531 Shares 3927 views

Biografia Olega Grigoriewa – poety i artysty

Oleg Evgenievich Grigoriev jest poetką i artystą, typowym przedstawicielem podziemia leningradzkiego XX wieku. Urodził się w 1943 r. Podczas ewakuacji na terenie województwa wołogodzkiego. Po wojnie Oleg Evgenievich wraz z matką i bratem przeniósł się do miasta Leningrad.


Prehistorii

Przyszły poeta rozpoczął swoją twórczą działalność jako artysta. Oleg Grigoriew od dzieciństwa lubił narysować i na początku chciał zostawić swój ślad w tej sferze sztuki. Dlatego poszedł studiować w szkole sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie. Ale później usunięto stamtąd. To się stało w 1960 roku, powodem wykluczenia uczniów został sformułowany jako "formalizm", w rzeczywistości okazja może być nazwana próbą przez przyszłego poety, aby bronić jego indywidualności. Ponadto powody powołania tego, co rysował, nie tak czy owak, był brawlerem ze szczególnym spojrzeniem, które przebiło satyryczną i tragiczną stronę życia, której wielu się nie podobało.

Po opuszczeniu Akademii i rozstaniu ze swoim "artystycznym" marzeniem, Oleg Grigoriev zaangażował się w zupełnie inne, daleko od aktywności twórczych. W tym czasie pracował jako strażnik, palacz, dozorca.

Początek

Niemniej był utalentowanym człowiekiem. Jego umiejętności nie ograniczały się do rysowania. Wiersze Oleg Grigoriew zaczął pisać od 16 lat. Pisząc swoje prace, w pełni przyzwyczaił się do tej roli, jego infantilizm i ekscentryczność wygrały, a to z tą stronniczością, którą zawsze żył i pisał.

W 1961 poeta wymyślił quatrain: "Zapytałem elektryka Petrowa." Ten mały wiersz stał się szeroko znanym i ukochanym wierszem ludowym.

Ten człowiek miał niesamowitą zdolność. Poeta Oleg Grigoriew widział dorosłych przez dzieci i dzieci przed oczami dorosłych, co czyniło go popularnym obu. Miniatury z wierszy były łatwe do zapamiętania, a prawdziwość opisanego absurdu przyciągnęła jeszcze bardziej sowieckich ludzi.

Główną właściwością wierszy Olega Grigoriewa jest ironia. W ZSRR nie była zachęcona, mówiąc delikatnie. Ale bez ironii oglądanie wiadomości w telewizji czy czytanie gazet radzieckich tamtych czasów było po prostu niemożliwe. Taka postawa wobec współczesnej rzeczywistości została przyjęta przez wszystkich, więc ta cecha poezji Oleg Grigoriewa okazała się popularna i niezapomniana.

Wydanie pierwszej książki poety

W 1971 r. Wydano pierwszą książkę autora. Oleg Grigoriew opublikował wiersze i opowieści dla dzieci. Książka nazywa się "ekscentrykami" i zyskała szeroką popularność wśród Rosjan. W kilku dziełach powstały nawet edycje popularnego magazynu telewizyjnego Yeralash. Wiele prac z tej kolekcji stało się częścią folkloru miejskiego w Petersburgu. Ironia w tej książce dla dzieci była znacznie łagodniejsza, wersety tutaj są całkiem słodkie, zabawne, czasami wręcz wręcz krępujące.

Kontynuacja ścieżki twórczej

Na początku lat 70. poeta został skazany na dwa lata za "pasożytnictwo". Jego kara polegała na obowiązkowych pracach nad budową fabryki w regionie Wołgograd, gdzie służyła mu bezpośrednio. Ale później poeta został wydany z wyprzedzeniem.

W 1975 roku Oleg Grigoriev wziął udział w znanej na wystawie w centrum rekreacyjnym "Nevsky". Ale nawet ten sukces nie przyczynił się do moralnego wzrostu autora. Nadal kontynuował i nadal pił, a coraz częściej stał się człowiekiem niezgodnym nie tylko ze społecznym życiem społeczeństwa, ale także ze swoją domową stroną.

W 1981 roku wydano jego drugą książkę dla dzieci, Vitamin Growth. Niestety, wiersze z niego spowodowały nieporozumienie i oburzenie niektórych ważnych przedstawicieli środowisk literackich, dzięki którym Grigoriew nie został dopuszczony do Związku Pisarzy.

Jego następna książka The Talking Crow, została wydana już w nowych czasach dla kraju – podczas Perestroika, w 1989 roku. W tym samym roku otrzymał następujące przekonanie: "za wściekłość i opór policji", ale za to otrzymał wyrok zawieszony. Taka łatwa kara, ponieważ wielu kolegów przemawiało w obronie.

Ostatnie lata życia

Życie Olega Grigoriewa było raczej trudne, w ostatnich latach stale pod wpływem alkoholu, jak i rzeczywiście przez całe życie.

Pod koniec życia miał miejsce znaczące wydarzenie poety – sześć miesięcy przed śmiercią, wreszcie został dopuszczony do Związku Pisarzy.

Oleg Evgenievich Grigoriew zmarł 30 kwietnia 1992. Przyczyną jego wczesnej śmierci był perforacja wrzodu żołądka. Pogrzeb Olega Grigoriewa odbył się w Petersburgu, cmentarzu wołkowskiego. Na cześć poety w domu przy ulicy Pushkinskaya, 10, w stolicy Północy otworzył się pamiątkowa tablica z jego imieniem.

Oleg Grigoriew napisał wiersze, które naprawdę odpowiadały ironicznemu duchowi ery sowieckiej. Do dziś wielu podziwiam humor i łatwość takiej poezji. Oleg Grigoriew opublikował książki w swoim życiu w niewielkich ilościach, ale zyskał na popularności i wciąż publikuje.