290 Shares 935 views

15 lutego – Dzień wycofania wojsk z Afganistanu. Dzień Pamięci Żołnierzy-internacjonalistów

Rosjanie każdego roku, aby uczcić tę datę – 15 lutego, w dniu wycofania wojsk z Afganistanu. W 1989 roku ograniczony kontyngent wojsk z terytorium państwa, rząd Związku Radzieckiego został ostatecznie wycofany. Ta straszna wojna, która początkowo milczał, przyniósł smutek i ból dla wielu rodzin.

niemal dekadę

Afgańska wojna trwała dziesięć lat dla narodu radzieckiego. Na nasze wojsko zaczęło się w 1979 roku, 25 grudnia, kiedy to pierwsi ludzie zostali opuszczone do wojny. To nie jest w gazetach, a żołnierze, którzy służyli w Afganistanie, nie wolno było poinformować krewnych, gdzie są i co robią. Dopiero w 1989 roku, w dniu 15 lutego, to wschodnie terytorium kraju w końcu opuścił wojska radzieckie. To było prawdziwe święto dla naszego kraju.

Wojna straszne i krwawe została ustawiona pogrubiony punkt. I w Związku Radzieckim, a później w Federacji Rosyjskiej i państw – byłych republik Związku Radzieckiego, zaczął obchodzić 15 lutego. Dzień wycofanie się z Afganistanu – to nie tylko okazja, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w tej strasznej wojnie. Jest to również znak, że trzeba dbać o tych, którzy są bezsensowne i bezużyteczne wojny, która trwała prawie 340 dni od 3000. Dłużej niż Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

fatalny kwietnia

Progressive World Community dawno wezwał ZSRR do wycofania swoich wojsk z Afganistanu. Głośniej takie postulaty zostały wysłuchane, a wewnątrz samego kraju. Negocjacje trwały długo i ciężko. W pewnej jasności zostało osiągnięte w kwietniu 1988 roku. W tym dniu w Szwajcarii z bezpośrednim udziałem przedstawicieli ONZ ministrów spraw zagranicznych Pakistanu i Afganistanu podpisali tzw Genewa Porozumień. Było to dla nich, że aby ostatecznie rozstrzygnąć niestabilną sytuację w Afganistanie.

Zgodnie z tymi umowami ZSRR zostali pouczeni, aby wycofać ograniczony kontyngent swoich wojsk w ciągu 9 miesięcy. To było naprawdę decyzja zmienia życie.

Samo wycofanie wojsk rozpoczęła się w maju 1988 roku. Ostateczna data zakończenia wojny w Afganistanie w 1989 roku przyszedł. 15 lutego – dzień wycofania wojsk z Afganistanu, w dniu, gdy ostatni radziecki żołnierz kiedykolwiek opuściły terytorium kraju. Jest to znacząca data w historii naszego państwa.

Ze swojej strony, Stanach Zjednoczonych i Pakistanie, zgodnie z umowami genewskich miały zaprzestać wsparcia dla Mudżahedinów. Jednak ten warunek jest łamane przez cały czas.

Rola Gorbaczowa

Jeżeli wcześniej rząd radziecki skupia się na użycie siły w celu rozwiązania problemu afgańskiego, a następnie po władzy w ZSRR Michaiła Gorbaczowa przyszedł, taktyka została radykalnie zmieniona. kierunek polityczny zmienił. Teraz na czele umieścić politykę pojednania narodowego.

Jedynym sposobem można wydostać się z przedłużającego się konfliktu. Negocjować, przekonywać, nie strzelać!

inicjatywa Najibullah

Pod koniec 1987 roku, Afganistan stał się liderem Mohammad Najibullah.

On opracował bardzo postępowy program zaprzestania działań wojennych. Zaproponowałem, aby przejść do dialogu i do zatrzymania wypalanie, uwolnienie z więzienia bojowników i tych, którzy byli przeciwnikami reżimu. On wzywa wszystkie strony do poszukiwania kompromisu. Ale sprzeciw wobec takich koncesji nie poszedł, Mudżahedini będzie walczyć do samego końca. Chociaż zwykłych bojowników silnie wspierane rozejm wykonania. Rzucili broń i chętnie wrócić do spokojnej pracy.

Warto zauważyć, że inicjatywa Najibullah nie zadowolić Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich. Miały one na celu kontynuacji działań wojennych. Opowiada w swoich wspomnieniach, pułkownik generalny Borys Gromow, jego odziały tylko od lipca do grudnia 1988 roku przejął 417 karawan z bronią. Wysłali mudżahedinów z Pakistanu i Iranu.

Mimo to, zwyciężył zdrowy rozsądek i decyzja, że wojska radzieckie powinny opuścić Afganistan do ojczyzny, stała się ostateczna i nieodwołalna.

