełącznik gniazda w jednej obudowie: jak podłączyć?

Przełącznik jest połączony z wylotem, gdy są one połączone w jednej obudowie. Sposób stosowany do odprowadzania skrzynkę i łączenia przewodów oszczędności lampy znajduje się w pobliżu, na przykład przy łóżku w sypialni.

Połączenie jest wykonane w następujący sposób:

 • do gniazda jest napędzany w konwencjonalny sposób;
 • faza jest połączone z wejściem obwodu;
 • przewód ochronny może być również połączony z wylotem;
 • wyjście przełącznika i wylot połączony zera lampy.

Odwrotna gniazdo połączenia z przełącznika nie jest wykonywana, ponieważ nie ma przewodu neutralnego jest podawany do niego. Gniazdo może być włączona lub wyłączona tylko wyłącznika, znajdującego się w szafie sterowniczej.

wniosek

Schematy połączeń przełączników i gniazd nie są skomplikowane, ale musi być przeprowadzona prawidłowo. Przede wszystkim jest to związane z bezpieczeństwem elektrycznym. Wykonując wszystkie etapy instalacji i zaleceń prawidłowo zbieranie schematu, można uniknąć wielu problemów i zapewnić niezawodność domowego gniazdka elektrycznego.