743 Shares 2199 views

Akademik Dmitrij Lichaczew

Już całe pokolenie, które nie pamięta Dmitrij Lichaczow. Ale niektórzy ludzie zasługują na pamięć o nich. W życiu tego wybitnego uczonego i duchowego towarzysza miał dużo pouczające. I dla każdej osoby myślącej nie będzie zbędna, aby znaleźć dla siebie – kto był taki Lihachev Dmitriy Siergiejewicz, krótka biografia niego jest interesujące.

Wybitny rosyjski uczony i myśliciel

To nie tyle znaleźć w życiu społeczno-politycznym rosyjskiego społeczeństwa ludzi, których wartość jest wyraźnie dominuje natychmiastowe krótkoterminowe pragnienia. Osobowości, za które rozpoznają roli autorytetu moralnego, jeśli nie wszystkie, z wyraźną większość. Jednak tacy ludzie są czasami znaleźć. Jednym z nich jest Lihachev Dmitriy Siergiejewicz, którego biografia jest zawarty w sobie tyle, że wystarczyłoby na serię fascynujących powieści historycznych XX wieku Rosja. Ze wszystkimi jego żywiołowych, wojen i sprzeczności. Na początku swojego życia miał na Silver Age kultury rosyjskiej. Ale zmarł rok przed rozpoczęciem trzeciego tysiąclecia. Pod koniec tej ozdobny lat dziewięćdziesiątych. A ja wciąż wierzył w przyszłości Rosji.

Kilka faktów z życia akademika

Dmitry Lichaczew urodził się w 1906 roku w Sankt Petersburgu, w intelektualnej rodzinie skromnych środków. Klasyczne wykształcenie średnie i nadal w drodze do wiedzy na wydziale filologicznym na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Leningradzie. Na jego kłopoty, wśród studentów funkcjonować pół-podziemny krąg, studiując starożytne filologię słowiańską. Był członkiem i Dmitry Lichaczew. Jego biografia w tym momencie radykalnie zmienia swój kierunek. W 1928 roku został aresztowany pod zarzutem standardowych działaniach antyradzieckie i wkrótce znalazł się na Wyspach Sołowieckich na Morzu Białym. Nieco później, Dmitri Lichaczew została przeniesiona do budowy Kanału Morza Białego. Został wydany na początku 1932 roku.

po Gułagu

On przeszłość, aby przejść przez piekło obozów stalinowskich, ale lata więzienia nie złamać młodego człowieka. Po powrocie do Leningradu, Dmitry Lichaczew był w stanie ukończyć naukę i osiągnąć nawet przewrócił. Cały czas i energia daje pracę naukową. Jego badania w dziedzinie filologii są często oparte na doświadczeniach zdobytych w obozach. W czasie wojny, Dmitrij Lichaczew pozostają w Blockaded Leningradu. Kontynuował swoje badania w starożytnych kronikach zimę oblężenia. Jednym z jego dzieł jest poświęcona historii obronie rosyjskich miast w dobie najazdu Mongołów-Tatarów. Ewakuowany z drogi życia tylko w lecie 1942 roku. On nadal pracuje w Kazaniu. Jego prace z dziedziny historii i filologii stopniowo zaczynają nabywać coraz większe znaczenie i prestiż rosyjskiej przestrzeni intelektualnej.

Kontynent kultura rosyjska

Na całym świecie uznanie Dmitry Lichaczew nabyte w wyniku rozległych badań podstawowych w różnych dziedzinach kultury i filologii rosyjskiej z początku słowiański język pisany do dnia dzisiejszego. Być może nikt przed nim taki sposób kompleksowy nieopisane lub studiował tysiącletniego treść kultury i duchowości rosyjskiej i słowiańskiej. Jej nierozerwalnego związku ze światowych szczytów kulturalnych i intelektualnych. Akademik Lichaczew niezaprzeczalna zasługa polega również na tym, że przez długi czas był skoncentrowany i skoordynowane sił naukowych w najważniejszych kierunków badań. I po raz kolejny stał Petersburg, dawniej Leningrad University, między innymi, będzie znany fakt, że używane mają być badane, a następnie przez wiele lat prowadziła działania badawcze i dydaktyczne akademik Lihachev Dmitriy Siergiejewicz. Jego biografia jest nierozerwalnie spleciona z losami słynnego uniwersytetu.

służba publiczna

Nie mniej ważne niż badania, Dmitri Lichaczew Uważa działania edukacyjne. Przez dziesięciolecia, poświęcił cały swój czas i energię, aby przekazać swoje myśli i opinie mas. W swoich programach Telewizji Centralnego w drugiej połowie lat osiemdziesiątych całego pokolenia tych, którzy należą do elity intelektualnej społeczeństwa rosyjskiego. Programy te zostały zbudowane w formie swobodnej komunikacji z szerokiej publiczności akademickiej.

Aż do ostatniego dnia Dmitry Lichaczew zaangażowany w działalności wydawniczej i redakcyjne, osobiste czytanie i poprawianie rękopis młodych naukowców. Uważał się za związaną odpowiedzieć na całą liczną korespondencję, która przyszła do niego czasami z najbardziej odległych zakątków kraju, od ludzi, którzy nie są obojętni na los Rosji i kultury rosyjskiej. Istotne jest, że Dmitry był kategoryczny przeciwnik nacjonalizmu w jakiejkolwiek formie. Zaprzeczył doktrynę spisku w zrozumieniu procesów historycznych i nie uznawane za rosyjski mesjańskiej roli w światowej historii ludzkiej cywilizacji.