569 Shares 9375 views

GAZ-47 – maszyna, która nie potrzebuje dróg

W 1954 roku linia montażowa GAZ przyszedł pierwszy pojazd gąsienicowy operatorskiej terenu. Rozwój projektu rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy kraj czuł pilną potrzebę takich maszyn. Rozwój nowych terytoriów, prowadzące geologiczne poszukiwania, budowy rurociągów naftowych i gazowych, linii energetycznych oraz prowadzenie telefonu w odległych osiedli byłoby niemożliwe bez samochodów terenowych, jako terenu pojazdów kołowych w niektórych obszarach nie są po prostu za mało.

Aby rozpocząć produkcję nowego rodzaju transportu pomogło Gorky doświadczenie w produkcji T-60 i T-70, uzyskanych z lat wojny – Jednostki 12000 bojowych pojazdów gąsienicowych schodząc z linii montażowej, zrobiliśmy wkład teoretyczny w pracach nad przenośnikiem.

Drożność pojazd terenowy

Czas spędzony na rozwój samochodu nie minęło na próżno. Na jej powierzchni nośnika śledzone otrzymała indeksu GAZ-47 (GT-C), nie przewyższa wszystkie znane w tym czasie typów urządzeń, nie tylko na wszystkie koła, ale również śledzone. Ten sam T-60 wiąże się w błocie, którym nowy pojazd terenowy pokonał tylko żartobliwie.

Fakt, że projektanci przenośnikowe zwiększona szerokość ścieżek, w ten sposób obniżając wartość określonego nacisku na powierzchnię gruntu. Taki kurs inżynierii umożliwiło GAZ-47 podróży, które nie tylko brud, ale także głęboki śnieg. Bagna również nie było poważną przeszkodą dla maszyny, jeżeli prędkość pojazdu nad ziemią wynosiła około 20 km / h, a następnie bagna i głęboki śnieg, to tylko zmniejszyła się dwukrotnie i wahała 8-10km / h. To był jedyny problem w pokonywaniu tych przeszkód. Ponadto, urządzenie było w stanie przezwyciężyć 60 cm pionową ściankę i szerokość wgłębienia wynosi 1,3 m.

amfibia

Oprócz unikalnego terenu, GT-C, aby nauczyć się pływać. Taka funkcja nie mógł się pochwalić w tym czasie żadnych innych krajowych pojazdów gąsienicowych. Do pokonywania przeszkód wodnych o głębokości 1,2 metra i długości i pół kilometrów od samochodu nie wymaga żadnego dodatkowego szkolenia. Rezerwa prędkość wodą było małe, tylko 3,5-4 km / h i utrzymywano w tych granicach, obracając tylko gąsienice.

Jednak do pływania musiała spełniać pewne warunki:

 1. Spokojne wody. Mocną stroną może przewrócić w maszynie Powodem tego był wodą przenośnika płyta, której szerokość zmniejsza się stabilność.
 2. Łagodnie opadający plaża przy wyjściu z GAZ-47 z wodą.

Opis GAZ-47

Korpus HT-C oznacza stałą strukturę metalową, dzieli się na:

 • Komora spalania;
 • dwudrzwiowa kabina, zaprojektowana dla dwóch członków załogi;
 • Ciało dla maksymalnie 10 osób lądowania.

Odporne na warunki atmosferyczne korpus zamknięty składany markizę. Na nim został dostarczony wymienny miejsca na zewnątrz, aby pomieścić ładunek. Ponadto, GAZ-47 mógł holować przyczepę o masie do 2 ton.

Zespół napędowy został przedstawiony na drodze 4-suwowy silnik benzynowy (ZMZ-47), 6 cylindrów.

PPC – mechaniczne, z czterech kroków do przodu i jeden do tyłu.

Skręcanie obudowy należały: wałki 5 jednego typu (z gumą części nośnej), a gąsienica koło napędowe po prawej i po lewej stronie urządzenia. Tylny (V) są rolki kierujące.

Dane pojazd terenowy

Główne cechy techniczne GT-C-gaz 47:

 • Waga przyprawione ale pusta maszyna – 3,65 m.
 • Ładowność bez załogi – 1 t.
 • Wymiary przenośnika – 4,9h2,435h1,96 m (długość, szerokość i wysokość poziomu kabiny).
 • Prześwit – 0,4 m.
 • Moc silnika wynosi – 74 KM
 • Prędkość minimalna na autostradzie – 35 km / h, średnia przepuszczalność po ziemi – 20 km / h na śniegu i śniegu w proszku podmokłych – 10 km / h.
 • Bryła tankowania – 400 litrów.

Wentylowane transporter aż do 1964 roku. Przez 10 lat 47. działa jako pojazd z wysokim poziomem wydajności i niezawodności.

Modyfikację pierwszego przenośnika gąsienica

W miejsce GAZ-47 w 1968 roku, linia montażowa upadł na jego modyfikację – GAZ-71. Na nowej maszynie poprawiła wskaźniki ciśnienia na ziemi 0,19 do 0,17 kg / sm.kv .. Ponadto, samochód otrzymał nowy silnik ZMZ-71 pojemność 115 litrów. s., tak, że ta wzrosła ograniczenia prędkości 50 km / h. 25 cm wysokość samochodu przez kabinie został zmniejszony. Pozostałe zmiany były nieistotne lub pozostała na tym samym poziomie. Podobnie jak jego poprzednik, GAS-71 został przedstawiony w świetle bezgarazhnogo składowania i używania w surowych warunkach środowiskowych w temperaturze -40 – + 50 ° C.

Te zmiany i mieć wystarczająco Walory maszyny produkowane bez zmian do 1985 roku.

Nie pozbawione uwagi GAZ-47 i CB ZIŁ. Oni stworzyli wersja była indeks AMA GAZ-47. Zmiany, które mają wpływ tylko ZiLovtsy, podwozie, ale były dramatyczne. Larwy zostały zastąpione narzędzi Katkova-gąsienicowy, który był przymocowany do łańcucha ich obracania rolki. Rolki walcowane na specjalnych wspornikach, które są przyspawane do korpusu obudowy przenośnika.

Ale zmiany nie zostały uzasadnione siebie. Jedyną zaletą mają dodaje samochód – jest zwiększenie prędkości na twardym podłożu ze względu na zwiększoną przyczepność. Ale na poziomie zmian przenikalności wystąpiły. Ponadto podczas prowadzenia na drodze na radełkowana rolek HT-C nastąpiło jej zniszczenie. Wszystko to było powodem zamknięcia projektu. Ale pomysł z rolkami, które inżynierowie zrobili pneumatycznie z czasem zostały wykorzystane w innych modelach eksperymentalnych samochodów terenowych.