799 Shares 3486 views

System ogrzewania prywatnego, dwupiętrowego budynku z własnymi rękami. Schematy ogrzewania prywatnego dwupiętrowego budynku

W trakcie budowy i na długo przed założeniem podłoża istnieje wiele kwestii związanych z ogrzewaniem. Każdy właściciel chce osiągnąć pozytywne wyniki, idąc ścieżką mniej oporu.

Schemat z obiegiem naturalnym

Biorąc pod uwagę schemat ogrzewania prywatnego, dwupiętrowego budynku, można zwrócić uwagę na system, który obejmuje naturalny obieg wody. Wybór rysunku zależy od układu i obszaru budynku. Jest to jednak najbardziej rozpowszechnione i typowe dla domów wiejskich i domów wiejskich. Różni się nieco od tego stosowanego w układach ogrzewania w budynkach jednopiętrowych.

Przy wyborze takich schematów ogrzewania prywatnego dwupiętrowego budynku należy pamiętać o cechach układu, które wymagają wyboru miejsca do zamontowania zbiornika wyrównawczego. Nie ma potrzeby umieszczania go na poddaszu, możesz ograniczyć się na drugim piętrze. Tam zbiornik może być wszędzie. Oczywiście, powinien to być najwyższy punkt w pokoju. Kapitan musi zapewnić, że woda może być rozładowana. Jeśli zastosujesz podobną metodę łączenia grzejników, ciecz będzie pochodzić z góry. Dzięki temu nagrzewanie grzejników będzie nawet takie, jak w przypadku ogrzewanych pomieszczeń.

W celu skierowania ruchu wody, rury są usytuowane pod niewielkim kątem 3-5 stopni. Średnica rurociągu powrotnego powinna wzrosnąć w miarę zbliżania się do wyposażenia kotła. Jeśli stosowane są takie systemy grzewcze dla prywatnego dwupiętrowego budynku, wówczas rura zasilająca może być umieszczona pod zwykłymi parapetami lub sufitem.

Plusy systemu ogrzewania z obiegiem naturalnym

Przed rozpoczęciem prac instalacyjnych ważne jest rozważenie zalet systemu opisanego powyżej. Jest ich wiele. Przede wszystkim chcę zwrócić uwagę na niezawodność projektu. Ponadto, wśród pozytywnych aspektów należy wyróżnić łatwość obsługi, bezgłośność działania, niezależność od dostaw energii elektrycznej.

Wady systemu

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z wyżej wymienionego projektu ogrzewania dwupiętrowego prywatnego domu, pamiętaj także o wadach, które w tym przypadku są znacznie większe niż plusy. Przede wszystkim warto podkreślić złożoność prac instalacyjnych i konieczność układania rur z nachyleniem. Między innymi obszar ogrzewany będzie mały. System nie będzie miał wystarczającej siły do ogrzewania domu, jeśli jego powierzchnia przekracza 130 metrów kwadratowych.

Powinieneś także wiedzieć o małej sprawności i znacznej różnicy temperatur między przepływem powrotnym a paszy. Ta ostatnia okoliczność negatywnie wpływa na działanie urządzeń kotłowych. Powierzchnie wewnętrzne systemu będą skorodowane, ponieważ tlenu będzie obecny w cieczy chłodzącej. Właściciele domu muszą stale monitorować stan odparowywania wody, co pociąga za sobą konieczność jego dodania. W rezultacie na rurach mogą powstać łuski. Użycie przeciw zamarzaniu jest niedopuszczalne z tego samego powodu. Jako inną wadę warto podkreślić znaczne zużycie materiału w systemie.

Typy obwodów z wymuszonym obiegiem

Ogrzewanie prywatnego domu 2- kondygnacyjnego z własnymi rękami może być wyposażone i zasada systemu, który działa poprzez wymuszony obieg wody. Zdaniem profesjonalistów, najprostszy jest najprostszy system instalacji: rurowy, dwururowy i kolektor. Najpierw przeanalizujemy pierwszą odmianę.

