447 Shares 6324 views

FMCG – co to jest? Rynek FMCG i jego tajemnice marketingowe

Czy zauważyliście dla siebie, jak stoi w długiej kolejce w supermarkecie, przypadkowo wyciąga rękę do położenia tacy kasa batony lub gumy do żucia, wysyłane są bezpiecznie w koszyku spożywczym? W tej chwili, nie wiedząc o tym, jesteś doprowadziły do chwytem marketingowym , a tym samym przyspieszyć obrót funduszami w obszarze FMCG. „Co to jest?” – Pytasz. Produkty, które wszyscy borykają się regularnie i które stale potrzebują. Szczegółowe odpowiedzi na pytania dotyczące tych produktów pomoże w tym artykule.


Jak rozpoznać produkty FMCG?

Z skrót angielski jest tłumaczone jako „dobra konsumpcyjne” (fast mooving dóbr konsumpcyjnych). Mówiąc najprościej, jest to, co kupujemy jest stale i bardzo często ze względu na szybkie zużycie. Cechują się trzema głównymi cechami:

  • niski koszt;
  • szybka realizacja;
  • korzystania przez krótki okres czasu.

Wszystkie produkty objęte tymi parametrami związanymi z branży FMCG. Jakie są te produkty? Pierwsze produkty o ograniczonym okresie przydatności do spożycia (mleko, produkty piekarnicze) i szybko zużywane (papierosy, napoje czekoladowe, alkohol). Ponadto, ta grupa obejmuje wszystkie chemikalia domowe (proszki, pasty do zębów, kosmetyki i mydła), papieru i tworzywa sztucznego, różnego rodzaju naczynia baterii, żarówki i tak dalej.

Szczególnie rynek FMCG

W przeciwieństwie do trwałego użytku, FMCG są znacznie tańsze, a zatem, aby zarobić firmy w tej dziedzinie muszą stale utrzymywać wysokie obroty. Częstotliwość zakup towarów konsumpcyjnych w wystarczająco niski koszt ich – podstawę uzyskanie dobrego zysku.

W branży FMCG, jak w żadnej innej dziedzinie ma najwyższy, a ostra konkurencja o miejsce pod słońcem. Dlatego nie możemy popełnić błąd w wyborze strategii marketingowej, Polityka cenowa, trzeba stale śledzić na bieżąco, poszukuje nowych produktów, które mają doprowadzić do rynku.

Supermarket – najlepsze miejsce dla FMCG

Najbardziej popularne w realizacji takich towarów wygrali wszystkie swoje sieci detaliczne ulubiony FMCG dzisiaj, po prostu, supermarkety. Są to sklepy samoobsługowe były w stanie skutecznie sprzedawać swoje produkty dzienne zapotrzebowanie z następujących elementów:

  • szeroki zakres produktów;
  • Stosunkowo niski koszt produkcji;
  • Wszystkie główne kategorie produktów są zawsze dostępne (ciągłe uaktualnianie).

Ponadto, dobre planowanie umieszczenie towarów na całym terytorium supermarkecie (dobrze przemyślanej strategii marketingowej) promuje wysoką aktywność konsumentów. Jest w sieci handlowej łatwiej wdrożyć zasadę kupuje impulsowych. Zastanawiacie się, dlaczego gablota z czekolady, cukierki i gumy do żucia znajduje się zawsze przy kasie, a półki chleb zwykle są w głębi sklepu (podejść do nich z własnej woli chodzić przeszłość i inne produkty)? Wszystko to nie jest przypadek, ale chwytem marketingowym, jest bardzo popularny w branży FMCG. Co daje? Możliwość zwiększenia sprzedaży i zarobić na niskie ceny produktów.

Specyfika polityki marketingowej w FMCG sfery

Przez cechy charakterystyczne dla marketingu w tym zakresie obejmują:

  • ciągły wzrost obrotów (kiedy każdy poszczególny element jest tani, to wysokie zyski może przynieść tylko znaczną ilość sprzedaży);
  • najważniejszą częścią pracy – praca z umysłu konsumenta (ważne jest, aby zadzwonić kupujących stały i często nieświadome pragnienie, aby zakupić produkt, stwarzają potrzebę nim);
  • dwie rzeczy są ważne – miejsce układ produkt (półki w supermarkecie) i lojalność klienta (musi być w stanie przyciągnąć ich uwagę, aby zdobyć zaufanie).

Dlatego, aby przetrwać w różnych towarów codziennej konsumpcji i wysoki poziom konkurencji w tej dziedzinie, i dużo pracować nieprzerwanie, stale w poszukiwaniu nowych produktów i wdrożyć nowe tajemnice marketingowych, utrzymanie odpowiedniego poziomu cen oraz zwiększenie obrotów.

FMCG realia rynkowe

W Ameryce i Europie Zachodniej rynek FMCG istnieje od bardzo dawna i jest dobrze przed Rosją w zakresie rozwoju i organizacji. Kategoria FMCG w Rosji stał się bardziej lub mniej utworzony w erze post-sowieckiej. W tym przypadku jeden z pierwszych firm, które rozpoczęły podbój rosyjskiego rynku dóbr konsumpcyjnych szybko stał Spółka „Mars”. Niemniej jednak, że teraz zajmuje wiodącą pozycję w tej dziedzinie. Każdy wie, pręty „Snickers” i „Bounty” czekolada „Dove” i cukierki „Skitls”. Nawet nasze zwierzęta do spożywania swoich produktów, wydziobujących żywności „Whiskas” lub „rodowód”. Kupić różne grupy i marek, nawet nie myśleć, że w rzeczywistości wiele z nich – są po prostu różne aspekty jednej całości. Szereg różnych produktów, które są sprzedawane pod różnymi markami, możemy powiedzieć, że większość z nich należą do tych samych znanych marek ( „Nestle”, „Wimm-Bill-Dann”, „Coca-Cola”). Sugeruje to, że na rynku panuje praktycznie monopol, gdy kilka z największych firm trzymać swoją podstawową udział. Małe firmy w tych warunkach mają ciężkie czasy, ale niektóre z nich znaleźć swoją niszę i tam bezpiecznie na rynku FMCG dzisiaj. Co to jest, jeśli nie jest to skuteczna strategia marketingowa, która pomaga wygrać (lub wygrać) serca konsumentów?