329 Shares 9332 views

Zabytki Kasimowa – historia dwóch narodów

Na lewym wybrzeżu Oki, w centrum niziny Mescher jest miasto Kasimov, które kiedyś uważano za stolicę khatanu z Tatarami. Ma bogatą historię. To nie mogło przyciągnąć tysiąca turystów, którzy chętnie widzą wszystkie najciekawsze miejsca, z którymi słynny jest Kasimov (rejon Ryazan). Zabytki tego miasta obejmują zabytki architektury zarówno kultury tatarskiej, jak i rosyjskiej. Tylko tutaj można zobaczyć meczet, położony obok kościoła prawosławnego i poznać historię obu narodów.


Zabytki architektury tatarskiej

Zabytki Kasimowa to przede wszystkim budynki muzułmańskie, których nie spotkasz w każdym mieście Rosji. W mieście są tylko cztery: Nowy Meczet, Stary Meczet, mauzoleum Szah Ali Khan i mauzoleum Mashan Muhammad Sultan. Wszystkie zlokalizowane są w dzielnicy Tatar, która znajduje się na terenie Placu Zwycięstwa (byłego Placu Chana). Raz w swoim centrum pałacu khan, który nie mógł przetrwać do naszych dni. Nawet pod panowaniem pierwszego Kasia Kasim zbudowano tutaj Stary Meczet, z którego dziś zachowano minaret, uważany za najstarszy budynek architektury tatarskiej w Rosji. Pierwszy budynek meczetu został zniszczony i odrestaurowany dopiero w 1768 r., Aw XIX wieku pojawiło się kolejne piętro. Jeszcze później dodano różne wykończenia. W pobliżu znajduje się mauzoleum Khan Shah-Ali, w którym spoczywają również krewni jego krewnych.

Na początku XX wieku na Narimanowie zbudowano nowy meczet, wykonany z czerwonych cegieł. W pobliżu znajduje się cmentarz muzułmański, w którym znajdują się nagrobki z 18-19 wieku.

Na obrzeżach Kasimova jest inny muzułmański mauzoleum Avgan-Muhammad Sultan, zbudowany z czerwonej cegły. W nim, poza władcą, jego rodzina i krewni są pochowani.

Kościoły i katedry

Zabytki Kasimowa znajdują się na liście i wielu budynkach religijnych, które są godne dekoracji tej osady. Na Placu Katedralnym znajduje się główna świątynia miasta – katedra Wniebowstąpienia z 1854 roku. Wewnątrz można zobaczyć malowidła z 1890 roku.

Najstarsza świątynia w Kasimov to Kościół Epiphany, wybudowany w 1700 roku w stylu barokowym. Wcześniej w tym miejscu był klasztor Epifanii.

Przy wejściu do Placu Katedralnego goście witani są przez Kościół Zwiastowania, datowany na 1740 rok. Jest zbudowany w starym stylu rosyjskim. Główną wartością kościoła są dwie ikony: Trójca i ikona Tikhwina Matki Bożej. W pobliżu znajduje się dzwonnica wzniesiona w 1868 roku.

Jednym z najpiękniejszych budynków jest kościół Wniebowstąpienia, zbudowany w stylu barokowym w 1775 roku. Jest to wielopoziomowa dzwonnica.

Kontynuując rozważanie zabytków Kasimova, należy powiedzieć, że budowa Kościoła Trójcy Świętej, składająca się z dwóch pięter, będzie interesować gościom miasta. Pierwsze piętro zdobią łukowate otwory, które wraz z sąsiednim korytarzem wzdłuż obwodu tworzą rodzaj galerii. Drugi jest zbudowany w formie oktahedrona.

W mieście znajduje się również kościół św. Mikołaja, zbudowany w stylu staropolskim i kościół św. Eliasz.

Inna architektura rosyjska

Ci, którzy jedzie do miasta Kasimov, którego atrakcje są tak zróżnicowane, warto zapoznać się z Placem Katedralnym, gdzie można zobaczyć piękne posiadłości kupców. Oto największe i najbardziej imponujące dzieło architekta Gagina – rzędy handlowe. Trudno powiedzieć o trzypiętrowej rezydencji – domu Alanchikovów, zbudowanej pod koniec 19 wieku. Atrakcyjnym pomnikiem architektonicznym jest Dom Nastavyny, wybudowany w 1813 roku.

Na ulicy Naberezhnaya jest jeszcze jeden interesujący pomnik architektury – dom Barkowa, który kiedyś był centrum życia świeckiego. Tutaj zorganizowano uroczystości i zaproszono partie. W pobliżu znajduje się kupiec kupiecki domu Castor i Shishkin.

Muzea

Ale to nie wszystkie atrakcje Kasimova. Lista będzie niekompletna, jeśli nie wspomnisz o muzeach miasta, a najstarsze jest Muzeum Lokalnej Lorei, część znajduje się w domu Alanchikovów, a druga połowa znajduje się w byłym meczetu w Chanie. Reprezentuje ponad 20 ciekawych kolekcji dla zwiedzających. Ciekawe jest muzeum "rosyjskiego Samowara", którego kolekcja posiada około 300 eksponatów.