346 Shares 9622 views

Anatomy – Co to jest nauka? Historia anatomii

Biologia – jeden z najbardziej ambitnych i na dużą skalę nauki we współczesnym świecie. Obejmuje on szereg różnych nauk i sekcje, z których każda zajmuje się badaniem niektórych mechanizmów w systemach żywych i ich funkcji życiowych, struktura, struktury molekularnej, i tak dalej.

Jeden z tych nauk jest właśnie ciekawe i bardzo stare, ale nadal rzeczywista nauka anatomii.

że bada

Anatomy – nauka badająca wewnętrzną strukturę i cechy morfologiczne organizmu ludzkiego i rozwoju człowieka w trakcie filogenezy i ontogenezy antropogenezie.

Przedmiotem studium anatomii jest:

 • kształt ludzkiego ciała i wszystkich jego organów;
 • Struktura organów ludzkich i ciała;
 • pochodzenie ludzi;
 • rozwoju każdego organizmu (ontogenezy).

Celem tej nauki jest człowiek i wszystkie jego dostępne zewnętrzne i wewnętrzne cechy konstrukcji.

Anatomia jako nauka sama opracowała przez długi czas, jako odsetek w strukturze i funkcjonowaniu narządów wewnętrznych był ważny dla osoby zawsze. Jednak nowoczesne anatomia obejmuje szereg dziedzin pokrewnych biologii, który jest ściśle związany z nim, i są ogólnie uznawanych za skomplikowane. Są to obszary o anatomii, takie jak:

 1. Systematyczne Anatomy.
 2. Topograficznych lub chirurgiczne.
 3. Dynamiczny.
 4. Plastik.
 5. Wiek.
 6. Porównanie.
 7. Patologiczny.
 8. Kliniczny.

Tak więc, anatomii człowieka – nauka badająca wszystko, co w jakiś sposób przychodzi do budowy ciała ludzkiego i procesów fizjologicznych. Ponadto, nauka ta jest ściśle związana i współdziała z takiego wydzielenia z niej i stały się niezależne nauki, takie jak:

 • Antropologia – nauka o człowieku jako takim, jego pozycja w systemie świata organicznego i interakcji ze społeczeństwem i środowiskiem. cechy społeczne i biologiczne człowieka, świadomości, psychiki, charakteru, zachowania.
 • Fizjologia – nauka wszystkich procesów zachodzących w organizmie człowieka (mechanizmy snu i czuwania, hamowania i jazdy, impulsów nerwowych i ich składowania, regulacji układu nerwowego i humoralnej, i tak dalej).
 • anatomia porównawcza – zajmuje się badaniem rozwoju zarodkowego i struktury różnych narządów i ich układów, natomiast porównując zarodków zwierząt z różnych grup taksonomicznych.
 • Teoria ewolucyjna – nauka o pochodzeniu i rozwoju człowieka, od momentu pojawienia się na świecie do dnia dzisiejszego (filogeneza), jak również dowód jedności całej biomasy naszej planety.
 • Genetyka – badanie ludzkiego kodu genetycznego, mechanizmy do przechowywania i przekazywania informacji genetycznej z pokolenia na pokolenie.

W efekcie widzimy, że anatomia ludzki – jest całkowicie harmonijny Złożona mieszanina wielu nauk. Dzięki ich ludzie pracują dużo wiedzieć o ludzkim ciele i wszystkich jego mechanizmów.

Historia anatomii

Okazuje anatomię jego korzenie w starożytności. Wszakże z wyglądu mężczyzna był zainteresowany, aby wiedzieć, co jest w nim, dlaczego, jeśli ból, krwawienia, co to jest, dlaczego dana osoba oddycha, śpi, je. Wszystkie te pytania dawnych nawiedzonych wielu członków rasy ludzkiej.

Jednak ich odpowiedzi nie przychodzą od razu. Minęło ponad sto lat, aby zgromadzić wystarczającą ilość wiedzy teoretycznej i praktycznej i dać pełną i szczegółową odpowiedź na większość pytań o ludzkim ciele.

Historia anatomii jest warunkowo podzielony na trzy główne okresy:

 • Anatomia świata starożytnego;
 • Anatomia średniowieczu;
 • Nowy czas.

