312 Shares 7980 views

Obróbka mechaniczna metali: typy i metody

Obróbka jest procesem, w którym zmienia się wymiary i konfiguracja elementów obrabianego i części. Jeśli chodzi o produkty metalowe, do ich obróbki są używane specjalne narzędzia tnące, takie jak frezy, broszki, wiertarki, krany, nożyce itp. Wszystkie operacje wykonywane są na maszynach do cięcia metali według mapy technologicznej. W tym artykule dowiemy się, jakie są sposoby i rodzaje obróbki metalowej.


Sposoby przetwarzania

Obróbka jest podzielona na dwie duże grupy. Pierwsza obejmuje operacje, które występują bez usuwania metalu. Należą do nich kucia, tłoczenia, tłoczenia, walcowania. Jest to tzw. Obróbka mechaniczna pod wpływem ciśnienia lub wstrząsów. Służy do uzyskania niezbędnego kształtu przedmiotu obrabianego. W przypadku metali kolorowych najczęściej stosuje się kucie, a także dla metali czarnych – kucie.

Druga grupa obejmuje operacje, podczas których część metalu jest usuwana z obrabianego przedmiotu. Jest to konieczne, aby nadać mu niezbędny rozmiar. Takie mechaniczne traktowanie metalu nazywa się cięcia i jest wykonywane za pomocą maszyn do cięcia metalu. Najczęstszymi metodami przetwarzania są: toczenie, wiercenie, tonięcie, mielenie, frezowanie, rozwijanie, dłutowanie, struganie i ciągnięcie.

Określanie rodzaju przetwarzania

Wytwarzanie części metalowej z obrabianego przedmiotu jest czasochłonne i dość skomplikowane. Obejmuje wiele różnych operacji. Jednym z nich jest mechaniczna obróbka metalu. Przed przystąpieniem do niej wykonaj mapę technologiczną i wykonaj rysunek gotowej części przedstawiającej wszystkie niezbędne wymiary i klasy dokładności. W niektórych przypadkach przygotowano także osobny rysunek dla operacji pośrednich.

Ponadto jest obróbka zgrubna, półfabrykowana i wykończeniowa metalu. Dla każdego z nich obliczane są tryby cięcia i uprawnienia. Rodzaj obróbki metalu jako całości zależy od obrabianej powierzchni, od klasy dokładności, parametrów chropowatości i wymiarów części. Na przykład w celu uzyskania otworu w klasie H11, stosuje się obróbkę zgrubną z użyciem wiertła, a do zamontowania zamontowanego na dokładność stopnia 3 można użyć wiertła lub zagłębienia. Następnie omówimy sposoby obróbki metali dokładniej.

Toczenie i wiercenie

Toczenie odbywa się na maszynach tokarskich za pomocą narzędzi. Element obrabiany jest przymocowany do wrzeciona, który obraca się z określoną prędkością. Nożyk, mocowany w podporze, wykonuje wzdłużne ruchy boczne. W nowych maszynach CNC wszystkie te parametry są wprowadzane do komputera, a samo urządzenie wykonuje niezbędną operację. W starszych modelach, na przykład, 16K20 wzdłużne ruchy boczne są wykonywane ręcznie. Na tokarkach możliwe jest obracanie powierzchni kształtowych, stożkowych i cylindrycznych.

Wiercenie jest operacją wykonaną w celu uzyskania otworów. Głównym narzędziem roboczym jest wiertło. Z reguły wiercenie nie zapewnia klasy wysokiej dokładności i jest albo szorstkie lub półfabrykowane. Aby uzyskać otwór o jakości niższej niż H8, należy użyć rozbudowy, rozwiercania, wytaczania i rozwiercania. Ponadto po wierceniu mogą również gwintować gwinty wewnętrzne. Taka obróbka metalu odbywa się za pomocą kranów i niektórych typów noży.

Frezowanie i szlifowanie

Frezowanie jest jednym z najbardziej interesujących sposobów obróbki metali. Ta operacja jest wykonywana przy użyciu różnych frezarek frezujących. Rozróżnij koniec, kształt, koniec i peryferyjne przetwarzanie. Mielenie może być zarówno zgrubne, jak i półfabrykowane, a wykańczanie. Najmniejsza dokładność uzyskuje się poprzez wykańczanie 6. Przy pomocy młynów, różne klucze, rowki, studnie, ścinki, profile frezowania są frezowane.

Szlifowanie jest operacją mechaniczną stosowaną w celu poprawy jakości chropowatości, a także usuwania nadmiarowej warstwy metalu do mikrona. Z reguły taka obróbka jest końcowym etapem produkcji części i dlatego jest ostateczna. Do cięcia używają ściernic ściernych, na których powierzchni znajduje się ogromna liczba ziaren mających inny kształt krawędzi tnącej. Przy takiej obróbce ta część bardzo silnie się nagrzewa. Aby zapewnić, że metal nie jest odkształcony, a nie nadkolilsya, należy używać płynów smarujących i chłodzących (SORZH). Mechaniczne przetwarzanie metali nieżelaznych odbywa się za pomocą narzędzi diamentowych. Pozwala to na uzyskanie jak najlepszej jakości wytworzonej części.