System ogrzewania jednoruśnego, wykonany przez siebie

Przy stosowaniu tego schematu medium przenoszące ciepło dzieli urządzenia grzewcze na dwa odgałęzienia. Jedna z nich idzie na pierwsze piętro, a druga idzie na drugie piętro. Na każdym piętrze na wejściu rury jest zainstalowany zawór odcinający. Będzie tylko ciepła pół pokoi. Po przejściu rur z czynnikiem chłodniczym przez urządzenia grzewcze zostaną połączone w jeden system, który będzie odpowiedni dla urządzeń kotłowych. Aby podłączyć baterie na każdym piętrze do tej samej metody, która jest używana w warunkach budynków jednopiętrowych.

Zalecenia dotyczące układu systemu

Jeśli wybrałeś powyższy schemat ogrzewania dwupiętrowego domu prywatnego, należy zamontować zawór odcinający przy wejściu każdego nagrzewnicy. Jest to konieczne, aby dostosować poziom ogrzewania grzejnika i zrównoważyć system. Na wyjściu baterii jest zainstalowany zawór odcinający, który służy do wyłączania grzejnika podczas naprawy i wymiany. Jeśli używasz takiego schematu połączeń, możesz zmienić urządzenia grzewcze bez zatrzymywania systemu i odprowadzania wody. Aby odpowietrzyć powietrze, na każdej baterii u góry znajduje się zawór.

Ten schemat ogrzewania dwupiętrowego prywatnego domu obejmuje instalację baterii z linią obejściową. Zwiększa to jednorodność ogrzewania budynku. Można również zainstalować grzejniki bez obejścia. W tym przypadku konieczne jest zainstalowanie w grzejnikach domowych o różnej pojemności cieplnej, biorąc pod uwagę utratę wody chłodzącej. Oznacza to, że im dalej od kotła znajduje się akumulator, tym więcej sekcji powinno się mieć. Jeśli zaniedbujesz tę regułę, to w niektórych pomieszczeniach będzie gorąco, ale w innych jest zimno.

Schemat ogrzewania bez zaworów

Gdy system ogrzewania prywatnego, dwupiętrowego budynku jest montowany ręcznie, zawór odcinający może nie być używany. Raczej może być stosowany w mniejszych ilościach. Jednak w takich warunkach mozliwosc manewrowania zostanie zmniejszona. W tym przypadku nie ma potrzeby mówienia o oddzielnym ogrzewaniu drugiego i pierwszego piętra.

Główne zalety i wady systemu ogrzewania jednorurowego

Dzięki takim systemom ogrzewania prywatnego dwupiętrowego budynku zapewnia się łatwość instalacji. Właściciele mieszkań jednocześnie otrzymują efektywny transfer ciepła, a także oszczędności na materiałach. Wśród wad systemu grzewczego można wyróżnić nierównomierne rozprowadzanie ciepła przez kaloryfery i konieczność wyważenia systemu. Jednakże wszystkie te wady są całkowicie pozbawione systemu dwururowego, który działa przy użyciu wymuszonego obiegu wody.

Obieg z wymuszonym obiegiem

System dwururowy z wymuszonym obiegiem gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła. Jest skuteczny i czasami porównywany z układem krążenia człowieka. Do każdego chłodnicy chłodziwo jest doprowadzane przez gałąź biegnącą od wspólnej rury zasilającej. Obecność kranu jest również dostarczana w rurze powrotnej każdego chłodnicy.

Baterie są instalowane z odpowietrznikiem i zaworem odcinającym na zasilaniu. Pozwala to na zmianę poziomu ogrzewania nagrzewnicy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i wyeliminować nadciśnienie w grzejniku, zawór odcinający nie jest zainstalowany na wylocie akumulatora. Pod progiem lub sufitem można układać rurę doprowadzającą. Doskonale jest wyposażyć takie ogrzewanie 2-piętrowego budynku własnymi rękami. Diagramy przedstawione w artykule pozwolą Ci wykonywać te prace bez uciekania się do specjalistów.