Rozważmy każdy krok w szczegółach.

antyk

Ludzi, którzy stali się założycielami nauki anatomii, pierwsi ludzie, którzy są zainteresowani, i opisać strukturę narządów wewnętrznych – to starożytni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie i Persowie. Przedstawiciele tych cywilizacji doprowadziły do anatomii jako nauki, anatomii porównawczej i embriologii i ewolucji i psychologii. Bliższe spojrzenie na ich wkład w postaci tabeli.

czas ramka naukowiec Otwarcie (wkład)

Starożytny Egipt i Ancient Chiny

XXX – III wieku. BC. e.

lekarz Imhotep Pierwszy opisał mózgu, serca, przepływ krwi przez naczynia. Jego odkrycia dokonane na podstawie otwór w mumifikacji zwłok faraonów.
Chiński książka „Neytszin” Opisane ludzkich narządów, takich jak wątroba, płuca, nerki, serca, żołądka, skóry, mózgu.
Indian pisanie „Ajurweda” Dość szczegółowy opis ludzkich mięśni ciała, opis mózgu, rdzenia kręgowego i typy kanałów określony temperamenty, znamienny typy kształtów (CON).
Starożytny Rzym 300-130 lat. BC. e. Gerofil Pierwszym, który preparuje zwłoki do badania struktury ciała. Utworzono opisowe-morfologiczne praca „anatom”. Uznać za dominującą nauka anatomii.
Erasistratos z Keos Uważał, że wszystko składa się z małych cząstek aniżeli z płynami. Studiował na układ nerwowy, odsłaniając ciała przestępców.
lekarz Rufio Opisane przez wielu organów i dał im nazwę, zbadał nerwów wzrokowych, zwrócił bezpośrednią zależność mózgu i nerwów.
Marin Utworzono opis podniebiennych, słuchu, głosu i nerwów twarzy, niektóre części przewodu pokarmowego. Ogółem napisał około 20 prac, których oryginały nie zachowały.
Galen Stworzony przez ponad 400 prac, z których 83 zostało poświęconych anatomii opisowej i porównawczej. Studiował rany i wewnętrzną strukturę ciała na trupach gladiatorów i zwierząt. W swoich pismach około 13 wieków, lekarze przeszkoleni. Głównym błędem było w teologicznych poglądów na temat medycyny.
Celsus Wprowadzony terminologii medycznej, wynalazł ligatury na podwiązaniu naczyń, badania i opisać podstawy patologii, diety, higieny, chirurgii.
Persja (908-1037 gg). Awicenna Ciało ludzkie jest kontrolowana przez czterech głównych narządów: serca, jądra, wątroby i mózgu. On stworzył wiele pracy „Kanon medycyny”.
Starożytnego Grecja VIII-III. BC. e. Eurypides Zwierząt i zwłok przestępców był w stanie zbadać żyła wrotna, i żeby to opisać.
Anaksagoras Opisał bocznych komór mózgu
Arystofanes Otworzyłem obecność dwóch opon mózgowych
Empedokles Opisane labirynt ucho
Alcmaeon Opisane rury uszu i nerwu
Diogenes Opisał wiele narządów i części układu krążenia
Hipokrates On stworzył doktrynę krwi, flegmy, żółtej żółci i czerni w czterech podstawowych płynów w organizmie ludzkim. Wielki lekarz, jego prace są nadal. Uznany obserwacja i doświadczenie, on zaprzecza teologię.
Arystoteles 400 prace z różnych dziedzin biologii oraz anatomii. Stworzył wiele dzieł, uważał za podstawę wszelkiej żywej duszy, mówił o podobieństwach wszystkich zwierząt. Stwierdził, że w hierarchii pochodzenia zwierząt i ludzi.

średniowiecze

Okres ten charakteryzuje się zakłóceń i spadku w rozwoju każdej cokolwiek Nauk, a także dominacji Kościoła, która zakazała rozwarstwienie, badania i studium anatomii zwierząt, to jest uważane za grzech. Dlatego istotne zmiany i odkrycia w tej chwili nie zostało wykonane.

