81 Shares 8818 views

Jak wymienić łożysko piasty UAZ: niuanse i analogi

Samochód wykorzystuje wiele elementów technicznych. Jednym z nich jest łożysko piasty. UAZ jest także wyposażony w nich. Jest to integralna część każdego samochodu. Wszakże to łożysko zapewnia płynny obrót kół napędowych i napędzanych wokół osi. Ta strona ma ogromne obciążenia. Dlatego też możliwe jest zapadnięcie się łożyska przedniego koncentratora UAZ. Jaki jest zasób tego elementu, jakie są oznaki złamania i jak dokonać wymiany? O tym wszystkim – w dalszej części naszego artykułu.

Zasób

Średnio życie tego elementu wynosi około 150 tysięcy kilometrów. Warto jednak zauważyć, że liczba ta może się znacznie różnić. Na jednym samochodzie UAZ "Patriot" łożysko piasty może służyć 300 tys., Az drugiej może spaść do 40.

Dlaczego tak się dzieje?

Zniszczenie łożyska występuje w większości przypadków z powodu braku smarowania. Można ją wypłukać z klatki. Szczególnie często dzieje się to w przypadku samochodów używanych na terenach terenowych. Podczas przejścia następnego ford woda dostaje się nie tylko do mostów i skrzynki, ale również do łożyska koncentratora UAZ. W rezultacie element ten działa "na sucho". Ponadto, łożysko koncentratora UAZ ulega zniszczeniu w obecności stałych zanieczyszczeń. Kurz i brud będą pracować w klatce jako materiał ścierny. Wysoki poziom przeciążenia jest również przyczyną awarii łożyska koła. Jeśli maszyna jest często używana na trudnym terenie, przygotuj się na przyszłą wymianę łożyska. Również ten element nie lubi wielkich dołów. Nawet przy bardzo wysokich profilach kauczuku terenowego wszystkie nieprawidłowości powinny być bardzo ostrożnie obchodzone. Łożysko piasty nie lubi słabej jazdy. Ponadto ciosy są przenoszone na inne elementy zawieszenia. Są to amortyzatory i dźwignia blokady cichej (w przypadku przedniego zawieszenia "Patriot"). W rzadkich przypadkach przyczyną załamania jest małżeństwo w fabryce. Dlatego też nośność węzła UAZ (liczba 127509 w katalogu) spadnie do 30 tys., Choć ma bardzo różne zasoby.

Prawidłowa instalacja jest gwarancją wysokiego zasobu

Co zrobić, jeśli po wymianu element znowu nie powiedzie się? A nie po 30, ale 3 tysiącach kilometrów? Chodzi o niewłaściwą instalację. Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których łożyska kół są uszkodzone. Jeśli zainstalujesz element nie jest pod kątem prostym (ukośnie), to obciążenie klipu wzrośnie wiele razy. W tym przypadku szczegóły zostaną zniszczone przez pierwsze tysiąc kilometrów. Innym ważnym zagadnieniem jest siła docisku. Jeśli podczas wymiany kapitan napręży nakrętkę łożyska, obciążenie nią wzrośnie również kilkakrotnie. Część będzie stale podgrzewana. W rezultacie UAZ będzie musiał ponownie wymienić łożysko piasty.

Jak określić zużycie?

Ponieważ ten element współdziała z piastą, błędy będą podłączone do koła. Ustalenie wadliwego łożyska jest wystarczająco proste. Podczas ruchu usłyszysz "suchy krach" (w ten sposób kulki się przewracają). Oznacza to, że osłona wewnętrzna jest uszkodzona, a igły skręcają się nierównomiernie. Z czasem ten dźwięk zostanie wzmocniony. Ponadto wadliwe działanie może towarzyszyć wibracje. Mogą być przenoszone na kierownicę i na korpus. Bardzo niebezpieczne jest jazda na takim samochodzie, ponieważ istnieje ryzyko klinowania koła. Przy dużej prędkości może to powodować niekontrolowany dryf.

