525 Shares 8858 views

Submarine "Northwind": opis i dane techniczne. atomowych okrętów podwodnych „Northwind”

Przyjęła pierwszy okręt podwodny projektu strategicznego rosyjskiej marynarki za jądrowego „Northwind” została przyjęta w 2013 roku. Okręt, który opublikował zdjęcie mediów krajowych i zagranicznych, zwany „Yury Dołgorukiego”. To w tym czasie był uruchomiony tylko w ciągu ostatnich 12 lat. Ponadto, był to pierwszy statek tego samego typu, zbudowany w nowej Rosji.

Kto jest Boreas

Przetłumaczone z greckiego „Borey” oznacza „północnej”. Ale to pojęcie geograficzne, odpowiadając częściowo obszar operacyjny „Yuriya Dolgorukogo”, znaczenie nazwy projektu nie jest wyczerpana. Każdy okręt podwodny projektu „Borey” oznacza moc greckiego mitologicznego boga brat Note i Zephyr, syna Astrea i Eos, do groźnego władcy północnego wiatru. Napisz o tym w „Iliadzie” Homera, był ulubionym bohaterem mistrzów starożytnej Grecji, przedstawia go w wielu dzieł sztuki, które sprowadzają się do naszych czasów. Potężny, skrzydlaty, brodaty, długowłosy, żył w „sedmidomnom grocie” (który jest dość skryty) i zrobił to, co chciał. Kiedy zdecydował się ożenić – ona porwana Orifov, córkę króla, tak przy okazji. Ten punkt jest później odbija się na jego płótnach wielu artystów. Wyimaginowany obraz z Boreas bóstwo (znany również jako Zephyr) to i obraz „Wiosna” z Botticellego. Czy nazwa atomowy okręt podwodny wielkiej odpowiedzialności.

Historia projektu

Okręt podwodny „Northwind” został pierwotnie zaprojektowany dla konkretnego typu strategicznego czynnika jądrowego – pocisk na paliwo stałe „Bark” (P-39UTTH), opracowany w połowie lat osiemdziesiątych jako przeciwwagi dla USA „Pershing-2”. Jak się okazało później, stocznie radzą sobie z zadaniem lepiej niż mężczyźni rakietowych, którzy wszystko poszło źle. Na końcu „Kora” zdecydowaliśmy się zrezygnować z projektu, nowe ramię podmorskich następnie przez coś innego. Jedną z opcji jest, aby wyposażyć swoje rakiet cruise, ale Ministerstwo Obrony nalegał na kontynuację badań w dziedzinie rakiet na paliwo stałe, miał w porównaniu z poprzednio produkowane w ciekłych próbkach ZSRR szereg zalet. Podwodny statek w międzyczasie nadal budować. Kraj ten wszedł trudne czasy.

Niedokończona Jelcyn era

Projekt był gotowy po rozpadzie ZSRR. Pierwszy okręt podwodny klasy „Borey” została założona w 1996 roku i stał się … prawdziwe budowy długoterminowej. Dwa lata później, gdy awaria „Barco” stało się jasne, gotowe plany musiały zostać zmienione. Konstrukcja z wytrzymałej i lekkiej obudowie z kryzysu finansowego i deficytu finansowania trwała dwanaście lat. Tylko w 2008 roku uroczystym uruchomieniu „Yuriya Dolgorukogo”, ale zajęło pełną pięcioletnią kalendarz na koniec prac wykończeniowych i przeniesienie statku do Floty Północnej Federacji Rosyjskiej. Ale wszystkie te wysiłki, aby przezwyciężyć trudności można uznać za uzasadnione. Submarine „Northwind” posiada unikalną zdatny do żeglugi.

Co to jest ten statek?

głębokość zanurzenia – cztery metry (480 maksymalnie). zanurzony prędkość – 29 węzłów, powierzchnia -15 szt. Projekt (całkowite) – .. 24 ton każdy metr kwadratowy korpus wykonany z wysokowytrzymałej stali austenitycznych stali AK-100 utrzymuje obciążenie 40 ton. Długość statku – 170 metrów. Woda pitna jest wydobywana z boku instalacji do odsalania i jest pobierana z samego wzbogacania w tlen wymagany do ich wnętrza pojazdu powietrze. Na powierzchni nie mogą rosnąć przez wiele miesięcy. doskonałe warunki życia zamieszkiwania ustalone dla załogi. atomowy okręt podwodny „Northwind” widzi i słyszy wszystko, co się rusza w odległości wielu dziesiątków mil, ma stabilne połączenie przez kodowanych kanałów akustycznych i są zawsze gotowi do przeprowadzenia misji bojowych. Celem statku, w przeciwieństwie do wielu leków generycznych odpowiedników, strategiczny. Postanowieniem prezydenta, musi on dostarczyć masywny atak rakietowy jądrowy, moc, która jest dosyć obrócić cały kontynent w martwą pustynię. Aby to zrobić, trzeba Cruiser potajemnie obecne w dowolnym obszarze oceanu, na nieznaną do potencjalnych głębokościach wroga współrzędne nieprzewidywalny dla niego. Kilka instalacje obronne objęte zasłoną tajemnicy, jak okręt podwodny „Northwind”. Dane tajne, wiem o nich sporo, i to tylko dlatego, że głównym celem każdego systemu obrony podobnym poziomie – zastraszyć ewentualnego agresora.

