438 Shares 3394 views

Gerhard Richter – najdroższy europejski artysta życia

Uważany jest za najbardziej wpływowy, najsłynniejszy żyjący artysta. Łączna wartość sprzedanych na aukcjach dzieł przekazanych za pół miliarda dolarów. cena rekord dla jednej rzeczy został ustalony w lutym 2015 abstrakcyjnych kompozycji, dla których został on wpłacony około $ 44, 5 mln.


Gerhard Richter, będąc w podeszłym wieku, kocha prywatności i aktywnie kontynuuje pracę w studio niedaleko Kolonii. Każda nowa wystawa jego prac jest zaskakująca nowość kreatywności i stać się najjaśniejszą wydarzeniem w życiu artystycznym Europy i świata.

Niemcy, NRD, RFN

Urodził się w 1932 roku w Dreźnie. Ojciec – Horst Richter – był nauczycielem, ale większy wpływ na rozwój duchowy Gerhard miał matkę – Hildegard. Ona obsługiwana w przedwczesnym zainteresowania syna w sztuce.

W 1951 roku Gerhard Richter wchodzi Hochschule für Künste bildende – Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Dreźnie, gdzie otrzymał solidne wykształcenie akademickie. życie artystyczne w NRD, gdzie Gerhard pojawił się w miejscu urodzenia, coraz bardziej ideologiczny. Okres wstępnego szkolenia zawodowego młodego artysty odbyła się w czasie, kiedy socrealizm stał główny styl sztuki, a także w walce z formalizmem i abstrakcjonizmu i całkowicie unikalne.

W 1958 roku Richter odwiedził miasto Kassel (Niemcy Zachodnie), wystawy sztuki współczesnej, zwany „Dokument”. Został on zaprojektowany, aby przezwyciężyć dziedzictwo nazistowskiej sztuki – awangardy i był prześladowany w czasach nazizmu. Malarstwo, uosobieniem najbardziej awangardowe pomysły – Jason Pollock, Jean Fotre, Lucio Fontana, a inne – zrewolucjonizowały myślenie Richtera. Pragnienie wolności twórczości doprowadziło go do decyzji o emigracji, choć zawsze uważał siebie apolitycznych artystów. W 1961 roku Gerhard Richter stał się uchodźcą politycznym i znajduje się w Niemczech.

eksperymenty czasowe

W 1961 roku Richter, chociaż ukończył kurs w Dreźnie High School, został ponownie student. Wszedł do Academy of Art Düsseldorfie. Stypendium, które dostaje tam, stał się niezbędnym narzędziem w życiu expat. Jego życie w tym okresie – znaleźć własną drogę w dziedzinie czasu i ciągłego eksperymentowania. Próbował rękę w niemal wszystkich dziedzinach współczesnego malarstwa – od abstrakcyjnego ekspresjonizmu do pop-artu.

Gerhard jest wśród swoich kolegów kolegów, w tym Sigmar Polke, Konrad Fischer. W 1963 roku w jednym z pustych sklepów w centrum Düsseldorfu otworzył swoją wspólną wystawę w którym kompozycje pop artovskoy są uzupełniane z występów rzeźb, projekcji filmowej i tak dalej. D. Jego oszczędny styl Richter i jego przyjaciół ironicznie nazywa kapitalistyczny realizm.

Większość jego prac w czasie Gerhard Rihter uważane niewielką wartość i zniszczone. Ale wtedy okazało się pierwsze zdjęcia, które są oparte na czarno-białych fotografiach, które podlega realistyczny obraz rozmycia charakterystycznego, który stał się czarodziejem wizytówka.

W 1964 roku, po ukończeniu Akademii, rozpoczyna niezależne od wykonawcy.

Droga do uznania

W 1967 roku Richter przypisany Kunstpreis Junger Westen – Nagroda oznaczającą najzdolniejszych młodych artystów w Niemczech, aw 1971 roku jego prace zostały usunięte pod pawilon na słynnym Biennale w Wenecji. W 1973 roku, pierwsza indywidualna wystawa artysty w Stanach Zjednoczonych.

Od tego czasu jego obrazy pojawiają się w najbardziej prestiżowych kolekcjach publicznych i prywatnych. Oprócz czysto artystycznej zasługi jego dzieł, eksperci i publiczność zauważyć skalę badań i eksperymentów twórcy. pomysły Richter inspirować artystów z całego świata, stają się podstawą nowych trendów w sztuce współczesnej.

Trudności w klasyfikacji

„W mojej sztuce nie ma żadnego programu, nie ma jednego stylu, żadne ogólne kierunki” – lubi powtarzać Gerhard Richter. Jego obrazy są zróżnicowane gatunków i tematów. Również prace powstałe na styku malarstwa i fotografii, mistrz tworzy kolorowe multi-konkretna kompozycja urodzonego przez skrobaki, szczotki i wycieraczki – szerokiej szpachelki, rozłożenie mieszanki na dużą kolorową płaszczyznę.

Znany z monochromatycznym (szary) i minimalistycznych malarstwa figuratywnego i non-graficznego, hiperrealistycznych portrety i pejzaże, martwe natury i niesamowitym stylu fotozhivopisi – tych „świece”, utworzonej w 1980 roku, i wiele więcej. Brał udział w rekonstrukcji słynnych witraży w katedrze w Kolonii. Na ostatnim czasie pokazuje obecne i rzeźby – sypkiego składu zlokalizowanego pod innym kątem malarstwa na szkle.

Richter w XXI wieku

W sumie jest ich około trzech tysięcy płócien. Pomimo cierpienia skoku Richter, rocznie wydaje około dwustu nowych swoje obrazy.

Jego wynik w zakłopotanie i zagubienie są ceny, przy której zakupione na aukcji jego pracy. On zdradza wątpliwości, aby uzasadnić ich mówiąc, że dziś zmienia istotę sztuki. Zatem udział sceptycyzmu w jego ocenie roli czystej sztuki we współczesnym życiu wzrasta. Pomimo tego, że jest pełen energii i chęci do pracy i tworzenia.