Nasze straty

Od tamtej pory, co roku 15 lutego – Dzień pamięci żołnierzy poległych w wojnie afgańskiej, obchodzony jest na poziomie państwa we wszystkich republikach byłego Związku Radzieckiego, którego obywatele zostali zabici w Afganistanie. Straty w tej bezsensownej walce były znaczne. Cargo-200 stał się znany wielu miastach Związku Radzieckiego. Ponad 15 tysięcy naszych facetów w sile wieku zmarł w Afganistanie. Zatem największe straty poniesione wojska sowieckie. Zmarł na frontach i brakuje 14,427 ludzi. Także liczba ofiar wśród 576 ludzi, którzy służyli w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego i 28 pracowników MSW. 15 lutego – Dzień Pamięci o tych facetów, którzy spotkali swoją ostatnią godzinę na odległej krainy Afganistanie, którzy nie mieli czasu, aby pożegnać się z matkami i bliskich.

Wielu żołnierzy wrócił z wojny z problemami zdrowotnymi. Jako oficjalne statystyki, urazy, stłuczenia i różne urazy do ponad 53 tysięcy osób. Świętują co roku w dniu 15 lutego. Day-internationalist wojownik – jest to okazja, aby spotkać się z ich towarzyszy broni, z tymi, z którymi podzielił racje żołnierzy i osłonięte od ciężkiego ognia w wąwozy, z którym udał się do poszukiwań i walczyli przeciwko «duchów».

Setki tysięcy Afgańczyków brakuje

Ogromne straty w czasie wojny i odbywa mieszkańców Afganistanu. Oficjalne statystyki na ten temat do tej pory nie. Ale jak mówią sami Afgańczycy podczas działań wojennych zginęło od kul i pocisków, setki tysięcy swoich rodaków, wiele z nich wciąż brakuje. Ale najgorsze – ogromne straty cywilne stało tuż po nasze wojska odeszły. Dziś w tym kraju istnieje około 800 000 osoby niepełnosprawne, które zostały ranne podczas wojny afgańskiej.

kompleksowość opieki

15 lutego Dzień wycofania wojsk z Afganistanu, Rosji i innych byłych republikach sowieckich jest obchodzony jako święto narodowe. Mimo to, dla matek i ojców, nie było nic lepszego niż wiedzieć, że ich syn nie zostanie wysłany do służby w Afganistanie. Niemniej jednak, w 1989 roku, wraz z wycofaniem wojsk, wojskowi mają więcej trudności. Z jednej strony silnie opór mojaheds. Wiedząc, że w dniu 15 lutego (w dniu wycofania wojsk radzieckich) – data końcowa, mają zintensyfikować działania militarne. Chcieli, aby pokazać światu, jak uruchomić sowieckich żołnierzy jako zostawiają swoich zmarłych i rannych. Strzelali na oślep, aby udowodnić swoją wyższość.

Z drugiej strony, kierownictwo Kabul rozumie doskonale, że bez pomocy wojska radzieckie państwo będzie bardzo napięty, a także pewne działania uniemożliwiły wypłatę.

Dwuznaczny pomysł, aby wycofać swoje wojska zareagował, a niektóre osoby publiczne w Związku Radzieckim. Myśleli, że po tylu latach wojny, niemożliwe było kapitulować i iść bez wygranej. Stanowiło to porażki. Ale może to tylko mówić do tych, którzy nigdy nie ukrywał przed kulami, stracił towarzyszy. Przypomina Borys Gromow, dowódca 40 Armia w Afganistanie, wojna była bezużyteczna. Nie dała nasz kraj jest absolutnie niczym kolosalne straty życia i ogromnego żalu.

Ta data – 15 lutego Dzień Afganistanie, nasz kraj stał się prawdziwie tragiczne. Ale w tym samym czasie w tym dniu w lutym końcowy punkt został ustawiony w tej bezsensownej dekadę wojny.

Święto łez

15 lutego Dzień Afgańczyków – uroczysta i smutny, on zawsze idzie ze łzami w oczach i ból w sercu. Wciąż żyje, matka tych, którzy nigdy nie wrócili z wojny afgańskiej. Stojąc u mężczyzn formacji parada którzy byli chłopcy, i nie rozumiał w tym czasie, co walczą. Wiele osób opuściło który wrócił z wojny nie tylko kalekie dusze, ale z odwróconymi przeznaczeń.

Nasz naród czci bohaterstwo tych, którzy wykonują porządku publicznego, narażając swoje życie i zdrowie. Ta wojna – nasz ból i nasza tragedia.

Każdego roku w dniu 15 lutego – dzień pamięci o tych, którzy utracili służby wojskowej nie zdradzając przysięgę.