457 Shares 2289 views

Przekłuwniacz przełyku

Przeczulica przełyku – dość powszechna choroba, która występuje najczęściej u osób starszych, ale może rozwijać się u osób cierpiących na różne choroby układu pokarmowego (wrzód trawienny i wrzód dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego). Jego oficjalną nazwą jest wyłap przełyku. To wybrzuszenie komunikuje się z przełykiem i może rozwinąć się w dowolnej jego części. Najczęstszym powikłaniem jest rozwidlenie, przełykanie gardła i epifrenia.

Zdecydowana większość diuretyków jest pojedyncza. Rzadziej jest znaleźć wiele ich klastrów.

Preparat Diverticul występuje głównie u mężczyzn powyżej 50 roku życia. Istnieje opinia, że rozwija się w wyniku starzenia się i rozrzedzania tkanek.

Przyczyny

Uchyłek przełyku o wrodzonej naturze jest rzadka i często wiąże się z wrodzoną słabością mięśni sekcji przełyku.

Uchyłek przełyku nabytego charakteru może rozwinąć się w następujących sytuacjach:

– w procesach zapalnych, które mogą wystąpić w przełyku (skrzeplina przełyku, achalasia cardia), jeśli dostanie się do pożywki gastro-kwasowej, zapalenie węzłów chłonnych (histoplazmoza);

– jeśli urazy mają charakter chirurgiczny, które naruszyły integralność muskli. Przyczyniają się także do pojawienia się występu;

– Ponadto uchyłek może być konsekwencją przerwania normalnego funkcjonowania przełyku, wystąpienia skurczów sprężystych i skurczów błony;

– czasem ściana przełyku łączy się z pewną liczbą zlokalizowanych narządów. Zwykle to węzły chłonne śródpiersia, które uległy zapaleniu. W tym przypadku ściana przełyku rozciąga się w kierunku tego narządu, a na osłabionej ścianie pojawia się wypukłość;

– Nowotwory.

Często zdarza się, że te same warunki obserwuje się jednocześnie, co zwiększa ryzyko pojawienia się przechyłu.

Objawy przełyku przekrwienia

Prawie niemożliwe jest określenie, kiedy dokładnie to przypominanie w kształcie worka występuje na ścianie przełyku. Przez kilka lat pacjent może zauważyć tylko niewielkie objawy: ból gardła, nadmierne wydzielanie śluzu, kaszel po jedzeniu (wypełniony woreczek wywiera nacisk, powodując podobne dolegliwości), uczucie suchości w gardle, często wykrztukiwanie pokarmów spożytych niedawno.

Przekrój przełyku wygląda jak duża, zaokrąglona forma. Kontury są gładkie, po przełknięciu, porusza się do góry. Jeśli w powiekach wystąpią procesy zapalne, może dojść do odczuwania dyskomfortu, a jeśli występy zlokalizowane są w strefie klatki piersiowej przełyku, można połknąć. Uchyłek ma w tym przypadku niewielkie przemieszczenie i ma nierówne kontury. W celu wykrycia takiego przechyłu może znajdować się tylko w pozycji bocznej podczas połknięcia. Uchyłek umieszczony w dolnej części przełyku może być palpowany. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy jest napełnione lub jeśli już zaczęły się procesy zapalne. W warunkach klinicznych zdjęcia rentgenowskie są pobierane w różnych miejscach ciała w celu najlepszego zbadania obszaru dotkniętego chorobą.

Przebytek przełyku: leczenie

Co do zasady, w większości przypadków uchyłek nie powoduje żadnych szczególnych powikłań u pacjenta, a leczenie zapalenia uchyłków przechodzi dosyć skutecznie. Jednakże, jeśli obserwuje się proces zapalny, następuje wycięcie. Następnie przywraca się ścianę przełyku. Małe przejście może po prostu "wkręcać" w przełyk, a ściana jest wzmocniona szwami i miejscowymi tkankami.

Wiek pacjenta wpływa na leczenie. W przypadkach, gdy oprócz tej choroby występują inne, bardziej ciężkie, a wiek pacjenta nie pozwala na wykonywanie operacji, wyznacza się stały nadzór.