438 Shares 1595 views

Ustiurt: lokalizacja, opis

Znani Ustiurt znajduje się w Azji Środkowej, zajmuje rozległy obszar prawie 200 tys. M. m. A na nim są granice Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu, na niewielkim obszarze. Faktycznie, nazwa „Ustyurt” w tłumaczeniu brzmi jak turecki „plateau”.

Marvelous naturalne tworzenie

Naukowcy i geolodzy sugerują, że od początku plateau przeszedł nie mniej niż 20 milionów lat temu. Jednak dopiero pod koniec ubiegłego wieku, w latach 80., świat naukowy zainteresował się Ustyurt. To zorganizował wyprawę na płaskowyż Ustyurt. Ludzie chcieli zebrać jak najwięcej informacji o tym wspaniałym miejscu.

Sąsiedzi olbrzymie naturalne kreacje są:

  • od strony zachodniej – Mangystau i Zatoki Kara Bogaz Goł (w „czarne usta” tłumaczenia);
  • na wschodzie – nieodwracalnie kurczy Aral Sea, deltę rzeki Amu-darii.

Bozzhira

Wymiary płaskowyżu Ustyurt jest imponująca, w różnych miejscach jego wysokość waha się od 180 do 300 metrów. Czasami natknąć stromych klifów 350-metrowych – larwy, która wznosi się ponad otaczający zwykły.

Najwyższy jest uważany za południowo-zachodniej części płaskowyżu zwanym Bozzhira. składa się z grzbietów skalnych, wzgórza (grzbiety) z prawie gładką konturów. Wieś Bozzhiry niewiarygodnie piękny, może konkurować ze słynnym Monument Valley (USA). Jedyną rzeczą, która odróżnia te niesamowite miejsca w świecie od siebie, – obsługa przez turystów. Niestety, niewiele z nich nie słyszał o istnieniu tego klejnotu Ustyurt. Kazachstan warto poznać na mapie pasm górskich oszacować skalę tego miejsca.

Odległej przeszłości plateau

Ponad 21 milionów lat temu, plateau znajduje się głęboko pod wodą. W tej odległej epoce na Ziemi istniały dwa ogromny kontynent – Laurasia i Gondwana. Dzielili Ocean Tethys. Zniknięcie starożytnego morza, które było częścią oceanu, konieczne jest w pierwszej połowie kenozoiku. Tempo tego procesu przyspieszonego około 2 milionów lat temu, po ograniczają Kaspiana i Morzem Czarnym.

Wapień Ustiurt są muszle, co potwierdza hipotezę. Ponadto, istnieje ogromna ilość Mangan guzki, które mają wielkość i kształt przypominają kule bilardowe. Nie każdy zgadnie, że rozrzucone po powierzchni sferycznej plateau utworzona formacja pod powierzchnią morza. Woda stopniowo erozji dolomitu i skały wapienne, ale pojawiły się mocniejsze guzki Mangan, tylko zyskał zaokrąglony kształt. Nie mogę uwierzyć, że plateau Ustyurt znajduje się w Kazachstanie. Mieszkańcy są dumni z tego przyciągania.

nieopisane piękno

Relief o gładkiej powierzchni jest deser. W niektórych miejscach gleba jest zdominowany przez gliny, w innych – gliny i skalistą powierzchnię. Ponadto istnieją obszary piaskiem lub drobnym żwirem. Pustyni ustępuje pęknięć lub skał, składających się głównie z kredy. Nieświadomie posiadał poczucie, że jesteś na powierzchni planety martwe lub są obecne w strzelaniu z hollywoodzkich filmów o tym samym rozmiarze. Ustiurt przyciąga wielu turystów i fotografów, którzy są zaangażowani w filmowanie scenerii.

Prawdziwe piękno skał kredowych występuje, gdy słońce wschodzi lub ustawienie. W tych chwilach oferuje piękny widok: promienie zwykle dają białe klify odcienie czerwonawe. W południe, stają się lekko niebieskawy. Jeśli cenisz atrakcji przyrodniczych, należy odwiedzić płaskowyż Ustyurt (Kazachstan).