Ale Renaissance, z drugiej strony, dał wiele impuls do współczesnej medycyny i anatomii. Główny wkład trzech naukowców:

 1. Leonardo da Vinci. Można uznać, założyciel anatomii plastycznej. Stosowane talentów artystycznych na rzecz anatomii, stworzył ponad 700 rysunków, dokładnie przedstawiający mięśnie szkieletu. Organy i ich topografia anatomia pokazuje je wyraźnie i prawidłowo. Do pracy robi autopsję.
 2. Jakow Silvius. Nauczyciel wielu anatomów jego nowoczesności. Otworzył bruzdę w strukturze mózgu.
 3. Andeas Vesalius. Bardzo utalentowany lekarz, wiele lat poświęcił wnikliwej analizy anatomii. Jego obserwacje przeprowadzono na podstawie autopsji, znaczna część kości znalezione na cmentarzu zebranych materiałów. dzieło jego życia – książka siedem-objętość, „Na strukturę ludzkiego ciała.” Jego prace wywołały sprzeciw wśród mas, jak w jego zrozumieniu anatomii – to nauka, która powinna być badana w praktyce. Było to sprzeczne z dzieł Galena, którzy byli w tym czasie jest na wagę złota.
 4. Vilyam Garvey. Jego głównym zadaniem było traktat „Anatomiczna analiza ruchu serca i krwi u zwierząt.” Po raz pierwszy okazało się, że krew porusza się w błędnym kole statków, od dużych do małych poprzez maleńkich rurek. to również należy do pierwszego stwierdzenia, że każde zwierzę rozwija się z jaj, aw procesie rozwoju następuje historycznego rozwoju wszystkich żywych istot w ogóle (nowoczesne prawo biogenetycznym).
 5. Jajowodu, Eustachy, Willis, Glisson, Azelli Peke, Bertolini – nazwiska naukowców tej epoki, która dała jego praca kompletny obraz tego, co jest ludzka anatomia. Jest to nieoceniony wkład, który dał początek nowoczesnym początku w rozwoju tej nauki.

nowy czas

Termin ten odnosi się do XIX – XX wieku i charakteryzuje się szereg ważnych odkryć. Wszystkie z nich mogą być wykonane dzięki wynalezieniu mikroskopu. Marcello Malpighi dodany i udowodnił, że praktycznie w jednym czasie przewidywane Harvey – obecność naczyń włosowatych. Naukowiec Shymlanskaya potwierdził, że jego praca, a także sprawdzoną i cykliczny zamknięcie układu krążenia.

Ponadto, wiele odkryć wolno ujawniać bardziej szczegółowo koncepcję „anatomii”. Były to następujące prace:

 • Galvani Luidzhi. Osoba ta poczyniła ogromny wkład w rozwój fizyki, jak i energii elektrycznej otwarty. Udało mu się jednak, aby sprawdzić obecność impulsów elektrycznych w tkankach zwierząt. Więc stał się założycielem elektrofizjologii.
 • Kacper Wilk. On obalił teorię przeformowania, twierdził, że wszystkie organy występują w ograniczonej formie w komórkach rozrodczych, a potem po prostu rośnie. Stał się twórcą embriogenezy.
 • Louis Pasteur. Po latach eksperymentów potwierdziły istnienie bakterii. Opracowane metody szczepienia.
 • Zhan Batist Lamark. Zrobił ogromny wkład do nauki ewolucyjnego. Po raz pierwszy zasugerował, że człowiek, podobnie jak wszystkich istot żywych, rozwija się pod wpływem środowiska.
 • Carl Baer. Otworzył komórki zarodkowej kobiecego ciała, opisał listki zarodkowe , i doprowadziły do rozwoju wiedzy na temat ontogenezy.
 • Charles Darwin. Zrobił ogromny wkład w rozwój teorii ewolucji i wyjaśnił pochodzenie człowieka. On również wykazać jedność wszelkiego życia na naszej planecie.
 • Pies, Miecznikow, Sechenov, Pavlov, Botkin, Ukhtomsky, Burdenki – nazwiska rosyjskich uczonych XIX-XX wieku, co dało pełną koncepcję, że Anatomy – jest nauką, kompleksowe, wieloaspektowe i kompleksowe. Ich praca jest wymagane do medycyny w wielu dziedzinach. Byli pionierem mechanizmów odporności, aktywność wyższą nerwowym, rdzeniu kręgowym i regulacji nerwowego, jak również wiele problemów genetyki. kierunek Severtsov anatomii powstała – ewolucyjny morfologię, która została oparta na podstawie prawa biogenetycznym (autorów – Haeckel, Darwin, Kowalewski, Baer, Muller).

