193 Shares 1044 views

Standardowe i optymalne rozmiary etapach: GOST, funkcji i zaleceń

Schody wewnętrzne i zewnętrzne są niemal w każdym domu. Zbierać takie struktury ustanowione ze wstępnym opracowaniem. Podczas opracowywania rysunków, ważne jest, aby przestrzegać wszystkich przepisów przewidzianych przez SNIP i GOST. W szczególności dotyczy to takich strukturalnego elementu drabiny, co etapach. Powinny one być szczególnie wytrzymałe i niezawodne. Wybierz rozmiar stopnie schodowe drabiny marszu i otwarcie powinno być takie, aby przenieść je do być wygodne. Ponadto, ich konstrukcja musi być równe i jak najbardziej bezpieczna.


rodzaje drabin

Na dziedzińcach i we wnętrzach domów można zainstalować konstrukcje podnoszące następujących odmian:

 • Maszerujących. Jest to najbardziej popularny rodzaj schodów. Etap są zwykle montowane na kosour lub sznurkiem. PŁYWAJĄCA mogą być proste lub obrotowy. Jeżeli nie jest możliwe rozmieszczenie klocków z powodu braku miejsca na te konstrukcje mają zakrzywione użyciu szyb.
 • Śruba. Opcja ta wygląda bardziej nowocześnie rejs i zajmuje znacznie mniej miejsca. Zainstalowane schody spiralne mogą być w każdej części domu lub podwórku, a nie tylko o ścianę. Tworzą one są zwykle okrągłe. Kroki te drabiny trapezoidalny i dołączone do centralnego słupa. Czasami domy i dziedzińce są również zainstalowane prostokątne schody spiralne. W tym przypadku, w swoich projektach obejmują dwa klocki. Niestety, ta wersja różni się uciążliwe i dlatego rzadko stosowane.
 • Pionowy. Ten rodzaj schodów jest zwykle używany jako ogień, do podnoszenia na nieogrzewanym strychu lub w piwnicy pochodzenia. Te drabiny są tylko dwie podpory, między którymi zapakowany poprzeczkę. Istnieją dwa główne rodzaje nich: drabiny i stałe. Często te składane drabiny zrobić.

Maszerujących drabiny obrotowe są czwarta (90 °), poluoborotnymi (180 stopni). Śruba projekt, w rzeczywistości jest ich rodzaj. Obrót tych schodów przeprowadzono w temperaturze 180 ° C. Następnie spojrzeć na to, co w każdym z tych przypadków może być wielkość schodów. Standard definiuje dokładnych danych liczbowych, głównie na klatkach schodowych budynków mieszkalnych. W szczególności, w większości przypadków, aby wybrać optymalny (ale nie poza wymagania SNIP), szerokość, długość, głębokość i wysokość.

Ogólne wymagania

Podczas montażu schodów wszelkiego rodzaju powinny być zgodne z tymi zasadami ogólnymi:

 • Liczba etapów w jednej marca nie powinna przekraczać 17 jednostek. Minimalna liczba może być cokolwiek. Ale zwykle na schodach jest co najmniej 3 stopnie. są najbezpieczniejszymi marsze z nieparzystej liczby nich.
 • Wysokość stopniach schodów muszą być równe. Nieco ponad resztą może być tylko pierwszy.
 • etap problemem jest zbyt duża, aby nie jest dozwolone. W przeciwnym razie, idąc po schodach osoba może po prostu potknąć. Regulamin określa długość zwolnienia nie więcej niż 30 mm.
 • Odległość od górnej fazy do drzwi, powinien wynosić co najmniej 1 m. W żadnym przypadku nie jest dozwolone obszar ma szerokość drzwi.

Charakterystyka etapów budowy

Zawierający główny element drabiny z dwóch głównych części:

 • poziome stopnie nośne;
 • piony pionowej.

Szerokość pierwszej i drugiej wysokości przy opracowywaniu powinno być możliwe, aby dokładnie obliczyć. To właśnie z tych dwóch wskaźników w ziemi i zależy od wygody i bezpieczeństwa podczas marszu. Czasami schody zrobić bez pionów. Koszt takie konstrukcje są tańsze, ale mniej dokładnie wyglądać.

Długość etapy

Schody prowadzące do domu lub w pomieszczeniu, zgodnie z normami ciach robić dość szeroki. Standardowy stopień, którego wymiary są określone przez GOST posiada długość nie mniejszą niż 90 cm., Ale optymalny pomiar 1-1,5 m. Na tej marszu w górę iw dół, aby rozproszyć ludzi może wygodnie.

głębokość marsz

Optymalna szerokość schodów prowadzących do powierzchni, uważa się, 30 cm w każdym przypadku, zgodnie z przepisami, wartość ta nie powinna być mniejsza niż 25 cm (w piwnicy – 26 cm) .. Oznacza to, że szerokość bieżnika powinno być zrobione tak, że z łatwością zmieści się na stopie osoby dorosłej.