Cele strategiczne rakietowego okrętu podwodnego polowania nie jest wliczone do transportu lub sił zbrojnych wrogich flot. Zapewnia jedynie odstraszania nuklearnego bezpośrednie zagrożenie odwetem w przypadku ataku.

O przemyśle stoczniowym „darowizna”

Trudności finansowe zmusiły twórców pierwszego statku z serii ( „Yuriya Dolgorukogo”) użytego do jej budowy odcinka „Cougar” Projekt 971 okrętów podwodnych (znany również jako „Pike-B”). Konstrukcja „Aleksandra Nevskogo” podobnych modułów zostały zapożyczone z „Lynx”, aw przypadku „Vladimirom Monomahom” – w „Ak Bars”. W prasie wyciekły informacje, że wczesne i wycofane z atomowych okrętów podwodnych „Barnauł” stał się swego rodzaju dawcy dla nowych statków, co daje podstawę do niektórych krytyków rosyjskiego przemysłu obronnego, aby wyciągnąć wnioski na temat zacofania technicznego floty rosyjskiej. Wbudowany pesymistyczne założenie, że okręty podwodne Project 955 „Borey” nie są ostatnim słowem w morskim przemyśle stoczniowym, i zebrano z surowców wtórnych i komponentów, wycofanych okrętów podwodnych. W rzeczywistości, aplikacja jest bardzo odpowiednia skorupy kadłuba – całkiem uzasadnione środki w celu zmniejszenia kosztów materiałowych. Na zdolności bojowej nowych statków nie jest naruszona.

Reaktor i układ napędowy

Sercem łodzi podwodnej – 190-MW parowy OK 650V. Głównym źródłem hałasu, który ujawnia żadnych podwodnej jądrowego, w tym pompy cieczy chłodzącej pompowania i TGZA (turbosprężarka gazu biegów). Konstrukcja atomowego okrętu podwodnego „Northwind”, jednostki te są takie same jak stosowane na łodziach z poprzedniej serii (w tym „Ash” projektu). Ale nie oznacza to, że poziom hałasu pozostaje taka sama – zmniejszyła się z powodu różnych sztuczek technicznych. Stało się zespół napędowy strumienia, co znacznie zmniejsza decybeli wszystkie urządzenia otrzymane szczególne amortyzatory. Istnieje przypuszczenie, że w sytuacji wymagającej specjalnej rezerwy, jest odłączenie GTZA z wałem napędowym i łódź napędzana jest za pomocą specjalnego silnika niskiego hałasu. Przynajmniej w ten sposób rozwiązano kwestię tajemnicy „Ash”.

czwarta generacja

Okręt podwodny „Northwind” – czwarta generacja statku. Jej celem było zastąpienie okrętów podwodnych wykonanych w czasach sowieckich, z których ostatni są w pogotowiu przez ćwierć wieku i uzbrojony w rodzaju „Sineva” pocisków rakietowych cieczy. Ciągłość struktur w tym przypadku jest to uzasadnione: podwodny są bardzo drogie i mają długą żywotność i przemieszczenie ich nowych modeli stopniowo. Nasi przewoźnicy ocean pociski nuklearne US Navy ma w przybliżeniu ten sam wiek jak rosyjski, zwłaszcza od czasu ostatniego USA nadano preferencyjnego uwagę na tworzenie podwodnych wielofunkcyjnych kosztem wyzwań globalnego skażenia. Tempo budowy rosyjskich okrętów podwodnych znacznie wzrosły w ostatnich latach, chociaż sowieckie standardy jeszcze spadną. W ten sposób, drugi statek (i trzecia) Projekt 955 był w stanie wprowadzić do użytku zaledwie sześć lat po zniesieniu.

stacja akustyczny

Cały nos podwodnej „Northwind” zajmuje bardzo czuły układ sferyczny anteny sonaru MGK-600B „Irtysz-amfora”. Bez względu na to, jak silne uzbrojenie każdy gigant pod wodą, to byłby bezużyteczny bez możliwości obiektywnie ocenić sytuację i powierzchnię środowiska podwodnego. Oprócz typowych zadań, polegających na shumopelengovanii, kierować uznanie i komunikację, deska GAK może mierzyć grubość lodu wykrywającego torpedy i miny, aby znaleźć dziurę w lodzie w północnych szerokościach geograficznych i dostarczenie okrętu dowodzenia wiele innych przydatnych informacji, bezcenne w sytuacji bojowej.

