169 Shares 9815 views

Modo – program trójwymiarowego modelowania i renderowania. Przegląd programu i rekomendacje dotyczące dostosowywania

Modo – program dla prawdziwych mistrzów w grafice trójwymiarowej, zapewniający pełen zakres możliwości renderowania modelu. W tym artykule rozważymy, jak to jest, jak i gdzie go pobrać, zainstalować i używać.

Narzędzie "Modo"

Modo jest programem wydanym w 2004 roku, czyli dwanaście lat temu, przez Luxology w systemach operacyjnych Windows i Mac, trzy lata po rozpoczęciu rozwoju.

Ostatnia stabilna wersja, z kolei, pojawiła się rok temu, w 2015 roku.

W modelu Luxology Modo pracowało w tym samym zespole inżynierów, co "Lightweave", również na trójwymiarowej grafice, co oznacza, że jest produktem o najwyższej jakości. Ta sama opinia rozwinęła się wokół niej i wśród użytkowników, po wszystkim "Modo" jeszcze w pierwszym roku – jednym z najbardziej popularnych programów do modelowania 3D.

Projekty wdrożeniowe

"Utwórz coś nowego" to motto twórców systemów Luxology. Szeroko rozpowszechniony Modo – program wybrany przez profesjonalistów – zapewnia w ten sposób całą możliwą pomoc. Jest używany w wielu dziedzinach grafiki 3D, w tym w rozwoju gier, produkcji filmów i seriali.

Środowisko pracy

Środowisko pracy Modo to jeden obszar do modelowania, rysowania i renderowania. Nazywa się to innowacyjnością, ponieważ w tym programie potężny zestaw narzędzi i wspaniała funkcjonalność są tkane z niezwykle zrozumiałym interfejsem.

Program modelowania 3D firmy Modod umożliwia skonfigurowanie prawie wszystkich elementów roboczych: wiele z nich jest przeznaczonych do wygodnego użytkowania w oddzielnych modułach.

Style nawigacyjne Modo Genie – jedna z najpopularniejszych, ponieważ mają możliwość zbliżenia zasad interakcji z zestawem narzędzi do metod używanych w takich "gigantach" modelowania 3D jako "3D-Max", "Maya" i innych.

Możliwości "Modo"

Wśród szerokiej gamy funkcji Modo są następujące:

 • Tworzenie modeli powierzchni może być wielokątne lub podzielone;
 • Budowa struktur geometrycznych, charakteryzująca się wysoką dokładnością;
 • Modelowanie narzędzi jest podzielone na siatkę i oparte na dostępnych grafikach (obrazach);
 • Niesamowity poziom edytowania SE, który prawie nie ma konkurencji na rynku światowym;
 • Możliwość narysowania grafiki 2D i 3D;
 • Elastyczność i moc ilustracji dla każdego z tych gatunków;
 • Prędkość renderowania jest porównywalna z wysoką jakością;
 • Możesz wybrać przybliżony rendering lub szczegółowy szczegół;
 • Funkcjonalność modelowania i animacji itp.

Dla osób w temacie

Modo to program, który jest zalecany tym, którzy już sobie wyobrażają, jakie modelowanie 3D jest i nie jest przestraszony słowem "renderowanie" w opisie oprogramowania. Mówiąc prosto, to dla osób z przedmiotu. Jeśli podzielisz programy na renderowanie na trzy typy, z których pierwsza będzie "dla znajomości i uczenia się", a druga dla "zaawansowanych specjalistów, mistrzów ich jednostek", to "Modo" zajmie średnią pozycję. I to wcale nie jest obraźliwe dla tych PO – ci, którzy lekceważą jej godność są mylone.

Z jakiegoś powodu w internecie znajduje się wiele filmów o używaniu "Modo" w grach komputerowych, takich jak popularna "Dota" czy niezapomniany "COP", podczas gdy Modo Genie jest z powodzeniem wykorzystywany nie w rozwoju gier, ale w przemyśle telewizyjnym. Żywym przykładem jest film "Avatar". Tak, niebieskie osoby zrobiły to za pomocą tego produktu.

To sugeruje, że funkcjonalność "Modo" pozwala na wykorzystanie jej w poważnych projektach i uzyskiwanie wysokiej jakości wyników w odpowiedzi na staranność.

Wygoda i komfort

Co wyróżnia "Modo" wśród innych programów używanych w grafice trójwymiarowej? Są to oczywiście narzędzia szybkiego dostępu.

