214 Shares 8866 views

Czy sportowcy pomagają kąpieli w lodach?

Sportowcy grający na najwyższym poziomie są pewni, że po ciężkich zmaganiach zmęczone mięśnie w regeneracji są wspomagane lodowcami. Do tej techniki ucieka się dwukrotny mistrz olimpijski, zwycięzca turnieju Grand Slam tenisistki Andy Murray. Nawet zanim udało mu się wspiąć się na szczyt rankingu ATP, za każdym razem po grach wykonał tę samą akcję: ciepły prysznic – lekka przekąska – woda pitna – masaż – łaźnia lodowa przez 8 minut.


Optymalna temperatura wody

Oczywiście kąpiel dla pierwszej rakiety świata napełnia się wodą powyżej 0 stopni Celsjusza. Brytyjczycy uważają, że optymalna temperatura płynu wynosi 8-10 stopni. Ponadto kostki lodu są umieszczane w wodzie. Ta metoda zanurzenia jest uważana za oszczędność. Andy Murray to wcale nie jedyny profesjonalny sportowiec ćwiczący regenerację, zanurzając ciało w wodzie z lodem. W ten sposób działa lekkoatleta i lekkoatleta Jessica Ennis Hill. Jedynie zamiast kąpieli dziewczyna używa pustego pojemnika na śmieci (w pozycji pionowej łatwiej jest złagodzić napięcie i stany zapalne z nóg).

Czy możemy mówić o skuteczności i zaletach tej metody?

Jeśli spojrzysz na tytuły tych wybitnych sportowców, prawdopodobnie nie będziesz mieć wątpliwości, że wybrana metoda odzyskiwania jest jedyna poprawna. Dopiero teraz nauczanie nie może jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć na korzyści płynące z procedur przywracania lodem. Z przyczyn obiektywnych w tej dziedzinie jest zbyt mało badań naukowych. Na razie świat sportu jest podzielony na dwa obozy opozycyjne: zwolenników i przeciwstawnych przeciwników łaźni lodowych.

Z punktu widzenia zwolenników metody

Zwolennicy tej metody podkreślają zastosowanie niskich temperatur. Więc wielu z nas przyzwyczaili się do stosowania lodu do miejsca urazu lub siniaka, aby spowolnić przepływ krwi i zapobiec powstaniu siniaka lub obrzęku. Ponadto, ta prosta procedura obejmuje łatwy efekt przeciwbólowy. Nie jest tajemnicą, że ciało sportowca po ciężkim początku przechodzi olbrzymie przeciążenie. Oprócz ciężkości w mięśniach, często sportowcy mają microdamages, które mogą następnie prowokować do poważniejszych obrażeń. Łaźnia lodowa pomaga spowolnić przepływ krwi i wyeliminować stan zapalny w mięśniach. Oczywiście całkowite zanurzenie nie zawsze jest wymagane. Na przykład biegacze lub piłkarze cierpią częściej na nogi.

Z punktu widzenia przeciwników

Jeśli dla zwykłej osoby, która przypadkowo narysuje nogę, lód gwarantuje ulgę, a następnie dla zawodowych sportowców zimna regeneracja może stać się szkodliwa. Jakie są argumenty przeciwników kąpieli lodowych? W rzeczywistości, oprócz walki z zapaleniem, spowolnienie przepływu krwi sprzyja zmniejszeniu syntezy białek. Oznacza to, że Jessica Ennis-Hill musi ciężko pracować na siłowni. Należy pamiętać o tym, że amatorzy kulturystów, którzy same przepisują procedury przywracania. W przeciwnym razie trening podnoszenia ciężarów nie przyniesie odpowiedniego rezultatu. Przecież procesy zapalne po zajęciach w sali gimnastycznej w tym konkretnym przypadku same w sobie mogą zastąpić regenerację.

Badanie za pomocą leków przeciwzapalnych

Pomimo faktu, że zapalenie powoduje ból i dyskomfort w ciele, w niektórych przypadkach nie musisz blokować tego procesu. Potwierdzają to częściowo badania, w których stosowano leki przeciwzapalne (w szczególności ibuprofen). W większości przypadków zmniejszenie stanów zapalnych powodowało krótkotrwałą ulgę sportowca i zmniejszenie dyskomfortu mięśni. Jednocześnie proces odzyskiwania znacznie spowolnił. Należy zauważyć, że wiele zostało zrobione w celu zbadania wpływu leków przeciwzapalnych na procesy odbudowy sportowców. Przyjrzyjmy się krótko przeglądowi najbardziej ujawniających ich.

W zależności od różnych kategorii wiekowych

Dla osób powyżej 65 roku życia, przebieg leków przeciwzapalnych przez 12 tygodni przynosi wymierne rezultaty. Badacze podzielili uczestników na dwie grupy, z których jeden wziął placebo. Ci miłośnicy wychowania fizycznego, którzy po treningu wzięli prawdziwą medycynę, zauważyli niewielki wzrost objętości masy mięśniowej. Czy uważasz, że w tej grupie wiekowej jest wielu osób, które mogą zastąpić lek przeciwzapalny? Niestety, młodzi sportowcy, których fizyczna forma jest na szczycie, ryzykują użyciem syntetycznych leków w celu spowolnienia procesu odzyskiwania.

W zależności od obciążenia

Według naukowców, sportowcy, którzy trenują na poziomie amatorskim i nie mają stałych obciążeń, mogą złagodzić ból i dyskomfort w mięśniach bez konieczności stosowania leków. Łyżeczka lodu w tym przypadku może być porównywalna do opakowania lodowego stosowanego po urazie lub rozciągnięciu. Czasami ta metoda odzyskiwania może być skuteczna. Ale jak już wiemy, dla sportowców, których wiele godzin treningu jest codziennie, kąpiel z lodem nie ma odpowiedniego efektu.

Łaźnia lodowa jako awaryjny sposób odzysku

Naukowiec Jonathan Peak zaleca profesjonalnym sportowcom ponowne rozważenie strategii odzyskiwania. Pracownik Uniwersytetu Queensland i jego koledzy spędzili dwa tygodnie pobierając krew z biomarkerów od sportowców i wykonując biopsję mięśni biodra. Wszyscy sportowcy podzielili się na dwie grupy, z których jeden, jako ożywienie po treningu, wziął kąpielowy lód, a drugi po prostu odpoczął. W końcu analizy obu grup sportowców nie ujawniły żadnych rozbieżności w stawkach. Oznacza to, że ogólnie kwestionuje się zdolność wody lodowej do usuwania stanów zapalnych.

W związku z tym Profesor Pick zaleca, aby profesjonalni sportowcy ponownie rozważyli podejście do procedur odzyskiwania. Prawdopodobnie, kąpiele lodu są odpowiednie tylko jako środek zapobiegawczy, który zmniejsza ból.