wyrzutnie rakiet

Okręt podwodny „Northwind” ma wyróżniającą się sylwetkę z przyjęciem siekanie napływ. Istnieje wyrzutnie rakiet, które są główną bronią podwodnego krążownika specjalnego przeznaczenia. Aż do momentu, gdy dane zostały opublikowane na strategicznych możliwości nowego statku, eksperci wojskowi uważali, że ich dwudziestych. W rzeczywistości tak nie jest: wyrzutnie, szesnaście, każdy z nich – pocisk rakietowy „Buława”. System głębokość ultraprecise stabilizacja zapewnia niezawodną rozpoczęcia walki z każdego przedmiotu.

Więc o co chodzi z tym „Buława”?

Okręt podwodny „Northwind” został stworzony, by stać się nosicielem nowego pocisku „Buława”. Od stycznia 2013 roku okręt jest częścią Floty Północnej, ale nadal nie wiadomo, jak skuteczne może być cios zadał im. Przejście do nowego rodzaju amunicji okazała się bardziej skomplikowana, niż wcześniej sądzono. Właściwie zalety rakiet na paliwo stałe są następujące:

– bezpieczne przechowywanie i niemal całkowite wyłączenie możliwości przypadkowego rozruchu;

– relatywnie niskie koszty;

– łatwy start;

– mniej podatne na systemy obrony przeciwrakietowej.

Jednak stałe rakiety mają mniejszy promień niż walce zastosowania – w tej samej masie – innych cieczy. Ponadto, technologia ich produkcji charakteryzuje się dużo subtelności.

W 2013 roku na pokładzie „Aleksandra Nevskogo” wyprodukowany przez rozruch „Buława R-30”, zakończyły się niepowodzeniem. Shell spadły dwie minuty po starcie. Przed tym incydentem, test przeszedł pomyślnie. Po rozwiązywania następujące wyzwalacze są również wykonane bezbłędnie. Warunki prywatności nie pozwalają na jednoznaczne wnioski co do zdolności bojowej okrętów podwodnych „Northwind”. TTX rakiet „Buława”, znany jedynie w ogólnym zarysie, stanowią one tajemnicę państwową. Działa na rzecz poprawy i zwiększenia niezawodności trwa.

Pozostałe łodzie Projektu 955

Każdy z poniższych „Borey” łodzi podwodnej uruchamia typ różni się od poprzedniego rosnącej doskonałości. Przewód statek „Jurij Dołgorukij” od początku 2013 roku jest przypisana do bazy marynarki wojennej Gadżyjewo (SF). „Aleksander Newski” – kolejna łódź podwodna – z końcem tego samego roku, służył w Floty Pacyfiku w Wiluczinsk, w ramach 25 Dywizji. Rok później, w grudniu 2014 roku, przyszedł trzecią jednostkę serii atomowy okręt podwodny „Władimira Monomacha” na tej samej podstawie. Wszystkie trzy łodzie nie są jeszcze obowiązek walki w obszarach operacyjnych. Trudno jest ocenić, w jakim stopniu powodem tego jest to, że w gotowości technicznej. Normalną praktyką wszystkich flot świata jest dokładne wypracowanie umiejętności załóg i osiągnąć idealny faktyczne posiadanie statku przed opuszczeniem sali operacyjnej. Komenda składa się z 55 jest bardzo oficerów i 52 marynarzy, do których są również umiejętności wymagania bardzo wysokie. W jaki sposób ich działania są dobrze skoordynowane, to nie zależy tylko od sukcesu długiej podróży, ale również życie marynarzy.

Poniższa „Borei”

W 2009 roku w „Sevmash” położył czwarty okręt projektu 955, otrzymała nazwę Św. Obecnie wewnątrz wykończonego mieszkania są zainstalowane urządzenia i maszyny elektryczne. Ta wersja podwodnego pocisk ma wskaźnik 955-U.

W 2014 roku rozpoczęła budowę dwóch jednostek – „Suworowa” i „książę Oleg” (wersja 955-A). Jego prace znajdują się w fazie montażu kadłuba ciśnieniowego.

Do 2015 roku planowane jest ułożenie dwóch okrętów podwodnych klasy „Boreas”.

Jest ona ograniczona do tego, czy Navy osiem rosyjskich okrętów podwodnych czwartej generacji, jest nadal nieznany. Być może ich liczba wyniesie dziesięć 2020 r. Z biegiem czasu, zostaną one zastąpione na służbie „Squid” i „Delfiny” Projekt 667, które mają już otsluzhat swojego życia.