848 Shares 9643 views

Co to jest mikroskop? Szczegółowa analiza

W artykule opisano, jakiego rodzaju jest mikroskop, jakie jest potrzebne, jakie są jego historie i historia jego powstania.


Starożytne czasy

W historii ludzkości istniały zawsze ci, którzy nie byli zadowoleni z biblijnego opisu struktury świata, który chciał zrozumieć naturę rzeczy i ich istotę. Albo kto nie oszukał losu zwykłego chłopa lub rybaka, takiego samego Łomonowa.

Najbardziej rozpowszechniona dyscyplina miała miejsce w okresie renesansu, kiedy ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z wagi odkrywania świata wokół nich i innych rzeczy. Zwłaszcza w tym celu pomogły im różne urządzenia optyczne, teleskopy i mikroskopy. Więc co to jest mikroskop? Kto to stworzył i gdzie jest to urządzenie używane w naszych czasach?

Definicja

Zacznijmy od analizy oficjalnej definicji. Według niego, mikroskop jest urządzeniem do uzyskiwania powiększonych obrazów lub ich struktury. Różni się tym samym od tego samego teleskopu, ponieważ jest konieczny do studiowania małych i blisko obiektów, a nie odległości kosmicznych. Dla pewności nazwisko autora tego wynalazku nie jest znane, ale w historii pojawiły się odniesienia do kilku osób, które jako pierwsze użyły go i zaprojektowały. Według nich, w roku 1590 pewien Holender nazwie John Lipersgay wprowadził swój wynalazek do opinii publicznej. Jego autor przypisuje się również Zacharias Jansen. W 1624 r. Wszyscy znani Galileo Galilei zaprojektowali również podobne urządzenie.

Z kim jest mikroskop, ale jak to wpłynęło na naukę? Niemal taki sam jak jego "względny" teleskop. Nawet prymitywne, ale to urządzenie pozwoliło przezwyciężyć niedoskonałość ludzkiego oka i spojrzeć w mikrokosmos. Z jego pomocą wiele odkryć dokonano w dziedzinie biologii, entomologii, botaniki i innych nauk.

Co to jest mikroskop jest teraz jasny, ale gdzie indziej mają zastosowanie?

Nauka

Biologia, fizyka, chemia – wszystkie te obszary nauki czasem wymagają spojrzenia w samą istotę rzeczy, które nie mogą rozpatrywać przez nasze oko lub zwykłe lupy. Trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez tych urządzeń: z ich pomocą powstają odkrycia, rodzaje chorób, infekcje są wykrywane, a ostatnio nawet "sfotografowano" łańcuch ludzkiego DNA.

W fizyce wszystko jest nieco inne, szczególnie w tych dziedzinach, które pracują nad badaniem cząstek elementarnych i innych małych przedmiotów. Tam mikroskop laboratoryjny różni się nieco od zwykłych, a konwencjonalne instrumenty optyczne pomagają trochę, zostały już dawno zastąpione przez elektroniczne i nowoczesne instrumenty dające brzmienie. Te ostatnie umożliwiają nie tylko uzyskanie imponującego wzrostu, ale nawet rejestrowanie poszczególnych atomów i cząsteczek.

Obejmują one również przestępstwa, które są potrzebne do określenia dowodów, szczegółowe porównanie odcisków palców i innych rzeczy.

Nie opuszczaj mikroskopów i badaczy starożytnego świata, takich jak paleontolodzy i archeolodzy. Potrzebują ich do szczegółowego badania pozostałości roślin, kości zwierząt i ludzkich produktów z minionych epok. Nawiasem mówiąc, potężny mikroskop laboratoryjny może być dowolnie zakupiony na własny użytek. To prawda, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Przyjrzyjmy się typom tych urządzeń.

Rodzaje

Pierwszym, głównym i najstarszym jest światło optyczne. Podobne instrumenty są nadal dostępne w każdej szkole w klasie biologii. Jest to zestaw soczewek o regulowanej odległości i lustrzanym podświetleniu obiektu. Czasami jest on zastępowany przez niezależne źródło światła. Istotą mikroskopu jest zmiana długości fali widma widma.

Druga jest elektroniczna. Jest o wiele bardziej skomplikowane. W prostych słowach długość fali światła widzialnego wynosi 390 do 750 nm. A jeśli obiekt, na przykład, komórka wirusa lub innego żywego organizmu jest mniejsza, wtedy światło po prostu go otacza, nie będzie można normalnie odbić. Podobne urządzenie omija takie ograniczenia: pole magnetyczne sprawia, że fale światła "cieńsze", z powodu tego, co można uważać za najmniejsze obiekty. Jest to szczególnie ważne w takich naukach, jak biologia. Mikroskop tego typu jest znacznie lepszy od światła optycznego.

A trzeci – typ sondowania. W prostszy sposób jest to urządzenie, w którym powierzchnia próbki jest sondowana przez sondę, a obraz trójwymiarowy lub rastrowy jest wykonywany na podstawie jego ruchów i oscylacji.