Jego rozwój wszystkich tych ludzi i musi anatomii. Biologia – to kompleks nauki, ale anatomia jest najstarszym i najcenniejszym z nich, ponieważ wpływa na najważniejsze – zdrowie ludzkie.

Jaki jest anatomia kliniczna

anatomii kliniczne – sekcja pośrednia pomiędzy topograficznych i chirurgicznego ciała. Uważa struktury ogólnych pytań dotyczących konkretnego narządu. Na przykład, w przypadku krtani, lekarz przed operacją należy znać ogólną sytuację narządu w organizmie, z którym jest połączony i jak współdziała z innymi organami.

Dzisiaj, anatomia kliniczna jest bardzo rozpowszechnione. Często można znaleźć wyraz anatomii klinicznej nosa, gardła, krtani, ani jakiegokolwiek innego organu. To Anatomia kliniczna tylko powiedzieć od czego elementy składają się ciało, w którym się znajduje, jakie granice, jaka jest rola, i tak dalej.

Każdy specjalista medyczny wąski profil pełni zna anatomii klinicznej organizmu, na którym działa. To jest kluczem do skutecznego leczenia.

anatomia

Anatomy – odcinek nauki, która zajmuje się badaniem ludzkiej ontogenezy. Oznacza to, że biorąc pod uwagę wszystkie procesy, które towarzyszą jej od chwili poczęcia i stadium zarodka aż do końca cyklu życia – śmierć. W tym przypadku główną podstawę dla wieku anatomii i embriologii jest gerontologia.

Założycielem tej sekcji anatomii można uznać Karl Bara. To on pierwszy zaproponował o indywidualny rozwój każdej żywej istoty. Później proces ten nazwano ontogeneza.

Wiek anatomia zapewnia wgląd w mechanizmy starzenia się, co jest ważne dla medycyny.

anatomia porównawcza

Anatomia porównawcza – nauka, której głównym celem jest wykazanie jedności wszelkiego życia na naszej planecie. W szczególności, badanie to zaangażowane porównując zarodków różnych gatunków (i nie tylko gatunki, ale także zajęcia taksonów) oraz identyfikację wspólnych wzorców w rozwoju.

anatomia i fizjologia porównawcza – ta jest ściśle związana struktura, studiując jeden wspólny pytanie: jak wyglądają i funkcjonują embrionów różnych stworzeń w porównaniu z siebie?

anatomia patologiczna

Anatomia patologiczna – to dotyczy badania procesów patologicznych w komórkach i tkankach człowieka dyscyplina naukowa. To daje możliwość studiowania różnych chorób, aby zobaczyć efekt przepływu w organizmie, a tym samym na znalezienie lekarstwa.

Zadania anatomii patologicznej następujące:

 • do badania przyczyn różnych chorób u ludzi;
 • rozważyć mechanizmy ich występowania i przebiegu na poziomie komórkowym;
 • zidentyfikować wszystkie możliwe komplikacje w patologii i rozwiązaniach rezultatu choroby;
 • zbadania mechanizmów śmierci z chorobą;
 • zbadać przyczyny nieskuteczności leczenia patologii.

Założycielem tej dyscypliny jest Rudolf Virchow. Że powstała teorię komórkową, mówiąc o rozwoju chorób na poziomie komórek i tkanek ciała ludzkiego.

anatomia regionalny

Anatomia topograficzna – dyscyplina naukowa, inaczej określane jako chirurgiczny. Jej podstawa jest oddzielenie ciała ludzkiego w obszarze anatomicznym, z których każdy znajduje się w określonej części ciała łeb, ciała i kończyn.

Główne cele tej nauki są:

 • Szczegółową strukturę każdego regionu;
 • Organy Syntopy (ich rozmieszczenie w stosunku do siebie);
 • Organy przyłączeniowe ze skórą (golotopiya);
 • dopływu krwi do każdego obszaru ciała;
 • limfy;
 • Regulacja układu nerwowego;
 • skeletopy (w stosunku do szkieletu).

Wszystkie te problemy są tworzone zgodnie z zasadami: badania, biorąc pod uwagę, patologii chorób, wieku i indywidualnych cech organizmu.