650 Shares 5788 views

Hormonalna terapia zastępcza w leczeniu menopauzy oraz w celu zapobiegania osteoporozie.

hormonalna terapia zastępcza, HRT w skrócie – uzupełnianie kobiecego ciała niewystarczającej produkcji żeńskich hormonów, takich jak estrogen, który jest obserwowany w okresie pomenopauzalnym. Taka terapia może przywrócić odpowiedni poziom hormonów, a tym samym szybko ustępują objawy menopauzy. Ponadto HRT skuteczne w zapobieganiu długoterminowych efektów menopauzie zmiany – osteoporozę i choroby układu krążenia.


terapia zastępcza polega na pobraniu estrogenów zarówno dzienny i regularnie odnawiana cyklach (co miesiąc). Następnie przez kilka dni przerwać przyjmowanie hormonów, a następnie leczenie jest ponownie wznowione. Hormonalna terapia zastępcza u kobiet, które nie przeprowadziły operację, aby usunąć z macicy (histerektomia), zawiera kombinację progesteronu i estrogenu. Takie leczenie pomaga w zapobieganiu zmian w wewnętrznej strukturze ściany macicy i wspomaga jego funkcję. Hormonalna terapia zastępcza polega na kurs 10-14-dniową progesteronu, w zależności od rodzaju hormonu. Termin rok dla progesteronu uzupełnia krwawienie jak normalne miesiączki.

Kobiety wybierają jedną z trzech metod estrogenów:

  • Tabletki (droga doustna);
  • Implanty podskórne:
  • do stosowania miejscowego w postaci żelu lub plastra zawierającej hormonu.

Wszystkie metody są dobrze uzupełnienia niedoboru estrogenów w organizmie kobiety, skutecznie redukują nieprzyjemne objawy menopauzy i objawy zapobiec osteoporozie i układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli hormonalna terapia zastępcza towarzyszy pojawienie się objawów chorób układu moczowo-płciowego lub uczucie swędzenia i pieczenie na zewnętrznych narządów płciowych, lekarz może dostosować leczenie, wybierając lżejsze rodzaje estrogenów, które mogą być wykonywane w sposób ciągły i stale. Terapie, przeznaczone do uzupełnienia hormony mogą być wykonywane na różne sposoby: w postaci tabletek albo w postaci kremu do stosowania dopochwowego.

Należy zdecydować się na HTZ i czas jego trwania, w zależności od nasilenia objawów towarzyszących menopauzie oraz korzyści i wad terapii. Hormonalna terapia zastępcza zapewnia znaczący wpływ w ciągu kilku tygodni, a on zatrzymany do czasu dalszego przyjmowania progesteronu i estrogenu. Po odstawieniu hormonów objawy mogą wrócić, więc prawie wszyscy lekarze zalecamy długoterminowej hormonalnej terapii zastępczej.

Zalety HRT

Hormonalna terapia zastępcza u kobiet pomaga kontrolować częstotliwość i nasilenie nocnych „pływy”. Ponadto SCR pozwala zachować strukturę wewnętrzną śluzowej macicy i pochwy, zagęszcza ich ściany i pozwala wytwarzać gruczołów płynu pochwy, która działa jako środek poślizgowy podczas stosunku. Dlatego HRT ma pozytywny wpływ na życie seksualne i powoduje wzrost pożądania seksualnego.

Terapia hormonalna w okresie menopauzy skutecznie redukuje wygląd osteoporozy, chroni przed atakami serca i zawału serca.

Niektóre kobiety nawet powiedzieć, że terapia zastępcza pomaga kontrolować drażliwość, wahania nastroju i nagłe wybuchy gniewu. Badania wykazały, że leczenie estrogenami zwiększa działanie leków przeciwdepresyjnych.

Istnieje powszechne przekonanie, że estrogen normalizuje aktywność gruczołów łojowych, które pomaga utrzymać skórę młodych. Jednak ważne jest, aby wiedzieć i pamiętać, że pomimo faktu, że HTZ poprawia stan włosów i skóry, nie jest zalecane tylko to wziąć, ponieważ terapia ta ma wiele przeciwwskazań i działań niepożądanych.