W "Modo" jest nie tylko elegancki zestaw wbudowanych funkcji, dzięki czemu światło wydaje się arcydziełami, istnieje w nim możliwość tworzenia własnych. W rezultacie okazuje się, że mistrzowie, którzy od dawna znają się z tym oprogramowaniem i komunikują się z Tobą, dostosowują się do siebie, ponieważ artysta maluje starą dobrą pędzel na swoich ulubionych farbach płótnie, których odcienie mieszają się.

Generowanie najbardziej złożonych poleceń w "Modo" jest bardzo szybkie: wystarczy nacisnąć przycisk. Jedno "kliknięcie" dzieli etapy pracy, które determinują jego postęp.

Zestaw narzędzi

Już wielokrotnie wspomniaano o tym, ile instrumentów można używać w "Modo", ale wszystko jest w jakiś sposób abstrakcyjne i żałosne. Wszystkie będą trudne do wykazania, a nie ma potrzeby. Zastanówmy się nad tym, że w programie jest standardowy program, w przeciwnym razie nie warto byłoby zwracać uwagi, nie mówiąc już o odrębnym artykule, a także skoncentrujemy się na najbardziej interesujących:

 • Możliwość klejenia obrazów graficznych, których rozdzielczość jest zmienna;
 • Odtworzenie pikseli (kilka narzędzi, na zaawansowanym poziomie);
 • W nowych wersjach dodano retargeting;
 • Zdolność deformowania i rzeźbienia modeli;
 • Przyrządów pomiarowych (nie tylko objętości, ale również szybkości, odległości i innych informacji na temat aktualnej symulacji);
 • Wizualne dopasowanie odstępów;
 • Precyzyjny czas;
 • Wygodność instalowania nie tylko kluczowych, ale również ekstremalnych pozach, na przykład punktów dotyku itp .;
 • Narzędzia do wiązania, których poziom jest wyższy niż "ZD-Max" i "Maya" – na przykład można łączyć punkty i linie przecięć o różnych geometriach. Ta możliwość jest realizowana tylko w "Modo";
 • Odniesienie;
 • Narzędzia do niszczenia i symulacji różnych właściwości fizycznych;
 • Narzędzia do pracy z modelowaniem linii włosów.

Wady

Użytkownicy nie zauważają w "Modo" pewnych podstawowych opcji. Zwykle te komentarze pochodzą od tych, którzy po zwykłych "Maya" czy "Lightwave" zamienili się na nowe oprogramowanie. Jeśli znasz wszystkie skróty do wywołania funkcji, nie masz tych problemów.

Obsługa formatów

Modo – program, który współpracuje z trójwymiarowymi formatami projektowania OBJ i STL. Ma również możliwość otwarcia dowolnego innego rozszerzenia innego programu modelowania 3D.

ZBrush & Modo

Integracja z programem zBrush: wzajemne importowanie i eksport plików między tym programem a "Modo" jest powszechnie znane i często stosowane. Zasadniczo jest to realizowane w celu stworzenia kompleksowych obiektów organicznych, ponieważ "zBrash" charakteryzuje się modelowaniem, podobnym do "gliny wirtualnej". Prace tych dwóch produktów oprogramowania, chociaż obie są poligonalne, są uderzająco różne, a jednocześnie harmonijnie uzupełniają się wzajemnie.

Jak i gdzie pobrać?

Wypłacana jest licencjonowana wersja "Modo". Ale kiedy to był problem? Modo – program, torrent, który jest dostępny w wersjach pirackich wersji, narzędzi shareware, programów demo, przenośnych ekzeshnikov. Do repozytoriów jakościowych należą rusyfikacja i montaż pod kluczem, bez konieczności dodawania niepotrzebnego bólu głowy u użytkownika, ale wersja przenośna nie wymaga instalacji, ale tylko pobieranie do komputera i faktycznie uruchamianie.

Dla tych, którzy lubią podejść do sprawy szczegółowo lub ci, którzy mają długie i mocne znajomości z "Modo", zawsze możesz kupić wersję licencjonowaną na oficjalnej stronie internetowej. Tam można kupić sobie bezpłatną wersję próbną przez miesiąc.

Ponadto witryna udostępnia szkolenia video dotyczące tego programu, artykułów, dodatków i modułów. To wszystko jest w języku angielskim, a dla tych, którzy są właścicielami w ulepszaniu się w grafikach 3D i projektowaniu z innowacyjnym "Modo", nie ma ograniczeń, tylko promienny cel na przyszłość.