Flory i fauny, które zamieszkują płaskowyż

Względem flory i fauny warto zauważyć, co następuje. Nie ma niczego, co by zaskoczyć turystę. Dominowały takie przedstawicieli świata roślin, piołunu i saxaul. W korzystniejszej wiosennej sezonu, który trwa przez krótki okres czasu, są kwiaty, a obraz staje się jaśniejszy.

Fauna jest bardziej zróżnicowana. Są to wszystkie te gatunki, które przystosowały się do życia w stepy i pustynie. Warunki klimatyczne na płaskowyżu faworyzować gadów, które są reprezentowane przez jaszczurki, węże i żółwie. Ugruntowaną małe gryzonie (skoczek pustynny, suseł, świstak, gerbil), jeże i królików. Dzieje się tak pomimo faktu, że każdy z nich jest potencjalnym łupem wilka, lisa lub Caracal. Nie jest źle czuje gepard, który jest rzadki gatunek, a więc chronione prawem. Dumą Saiga Ustyurt uważane bojaźliwy. Niestety, ich populacja jest w stanie krytycznym. Od zwierząt parzystokopytnych występują również argali.

Na skałach skarpy zamrożone w majestatycznych pozach sępy i orły, dumnie oglądając wszystko dzieje się na równinie. Nie są znane Europejczykom ptactwa – gołębi i wróbli. Zamieszkują głównie Ustiurt węża. Dlatego turyści powinni być ostrożni, chodzenie na skalistym terenie.

Inną cechą Ustiurt – duże stada dzikich koni. Raz koczowniczy Kazachowie byli zaangażowani w hodowli tych zwierząt na lokalnych farmach.

Woda i wiatr

Woda na płaskowyżu jest uważane za niewystarczające, jako naturalne zbiorniki wodne już dawno zniknęły. Wszystkie rzeki i jeziora mają czas do wyschnięcia. istniały one w odległej przeszłości sugeruje suche łóżka i słone bagna. Wiatry w Ustyurt mają pełną swobodę, ponieważ plateau nie istnieją fizyczne bariery w postaci gór i lasów.

Znajduje to odzwierciedlenie w stanie krasowych skał, co prowadzi do erozji gleby, co z kolei prowadzi do stopniowej zmiany granic płaskowyżu Ustyurt.

Zagadki okolic

W średniowieczu było to na jego przyczep sposób Ustyurt który przeszedł z Khorezm, a następnie przeniósł się do osad na brzegach Morza Kaspijskiego i dolnym biegu Wołgi. Innymi słowy, odbyła Silk Road. To pozostawia wiele artefaktów, potwierdzając, że ludzie często odwiedzane handlowe płaskowyż. To, na przykład, pozostałości cmentarzy i kościołów podziemnych. Wyposaża rozrachunku, nawet miastom specjalne dla przyczep kempingowych (karawanserajach) i ze wszystkimi infrastruktury. Pozostawały one w dobrym stanie ruin jednego z tych miast zwanych Shahr-i-Wazir.

W późnych latach 70-tych ubiegłego wieku, lecący nad samolotów plateau prowadzone fotografii lotniczej. Na powierzchni płaskowyżu znaleziono tajemniczy obraz, coś jak groty strzałek skierowanych do północnego wschodu. trójkątnych dane są imponujące wielkość, bocznych dochodzą 100 metrów długości. Niezidentyfikowany kreatora stworzyć giganta w ziemi „strzałki”, stosowanych tłucznia. Widocznie, kładli jakieś święte znaczenie. Wyraźne i jednoznaczne odpowiedzi na to pytanie, naukowcy nie zostały jeszcze podane.

W pobliżu każdego narożnika w ziemi wykopane doły. Mogą one zachowały wody. Oprócz tych „strzałki”, później odkryto inne postacie, zwłaszcza żołnierzy, piramidy i żółwie, które również są zbudowane z kamienia. „Strzałki” na płaskowyżu można łatwo miejsce w tej samej kategorii tajemnic historii, że słynny obraz w pustyni Nazca.

Pamiętaj, aby odwiedzić Ustyurt, przybył do Kazachstanu. Na terenie mapa pokazuje, gdzie się znajduje, ten naturalny punkt orientacyjny.