847 Shares 2161 views

Zatrzymaj okna w samochodzie, co zrobić? Dlaczego okna w samochodzie się zaparci?

Wraz ze zmianą sezonu na jesień i zimę, a także pojawieniem się towarzyszących przeziębienia i zwiększeniu wilgotności powietrza, wszyscy kierowcy napotykają na taki nieprzyjemny problem, jak zaklepanie okien w samochodzie. To nie tylko zjawisko wpływa na całkiem sporo komfortu wszystkich pasażerów samochodu i jego kierowcy, więc przegląd jest poważnie ograniczony, a to może być naprawdę niebezpieczne. Z tych powodów konieczne jest nie tylko zrozumienie, dlaczego okna w samochodzie stały się mgliste. Co robić w takich sytuacjach jest nie mniej ważna wiedza.


Przyczyny zamglenia okularów

Więc pytanie, dlaczego okna są zamglone w samochodzie, jest uważane za jeden z najbardziej aktualnych, gdy temperatura poza oknem zaczyna spadać. Powody tego zjawiska mogą być kilka i bardzo ważne jest znać ich, a także być w stanie oprzeć się w jak najlepszy możliwy sposób iw każdej chwili być w pełni uzbrojona.

Nigdzie nie jest dobrze, aby cały czas szmatę wytrzeć okno szmatką. Po pierwsze, to nie jest bardzo skuteczne, a po drugie, ta metoda jest bardzo trudna podczas ruchu i pociąga za sobą powstanie sytuacji awaryjnej.

Czynnik ludzki

Wszyscy przynajmniej raz zauważyliśmy, że im więcej ludzi jest w samochodzie, tym bardziej pocenie się w samochodzie. Proces ten można łatwo wyjaśnić najprostszą wiedzą z dziedziny fizyki. Faktem jest, że ludzkie oddechy, w porównaniu z temperaturą powietrza na ulicy, a nawet w samochodzie, są cieplej. W konsekwencji, gdy kilka osób oddycha wewnątrz wnętrza, dochodzi do starć ciepłych i zimnych prądów powietrza, a na najzimniejszych maszynach, to znaczy na oknach pojawia się kondensacja, czyli osadzanie bardzo małych cząstek wody. Oznacza to, że im większa liczba pasażerów w kabinie, tym większy odsetek wilgoci od oddychania i tym więcej spocenia okna samochodu.

Różnica temperatur na zewnątrz okna i kabiny

Innym bardzo ważnym czynnikiem jest różnica temperatury powietrza na ulicy i wewnątrz maszyny. Jest też kondensacja, ale przyczyna nie jest już ludzkim oddechem. W zimie okna są osadzone w samochodzie, ponieważ na szybie zimne powietrze przepływa z ulicy i gorąca z przedziału pasażerskiego, w wyniku tego występuje zjawisko kondensacji wilgoci. Na zewnątrz wygląda jak zepsute szkło, blokujące nasz widok i powodujące wiele kłopotów.

Zawartość alkoholu w powietrzu

Jak wielu już zgadliście, mówimy o ludziach wewnątrz maszyny, którzy używali alkoholu. W tym przypadku w oddali osoby znajdują się alkohole, które kiedy wchodzą na otwartą przestrzeń, mieszają się z cząsteczkami tlenu i z nimi reagują. Alkohol w takich sytuacjach jest aktywnym absorbentem i potrafi aktywnie absorbować wilgoć, osadzając się na wszystkich powierzchniach, w tym na oknach, tak że w tym przypadku mgła może wystąpić nawet w lecie. Tak więc pytanie "jeśli okna są podgrzane do samochodu, co robić" w takiej sytuacji to prosta odpowiedź. Wystarczy przewietrzyć wnętrze.

Zatyka filtry powietrza

W przypadku, gdy w samochodzie zalało się okna, co robisz, czego nie wiesz, a co mogłoby spowodować to zjawisko nie jest znane, winy mogą dotyczyć piłowanych filtrów powietrza w kabinie. Przy takim problemie powietrze wewnątrz nie krąży, a przy najmniejszym rezonansie temperatury wewnątrz i na zewnątrz wilgoć osiada się również w oknach. Z tej sytuacji wyjście jest również dość proste, wystarczy, że wyśle żelaznego konia do serwisu, w którym zostanie usunięty problem zatykania się filtra, a nieprzyjemne zamglenie zniknie. Jednak powyższe powody wciąż nie są warte zapomnienia.

Rozwiązanie problemu zamglenia okien w samochodzie

Podobnie jak w przypadku powodów zamglenia okien, rozwiązania mogą być różne. Niektóre z nich nie są bardzo skuteczne, ale teraz rozważymy najbardziej radykalne metody walki, które pozwolą kierowcy i jego samochód czuć się dobrze w dowolnym momencie roku.

Tak jak już wspomniano powyżej, okna w samochodzie są zimne, a to z oczywistych powodów. W tym czasie roku jednym z najbardziej skutecznych metod walki jest kuchenka robocza, klimatyzator i filtry czystego powietrza. Dlatego przed każdą podróżą spróbuj włączyć klimatyzator przez kilka minut, co z reguły pozwala na wysuszenie powietrza w przedziale pasażerskim, co zapobiega kondensacji. Jeśli samochód nie jest wyposażony w klimatyzator, po prostu włącz kuchenkę i otwórz filtry powietrza, samochód będzie wentylowany, a powietrze stanie się suchsza, co przyniesie pożądany efekt. Bardziej skutecznym działaniem będzie kierowanie strumieni powietrza z klimatyzatora lub piecu bezpośrednio do szkła, co znacznie przyspieszy proces.

Chemiczna metoda walki

Kolejna sprawna i praktyczna metoda dla każdego kierowcy. Wiąże się to z użyciem specjalnych płynów do mycia, w ludach, które nazywają się po prostu przeciwstarzeniom.

Jeśli okna są zamrożone w samochodzie, co zrobić, zrozumiesz, jak tylko kupisz odpowiednie narzędzie i przeczytaj instrukcje użycia. Niemniej jednak należy jeszcze stwierdzić, że przeciwpoślizgowości różnią się w sposobie działania i występują w trzech postaciach:

  • Specjalistyczna ciecz, która po starannym przetwarzaniu szkła tworzy film niewidzialny dla oka, co zapobiega osadzaniu się wilgoci na szkle.
  • Są też płyny i aerozole, które po nałożeniu ich na szkło są zdolne do odpychania wilgoci.
  • Antizapitateli w postaci maści lub kremów – jest to trzecia opcja chemicznej obróbki, po czym nie będziesz pomyśleć o tym, dlaczego okna są zamglone w samochodzie. Ten rodzaj walki jest najdroższy z trzech wymienionych, ale jeden taki zabieg jest więcej niż wystarczający na 2-3 wycieczki, nawet w silnym deszczu jesiennym, podczas gdy dwie pierwsze opcje będą musiały być stosowane każdorazowo.

Tak więc, najbardziej skuteczne metody zwalczania zamglenia okien samochodu, rozważaliśmy, a każdy właściciel samochodu otrzymał jasną odpowiedź na pytanie, dlaczego okna są zaparowane w samochodzie, co oznacza, że żadna zła pogoda nie jest teraz dla ciebie straszna.