Wyjątki od tej reguły są tylko śruby i pionowa drabina. Wąskie boczne stopnie trapezowy powinien mieć szerokość co najmniej 10 cm. Pionowe drabiny, drabiny, a w szczególności powinny być lekkie i mobilne. Dlatego szerokość schodów nie jest regulowane przepisami. W większości przypadków, ta stopa jest 5-10 cm. Konstrukcje metalowych Strażacy i etapy mogą być w całości wykonany z grubego pręta o średnicy 15-20mm.

Jaka powinna być wysokość?

Te dane powinny uwzględniać kąt nachylenia marszu. Norma na schodach wielkości schodów betonowych w wysokich budynkach, na przykład, zapewnia następujące relacje:

 • wzorów z gradientem od 1: 2 – 125-145 mm;
 • z nachyleniem w stosunku 1: 1,5 – 143 lub 168 mm.

Ta ostatnia opcja jest zazwyczaj używana drabiny schodzić do piwnicy lub na poddaszu windą. Szerokość bieżnika w strukturach betonowych podjazd jest zawsze 30 cm posiada piwnicę oraz strych schody. – 26 cm.

W prywatnej scenie domów zazwyczaj sprawiają wysokość 150-200 mm. Jest to zakres dopuszczalnych norm SNIP. Optymalny wariant wysokość zależy głównie od wzrostu ludzi mieszkających w domu, a szerokość ich boisku.

Wymiary krokach: jak obliczyć optymalną wydajność?

Podczas przygotowywania zewnętrzne lub wewnętrzne drabiny są powszechnie stosowane takie wzory:

 • A + B = 450 mm (marzec niezawodność);
 • B-A = 120 mm (bezpieczeństwo).

„A”, w tym przypadku – wysokość w pionie, „b” – szerokość bieżnika. Stosunek elementy informacyjne doskonałe bezpieczeństwo i niezawodność obliczono wzorze 2A marszu + B = 600 mm.

Wymiary stopnie schodów w domu zależy w szczególności, zostały użyte do produkcji materiału. Tak więc, na przykład, średnia szerokość 75-275 mm płyta o gradacji 25 mm. Na bieżniki odpowiedniego materiału do 250 mm i 275 mm. Szersze deski w tym przypadku użycie jest niewłaściwe. Do słupków są zwykle brane materiału 150, 175 lub 200 mm. Najwygodniejszym rozważyć drugą i ostatnią opcję.

Cegły drabiny często ma szerokość 250 mm. Ich wysokość w większości przypadków wynosi 177-178 mm. Wymiary te zależą od wymiarów schodów materiału (o długości 250 mm, wysokość 88 mm). W przypadku konstrukcji murowych gatunek zwykle do wysokości dwóch klocków. Czyli 88 wystarczy pomnożyć przez 2 i dodać 1-2 cm w szwach.

Dla stopni metalu i betonu długości schodów niezbędnych parametrów, szerokość, itd. E. określona tylko istotny koszt i łatwość obsługi.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

To co powinno być standardem, a optymalna wielkość kroków, okazało się. Jednak przy sporządzaniu schody projektu powinny uwzględniać kolejny ważny wskaźnik. Przy wyborze materiału do konstrukcji drewnianych należy zwrócić uwagę na jej grubość. Oczywiście, płyta jest zbyt cienki, nie warto na schody. W przeciwnym razie okaże się niebezpieczna, a także krótkotrwałe.

Grubość drewnianych stopni wyznaczono za pomocą stosunku 1:20 do jego szerokości. Zapewnia on wystarczający margines bezpieczeństwa. Oznacza to, że płyta etap szerokość 250 mm, powinna mieć grubość nie mniejszą niż 12,5 mm. Do pionu można używać cieńszego materiału. Deska do krojenia na centymetr grubego w tym przypadku, wystarczy zwykle. Czasami pionowa przestrzeń pomiędzy stopniami i zamknięte tylko sklejki.

Betonowe schody w końcowym etapie jest zwykle do czynienia z płytek. W związku z tym, przy obliczaniu wysokości i szerokości schodków należy zawsze uwzględnić grubość materiału. W kafle, liczba ta wynosi zwykle 4-9 mm. Płytek z kamienia naturalnego może mieć znacznie większą grubość 1-2 cm.

wniosek

Z zastrzeżeniem przestrzegania wszystkich zasad opisanych powyżej, w domu lub na podwórku, można zebrać najbardziej wygodne i trwałe drabiny. Oczywiście, aby obliczyć wielkość schodach – to tylko połowa sukcesu. Podczas montażu drabiny powinny być prawo wyboru wysokość poręczy (nie mniej niż 90 cm), metody elementów mocujących (Drewno – śruby tylko) .., kąt nachylenia, itd. Jest to jednak wiarygodność kroków w ziemię i decyduje o bezpieczeństwo i komfort tego typu struktur. Oznacza to, że aby zaoszczędzić na materiale i wykracza poza dopuszczalne parametry długość, szerokość, wysokość i grubość w tym przypadku nie jest tego warta.