Głównym niedociągnięciem systemu dwururowego jest duże zużycie materiału. Do zwrotu i dostawy rury potrzebna będzie podwójna kopia. Między innymi są one trudne do udekorowania, a kryjówka nie zawsze jest możliwa, co psuje wnętrza pomieszczeń. Wszystkie powyższe wady są całkowicie pozbawione obwodu kolektora.

Opis obwodu kolektora

Taki system może być z powodzeniem wykorzystany w domu jednorodzinnym lub dwupiętrowym. Działa ze względu na wymuszony przepływ wody, który jest wcześniej podawany do kolektora. Każda grzałka musi być podłączona przez zawór odcinający do kolektora. W roli korzyści warto podkreślić możliwość demontażu i montażu grzejników w systemie operacyjnym, z którego płyn chłodzący ma być opróżniany i nie musi być zatrzymany.

System jest łatwy w obsłudze. Każdy obwód jest niezależny i podłączony do oddzielnego systemu automatycznej kontroli z pompą obiegową. W tandemie z tym systemem grzewczym można używać ciepłej podłodze. Rury są układane na podwyższonej podłodze, a także znajdują się w osobnej szafce. Można go łatwo zainstalować, np. Ogrzewać prywatny dwupiętrowy budynek z własnymi rękami. Schematy, zdjęcia podobnych rysunków można znaleźć w artykule.

Zalecenia dotyczące instalowania urządzeń grzewczych w dwupiętrowym domu

Jeśli chcesz zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepła w domu, ważne jest, aby poprawnie obliczyć długość autostrady, wziąć pod uwagę poziom izolacji domu, a także obecność bloków balkonowych, otworów okiennych i drzwi. Skuteczność ogrzewania zależy od prawidłowego umieszczenia sprzętu grzewczego, dotyczy to przede wszystkim grzejników. Baterie powinny być umieszczone pod oknem, a ciepłe powietrze unoszące się nad nią blokuje zimne masy z okna. Dzięki temu można wyeliminować zimne powietrze. Gdy układ ogrzewania prywatnego dwupiętrowego budynku jest rozmieszczony przez siebie, ważne jest, aby pomyśleć o pomieszczeniach takich jak kotłownia, hol wejściowy i korytarz. Dla nich wystarczy jeden kilowat pojemności cieplnej na 10 metrów kwadratowych.

Do łazienki, kuchni i holu potrzebny będzie 1,2 kilowatwa na 10 metrów kwadratowych. W przypadku szkółki i sypialni poziom mocy cieplnej należy zwiększyć do 1,5 kilowatatu na ten sam obszar. Wydajność cieplna zależy od podłóg, materiałów podłogowych i ścian. Aby zmniejszyć koszty, a także zapewnić optymalny tryb grzewczy w każdym pomieszczeniu, należy używać regulatorów termicznych. Bateria ma wpływ na parametry systemu. Dzisiaj baterie aluminiowe są najlepszym rozwiązaniem. Duże parametry wyróżniają się grzejnikami bimetalowymi, jednak będą musieli za nie płacić więcej.

Jeśli wiesz, że system grzewczy ma wystarczająco małą ilość wody, nie używaj grzejników aluminiowych, które są najbardziej wrażliwe na agresywne warunki. Sztywna lub zanieczyszczona woda wpływa również na długowieczność urządzenia i funkcjonalność systemu. Ale baterie ze stali i żeliwa będą trwać znacznie dłużej. Czynniki te nie mają na nie negatywnego wpływu.

Materiał rurociągów

System ogrzewania dwupiętrowego prywatnego domu powinien być wyposażony w rurociągu o jakości. Nowoczesna technologia prawie nie używa rur metalowych, ponieważ procesy korozji są przyczyną niepowodzenia takich produktów. Jeśli wziąć pod uwagę, że w mniejszych systemach stosuje się ciśnienie płynu roboczego, lepiej jest użyć plastikowego rurociągu.