341 Shares 7504 views

Duszność: objawy, przyczyny, działania

Tlen – warunek brzegowy dla ludzkiego życia. Bez niej organizm może przetrwać przez maksymalnie kilka minut – i to tylko wtedy, gdy mówimy o wyszkolonego pływak lub biegacza. Życiodajne powietrze otrzymujemy w procesie oddychania. Dla niego natura stworzyła niezwykle skomplikowany system. A jeśli są jakieś błędy w procesie, na przykład, nie jest duszność, nie należy ignorować alarm.


Coś o oddechu

Częstotliwość i głębokość oddechów zależy od wielu czynników. Po pierwsze, ze względu na wiek. Dzieci oddychać częściej niż dorośli. Po drugie wagowych. Im większa jest masa, tym częściej powtarzany cykl. Po trzecie, stan organizmu. W ten sposób, w stanie spoczynku częstość oddechów lub aktywności wpływają ciąży u kobiet, stresu i t. D.

Normalny dorosły uważane częstotliwości między 12 a 20 ruchów na minutę wykonanych z oddychaniem. Jeśli jest ich więcej, to na pewno szybko oddech. jest oznaczona przez „tachypnea” warunków w medycynie. Powoduje jej występowania braku tlenu w krwi z równoległym startu na zawartość dwutlenku węgla.

typy tachypnea

Lekarze podzielić ten stan na dwie grupy: fizjologicznych, z powodów naturalnych, i patologicznych. W tym ostatnim przypadku, szybki oddech wskazuje wystąpienie w korpusie każdej choroby. Fizjologiczny jak przyspieszony oddech może być wynikiem zwiększonej aktywności fizycznej lub w sytuacjach stresowych.

Zatem, szybkie bicie serca i oddech, gdy pojawiają się konflikty Fright lub lęk. nie jest wymagane żadne specjalne działania, aby zatrzymać ten stan. Kiedy ciało się uspokaja, objawy znikną same. W patologicznej tachypnea, zwłaszcza jeśli wchodzi lub duszności towarzyszą dodatkowe objawy bolesnych wymagają badania lekarskie.

Objawy problemów z oddychaniem

W razie potrzeby skonsultować się z lekarzem, jeśli jest duszność w spoczynku, a towarzyszą następujące objawy:

  1. ruchy oddechowe są nie tylko „część”, ale są powierzchowne. Oznacza to, że oddech staje się bardzo krótki i towarzyszy tej samej krótkim oddechem. Liczba cykli w tym samym czasie może wzrosnąć do 50-60 na minutę. Taki oddech jest nieproduktywne. To może być niebezpieczne.
  2. rytm oddychania jest zakłócony. Odstępy między cyklami są nieregularne. Nie może być przerwa w oddychaniu przez jakiś czas, po czym odzyskane w konwulsyjne tempie.

Przy regularnym tachypnea, nieleczona, może rozwinąć hiperwentylacji. Termin ten odnosi się do nadmiar tlenu we krwi. Od to jest osłabienie, zawroty głowy, „leci” w oczy, skurcze mięśni.

Przyspieszony oddech: Przyczyny

Najczęściej, szybki oddech jest objawem w bok „codziennych” warunkowo łagodnych chorób (takich jak grypa i ostre choroby układu oddechowego). W tym przypadku, szybki oddech towarzyszą dreszcze, katar, kaszel, wzrost temperatury. Jednak szybki oddech i może sygnalizować poważniejszą chorobę. Na przykład, problemy z sercem, rozwoju astmy, skurczu oskrzeli, nowotworów, wczesne kwasicy u chorych na cukrzycę, zatorowość płucna. Dlatego długi czas przejazdu częste duszność – powód do wczesnej wizyty w klinice.

Przyspieszony oddech u dzieci

Z dziećmi, sytuacja jest nieco inna. U noworodków czasami zdarza się tzw tranzystor tachypnea. Najczęściej warunek ten jest z tych, którzy powstała w wyniku cesarskiego cięcia albo w macicy miał sznur pakowy. W tym przypadku nie jest częste duszność, często ze świszczącym oddechem i skóry ze względu na niedobór tlenu staje się sine. Leczenie to nie jest wymagane. Maksymalnie trzy dni dziecko wróci do normy, ponieważ czynnik urazowy zniknął.

Kolejna rzecz – dzieci do 3-5 lat. Oprócz chorób typowych dla dorosłych, może zaczną dysząc i „dziecinne” powody. Najważniejszym z nich – dostania się do układu oddechowego małych przedmiotów. Jeśli tachypnea zaczął nagle, stojąc natychmiast zadzwonić „pogotowie”. Drugim, nie mniej niebezpieczny powód – nagłośni, że to zapalenie nagłośni. Dorośli rzadko cierpią z nich, ale u dzieci jest bardzo powszechne. W tym przypadku trzeba zapewnić resztę dzieci. Jest to niemożliwe, aby odwiedzić lekarza, aby zmienić położenie głowy i spróbować przeprowadzić rachunek sumienia.