Jeśli zignorujesz problem dalej, samochód zacznie się ciągnąć na bok. Musisz ciągle trzymać kierownicę, aby kontynuować ruch w linii prostej.

Jak wymienić? Wyciągnij piastę

Na szczęście projekt SUV produkcji ułanowskiej jest dość prosty. Dlatego też można zastąpić łożysko tylnej piasty UAZ własnymi rękami. Więc chodźmy do pracy. Na początek musimy podzielić część samochodu, a następnie oderwać śruby kół. Samochód jest włożony do hamulca ręcznego. Ponadto zaleca się instalowanie klinowych klocków. Aby usunąć łożysko, musisz usunąć cały koncentrat. Najpierw zdejmij tarczę hamulca. Następnie odkręć trzy śruby mocujące, które przechodzą do kołpaka. Usuwamy te elementy i wysuwamy sześć śrub mocujących sprzęgło. Jednocześnie należy zamocować łopatkę zespołu piasty. W przeciwnym razie będzie ono przewijane podczas demontażu elementów. Po zdejmowaniu sprzęgła zginać zatrzask podkładki zabezpieczającej i odkręcić nakrętkę koncentratora. Następnie zdejmij pralkę za pomocą śrubokręta. Odkręcić nakrętkę piasty i zespół piasty.

Wymiana łożysk

Tak, hub w dłoniach – pozostaje tylko wyjmować stary element i zainstalować nowy. W tym celu weźmy śrubokręt i wyciągamy pierścień wewnętrzny piasty. Dostajemy też ostatni element. Pamiętaj, że aby usunąć element, musisz usunąć pudełko. Jest jednorazowy i nie można go ponownie zainstalować. Na następnym etapie zdejmij podkładkę oporową opakowania piasty i obróć wewnętrzny pierścień łożyskowy. Wszystkie usunięte elementy powinny być odtłuszczone – można użyć benzyny lub moczyć element nafto- wy. Podczas instalowania nowego łożyska na UAZ należy zwracać uwagę na stan elementów łączących się z nim. Nie wolno mieć dziur, rys i innych oznak zużycia. Podczas wymiany, wewnętrzne i zewnętrzne łożysko koncówki zmienia się.

Aby wytłaczać stary element, należy użyć ściągacza. Ostrożnie wycisnąć anteny wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia mocującego i wyjąć części.

Instalacja

Nie wolno instalować elementu młotkiem ani innymi improwizowanymi elementami. Aby uniknąć skośnego położenia, użyj trzpienia. Naciśniesz nowe pierścienie łożysk. Po udanej instalacji należy ponownie sprawdzić jakość dopasowania elementu. Pierścienie łożyskowe nie mogą być obracane ręką. Kolejny montaż jest w odwrotnej kolejności. Ważne miejsce: obserwuj moment zaciśnięcia łożyska. Nakrętkę regulacyjną należy dokręcić przy użyciu siły od 30 do 40 Nm. Obróć koło ręczne na stonowanym samochodzie – powinno być łatwe do obracania. W takim przypadku dozwolony jest lekki luz. Nie dokręcaj nakrętki regulacyjnej do momentu jej zatrzymania – musi być szczelina termiczna łożyska.

Pomocna wskazówka

Przed zamontowaniem łożyska sprawdzić jakość smaru igły. Często producenci nie zgłaszają smaru. Z tego powodu zasób znacząco spada. Jeśli chodzi o typ środka smarnego, należy używać tylko specjalistycznych – do łożysk tocznych. Zwykły "Litol" lub "grafit" nie pasuje.

Wnioski

Więc dowiedzieliśmy się, jak wymienić łożysko piasty na samochód UAZ i jakie są jego objawy. Aby uniknąć przedwczesnego zużycia, warto zapewnić element igłowy wysokiej jakości smar i uniknąć zakłóceń podczas instalacji.