417 Shares 2006 views

Narodowy strój: Buriacji w różnych okresach życia

Na terenie dzisiejszych Buryatia ludzie żyli od czasów paleolitu, świadczą znaleziska archeologiczne. To więcej na 20-30 tysięcy lat pne, ludzie wiedzieli, jak ratować życie w trudnych warunkach środowiskowych. I przyczyniły się do tego w dużej mierze i stroju narodowego. Buriaci od wczesnych wieków używanych ubrań, które były w użyciu: skór zwierząt, ich wełny, włosia końskiego , a nieco później – naturalne tkaniny.

Historia stroju

Po obu stronach Bajkał żył różne plemiona miały swoje etnograficzne możliwości. Było dużo pracy, Jakuci mongolskiego, tungusko, TOFA i innych narodowości. Buriaci jako naród ukształtował się dopiero w połowie 17 wieku po wejściu do Imperium Rosyjskiego. Wszystko, co zostało zachowane w muzeach i kolekcjach prywatnych, odnosi się do tego czasu. Zachowała swój pierwotny wygląd stroju narodowego. Buriaci zajmowali się głównie hodowlą bydła, wielu koczowników. Umiejętności związane z polowania i obróbki skór, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w kolorze: znaleźć nie tylko starożytne szaty z wełny, skórzane buty, ale także srebrne i złote ozdoby dla kobiet, których wiek szacuje się na wieki.

Damskie i męskie

Według typu stroju można od razu ustalić, kto jest odzież – mężczyzna lub kobieta. Ponadto, dla każdego okresu życia mieli ich różnice. Zupełnie inaczej nosili ubrania młodzi mężczyźni i kobiety, chłopcy i dziewczęta, mężatki i osób starszych. Łączy wszystkie rodzaje kostiumów maksymalny komfort i doskonałą ochronę przed zimnem.

Buriaci – rdzenni mieszkańcy Syberii. W swoim garniturze miał ogromny wpływ na klimat. Bazowych – opalona skóry, futra, wełna, włosia końskiego. Później, wraz z pojawieniem się stosunków handlowych z Chinami i Azją dodany jedwab, brokat, szantung, aksamit. W niektórych obszarach, używamy cenny metalowy gwint. Życie w tych części ludzi powie wszystko o właściciela stroju narodowego. Buriaci są w stanie dokładnie i zwięźle określić główne fakty z życia ludzkiego.

pasować

Buriacki ubrania zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, jest przeznaczony przede wszystkim do koczowniczego życia w siodle. Cechy wyciąć dostosowanych produktów, aby mogły one utrzymać na koniu przez wiele godzin bez zmęczenia i spędzić noc pod gołym niebem, jeśli to konieczne.

Bezpośrednio na ciele noszonej koszuli wykonane z tkanin naturalnych (głównie bawełna) i wąskie spodnie z szorstkiej skóry. W tych spodniach nie jest straszna albo sposób. Buty wykonane ze skóry źrebiąt – na zimę i na lato przyczepiane włosie i skórzana podeszwa tylko szyte.

I został wprowadzony na szczycie zimowym (Degel) lub letnim (terlig) szlafrokiem. Degel shilsya kożuch mógłby ozdobić go z aksamitu lub innego materiału. Lato to szlafrok został wykonany z dowolnego rodzaju materiału.

Cechy wyciąć Degel

Szlafrok powinny pasować do ciała, tak aby nie pozostawić miejsca na zimne powietrze. Wymiary szaty jednostki, ale nie jest obowiązkowa część:

  • kopii;
  • kropelkę;
  • gorset;
  • perod;
  • górną podłogi;
  • niższe piętro.

Ciało jest całkowicie otaczać szlafrok i podłogi może być używany jako łóżko: jeden do jednego kłamać i ukrywać. Więc to ułatwia życie kostium narodowy. Buriaci – bardzo praktyczne ludzie, a każdy szczegół stroju odbyło się wielowiekową test. Muszą nosić pas. Opasane szata tworzą kieszeń, w której nosił miskę, aby zawsze mieć pod ręką osobistego zastawy stołowej. Miska noszone w przypadku tkanin, pasek do zawieszenia Akcesoria dla palaczy.

Jak kostium narodowy Buriacji dla kobiet

Zobacz pełny kostium zależy od wieku, dla których jest przeznaczony. Dziewczyny noszą długi jednoczęściowy szatę belting go. Więc podkreśla elastyczność dziewczęcą postać. Wraz z nadejściem wieku dziewczynki – 15 lat – zmiany kroju suknia. Szlafrok przeciąć pasa, umieścić na piękne skrzydła, a na górze znajduje się obowiązkowym przedmiotem odzieży damskiej – kamizelka.

Kamizelka posiada inny rodzaj zamężnych i niezamężnych kobiet. Krótka kamizelka musieli nosić wszystkie kobiety w obecności mężczyzn. Pokryte z powrotem – jeden z głównych oznak przyzwoitości dla kobiet.

Dojrzewanie dziewczynka została wyznaczona srebro serca w ozdoby głowy. Dziewczyny, które chcą wziąć ślub, noszone na pasie wokół dwóch srebrnych talerzach. Płyty te są stałe urządzenia do pielęgnacji ciała – noże, nożyczki, skorek.

Zawsze podkreślać godność kobiecych strojach narodów Rosji. Buriaci nie są wyjątkiem: kobieta w strój wygląda świetnie. Na przykład, mężatką była ubrana w plisowanej spódnicy i bluzki. Pozwoliło to suit dobrze wyglądać w czasie ciąży i laktacji.

Odzież dla osób starszych

Ważne w tych garniturach – wygoda i praktyczność, a także doskonałą ochronę przed zimnem. Noszenie wszystkie takie same, tylko cięcie było bardziej wolny, a liczba biżuterii spadła. Buryat strój ludowy obejmowało również buty, usieciowany do środka. Dwa rodzaje obuwia: jak pończochę i buta. Weszła w modzie ostatnio ugg – stylizowany buty ludowe, który pierwotnie był przeznaczony dla starych ludzi, którzy czysto, nogi.

Uzupełnione buty pończochy kolan dzianiny z wełny owiec.

Kapelusz był obowiązkową częścią kombinezonu, szyte go z futra, często wydry. Preferowana forma – stożkowy, ale naukowcy zidentyfikować ponad 50 odmian.

Ozdoby krajowe Buriacki kobiet

Są one zróżnicowane i wielowarstwowa. Wykonane są ze srebra z licznymi wstawkami z kamieni szlachetnych. Starożytni wierzyli, że biżuteria Buriaci osiedlić dusze dzieci, które zmarły przodków i zwierząt.

Dekoracje były rodzaju amulety. Zużyte zawieszenie, są mocowane na skroniach, schodząc na jego klatce piersiowej i szyi. Wiązania zostały liczne pierścienie na wszystkich palców z wyjątkiem środku.

Braid było „osłony” – różne kombinacje blach i tkanin. Wierzono, że magiczna moc jest zapisany z powodu kobiecych włosów.