831 Shares 5401 views

Prawie retoryczne pytanie: dlaczego Peter 1 nazywany jest Wielkim?

Wyjątkowa pozycja Piotra wśród innych rosyjskich monarchów podkreśla przynajmniej fakt, że nawet po rewolucji październikowej do jego pamięci leczono wystarczająco szacunkiem. Miasta, które są nazwane po nim (z wyjątkiem w Piotrogrodzie) nie została zmieniona, pomnik „Jeździec miedziany”, w przeciwieństwie do innych pomników królów, nie został wyrzucony z piedestału i tak dalej – dużo przykładów. Okazuje się, że nawet bolszewicy szczególnie pretensję, dlaczego i dlaczego 1 Peter nazwie Wielki; W każdym przypadku, zły obiekcje z nich nie jest prawdopodobnie spowodowane.

Młodzież Piotra 1 zakończył się dość wcześnie – w wieku siedemnastu lat stał się de facto szef dużego państwa. Od pierwszych kroków młodego króla pokazał się jako zaciekły przeciwnik starego porządku, z którymi nie chciał uznać albo jako duże lub małe. Chciał absolutną władzę, w sposób, który był w stanie nie tylko niszczyć lub neutralizować otwartych wrogów (szczególnie tłumiąc Strelets bunt, inspirowany skonsolidowanego przyrodnią siostrą ojca, księżniczka Sofey Alekseevnoy), ale również w celu osiągnięcia niejawny posłuszeństwa wszystkich wysokich urzędników, bezskutecznie próbując początkowo manipulować. Nawet wtedy, na samym początku swego panowania, i przesłanek do tego, że pytanie, dlaczego Peter 1 nazywany jest Wielkim Królem, jest obecnie postrzegana jako prawie retoryczne. Awaria pierwszych latach swego panowania – na przykład, nie jest zbyt udane wojny z Turcją – nie zniechęcać Piotr Wielki, i po długiej podróży zagranicznej swojego energicznego energii znalazła główny wektor jego stosowania: wyburzenie starych i natychmiastowych pilnych reform w sposób Europejskiej. Pomimo młodego wieku, doskonale wiedział, że w przeciwnym razie państwo rosyjskie jest przeznaczony do nadal na obrzeżach cywilizacji. Tuż po wygraniu ich prawo do tronu, Peter nie chce zadowolić się tytułem lorda „barbarzyńcy”, jak pogardliwie moskiewskie stylu Rosjan w Europie. Twarda, czasami bardzo poważnie, on, w przenośni wypowiedzi poety AS Puszkin, „Rosja podniósł ją na tylnych łapach”, aby pokazać światu, co kraj ten jest uważany za pół-dziki na umiejętnym i zdecydowanego przywództwa.

Elan, niesamowita skala i sukces transformacji – ot co, i dlaczego 1 Piotr nazwany Wielkim Cesarzem. Przez kilka lat był w stanie wprowadzić Rosję wśród najpotężniejszych narodów świata, aby stworzyć całkowicie nową, potężną armię, zbudować potężną flotę, radykalnie zreformować zasady zarządzania, aby dokonać zmian w praktycznie wszystkich dziedzinach rządu. Panowanie Piotra Wielkiego nie ma sobie równych w historii rosyjskiej w szybkości i głębokości modernizacji i wielkiego króla (od 1721 – pierwszy rosyjski cesarz) jest z pewnością jednym z najbardziej znanych i dynamicznych osobowości wśród monarchów wszystkich narodów i ludów. Nawet bardzo krótka lista jego osiągnięć jest na tyle, aby zrozumieć, dlaczego Peter 1 nazywany jest wielki suwerenny. On zdobył tytuł całej swej niezbyt długo, ale całkiem jasne, bogate i twórczego życia.