617 Shares 3836 views

Lek "Amikacin": instrukcje użycia

Działanie farmakologiczne leku "Amikacin", instrukcja użycia opisuje następująco. Ten antybiotyk ma szeroki zakres efektów, jest substancją półsyntetyczną i należy do farmakologicznej grupy aminoglikozydów.


Skład preparatu "Amikacin", forma uwalniania.

Lek "Amikacin" jest wytwarzany przez producentów w postaci roztworu lub suchego proszku do wstrzykiwań. Fiolki lub ampułki z lekami są dostępne luzem od 0,05 do 0,5 grama, a masa proszku do wstrzykiwań w fiolkach wynosi 0,1 lub 0,5 grama. Główną substancją czynną leku jest siarczan amikacyny.

Międzynarodową nazwą produktu leczniczego i jej nazwą w rejestrze INN jest amikacyna.

"Amikatyna" ma działanie bakteriobójcze. Jest bardzo aktywny wobec takich gram-ujemnych i Gram-dodatnich mikroorganizmów jak Pseudomonas aeruginosa, salmonella, gronkowce. Ponadto ten antybiotyk jest aktywny przeciwko drobnoustrojom, które wykazują oporność na penicylinę i metycylinę. "Amikatyna" hamuje działanie szczepów niektórych ostreptococci. Lek ma zdolność tworzenia wysokich stężeń w moczu, jest wydalana głównie przez nerki.

W celu użycia Amicacin, instrukcje użycia zawierają następujące wskazania. Jest skuteczny w leczeniu takich zakażeń bakteryjnych jako sepsę i zapalenie otrzewnej, w tym ciężką chorobę. Zastosuj lek na leczenie zapalenia opon mózgowych, zapalenia kości i szpiku, chorób zakaźnych skóry w postaci rogówki, zapalenia wsierdzia. Są one również stosowane do zapalenia płuc, leczenia różnych form oparzeń, ropnia płuc i innych chorób zakaźnych.

W przypadku leku "Amikacin" instrukcja użycia określa następujący tryb aplikacji i dawkowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że wyznaczenie leku jest przeprowadzane przez lekarza wyłącznie na podstawie indywidualnego podejścia do stanu pacjenta. Głównymi kryteriami są tu nasilenie przebiegu choroby, stopień jej lokalizacji oraz obecność nadwrażliwości u pacjenta na składniki leku. Najczęściej stosowany zastrzyk domięśniowy, ale w niektórych przypadkach, zgodnie z zaleceniami lekarza, może być stosowany do wstrzykiwań lub kroplów dożylnych leków.

Dawki podawania leku są zalecane w następujący sposób:

– przy średniej nasileniu przebiegu choroby zakaźnej, u dorosłych i dzieci, dawka dobowa wynosi 10 mikrogramów substancji czynnej na kilogram wagi. Lek podaje się dwa do trzech razy dziennie;

– w przypadku niemowląt noworodków lub urodzonych przedwcześnie, początkowa dawka pojedyncza to 10 mg / kg, po czym inną dawkę 7,5 mg / kg co pół dnia;

– w przypadku stosowania leku przeznaczonego do leczenia chorób wywołanych działaniem Pseudomonas aeruginosa, lub w przypadku zagrożenia życia pacjenta, dawka potasu wzrasta do 15 mg / kg.

Podczas stosowania leku Amikacin instrukcje dotyczące stosowania zalecają czas leczenia trwający od trzech do siedmiu dni, przy wprowadzeniu i od siedmiu do dziesięciu dni, przy iniekcji typu IM. Jeśli pacjent ma łamanie czynności nerek, konieczne jest korygowanie schematu leczenia lekiem. Kryterium podejmowania decyzji w tym przypadku jest klirens kreatyniny.

Stosowaniu leku może towarzyszyć szereg skutków ubocznych: wysypka, świąd, anemia, bóle głowy. W instrukcjach opisano bardziej poważne efekty uboczne.

Należy zachować ostrożność. "Amikatyna-fiolka" przeznaczona do leczenia pacjentów w podeszłym wieku. Powinno powstrzymywać się od przyjmowania leku w obecności nadwrażliwości na jego składniki, a także w przypadkach diagnozowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynnościowymi nerek.

Instrukcja zaleca stosowanie leku w skojarzeniu z karbenicyliną, co znacznie poprawia jego skuteczność. Ale przy jednoczesnym przyjęciu leków moczopędnych – "Furosemide" lub "Uregit", wzrasta ryzyko wystąpienia reakcji ubocznych.