772 Shares 9062 views

Zgorzel miazgi: przyczyny, objawy, leczenie

Każda podróż do dentysty dla większości ludzi jest prawdziwą torturą. Niestety, wizyty u lekarza nie mają w zwyczaju. Wiele odłożyć wizytę do specjalisty, dopóki ból zęba nie spowoduje nieprzespane noce i ciągłe podrażnienie. Jednym z chorobami, których charakter dyskomfort w jamie ustnej, jest chronicznym zgorzel miazgi. Leczenie tej choroby zawsze wymaga wykwalifikowanej podejście. Dlaczego występuje i jakie objawy towarzyszą opiszemy w tym artykule.


Opis choroby

Zgorzel miazgi – chorobą, w której występuje zapalenie tkanek miękkich. Zazwyczaj choroba jest powikłaniem próchnicy. Gdy zmiana chorobowa zgorzel zębów zmienia swoją barwę na początku, a następnie nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Pacjenci skarżą się na bóle ból, który jest gorszy po jedzeniu. Miazgi najczęściej wpływa na zęby trzonowe żuchwy. W 20% przypadków choroba towarzyszy zmian wierzchołkowej przyzębia.

Rodzaje zgorzel miazgi

Choroba może wystąpić nagle i występują w postaci ograniczonej zniszczenie miąższu. Czasami zapalenie powstaje powoli, czasami zanika i ostrzenia. W tym przypadku, jest przewlekłą postać miazgi.

Nasilenie choroby zachodzi, gdy odporność organizmu zmniejszenie trudności lub zapalnej wysięku odpływ próchnicy zębów. Wśród podstawowych objawów klinicznych można wymienić różne nasilenie bólu. Jego zysk pojawia się zwykle podczas robienia gorący posiłek. Chill kilka tłumi ból.

Głównymi przyczynami choroby

Zgorzel miazgi często rozwija się w wyniku aktywnego życia patogennych flory, który wnika w rejonie miąższu. Zakażenie przechowywania może pojawić się w trakcie procedur dentystycznych, gdy ząb do leczenia próchnicy autopsję. Inny przykład wykonania – penetracji bakterii przez kieszonek przyzębnych. Zakażenie może również nastąpić w wyniku urazu, gdy ząb urywa. Choroba może być niezależnym patologii wynikających z infekcji (w tym przewlekłe zgorzel miazgi) lub rozwijać się w wyniku ostrego zapalenia.

obraz kliniczny

Patologia w większości przypadków towarzyszy zwiększona wrażliwość na bodźce termiczne. Wielu pacjentów, że podczas jedzenia ząb reaguje na ból. Z drugiej strony, zimne pokarmy rzadko powodują takie reakcje. Czasami jest to uczucie od łagodnego mrowienia, która szybko mija, a pacjent i nie zwracać na niego uwagi. Ten objaw jest spowodowany obecnością gazów w dotkniętych obszarach.

Wszelkie infekcja, która pojawia się w ustach, to narusza mikroflorę. W konsekwencji, nie jest cechą zgniły zapach. Jeśli pacjent z rozpoznaniem ostrego zgorzelinowego miazgi, to jest stale towarzyszy ból dyskomfort. Obszar dotknięty staje się niewielki obrzęk, który jest spowodowany przez rozpoczęciem procesu zapalnego.

Gdy pacjent idzie do dentysty, specjalista diagnozuje typowe objawy próchnicy. Przede wszystkim jest to wielki rozmiar wnęki. Można go przechowywać produkty rozpadu miazgi. Powierzchnia zakończeń nerwowych zębów często pokryta szarawą Bloom. Objawy są podobne do wielu innych schorzeń stomatologicznych. Aby odróżnić ambonę, na tyle, by zapukać do dotkniętych zęba. W takim przypadku pacjent powinien odczuwać lekki dyskomfort. W znakach diametralnie ząb podczas wykrywania. Im większa szkoda, tym mniej bólu.

Diagnoza zgorzel miazgi

Ważnym krokiem w diagnostyce tej choroby jest badanie skarg pacjenta. Pacjent powinien powiedzieć, jak dawno nie było dyskomfort w jamie ustnej jak zęby reagują na ciepło / zimno, że stosowany w celu zmniejszenia objawów.

Po zebraniu dokładnego wywiadu pochodzi kolejny etap diagnostyki – badanie fizykalne. Pierwszą rzeczą, jaką można znaleźć dentystę – kolor kontrastowy szkliwa chorego zęba od reszty. Tak więc jej korona może zostać częściowo lub całkowicie zniszczone. Wykrywana głęboką wnękę wypełnioną zmiękczonej zębiny. Jest to wynikiem choroby próchnicowej.

W diagnostyce choroby są często stosowane bodźce termiczne. Pod ich wpływem pacjenta rozwija się poważny ból, który stopniowo zanika. Do ostatecznego potwierdzenia diagnozy „zgorzelinowego miazgi” lekarz może zalecić badanie rentgenowskie.

Podstawowe zasady leczenia

Leczenie tej choroby jest możliwe tylko chirurgicznie, ponieważ lekarz musi usunąć zainfekowane tkanki miazgi. Przed wykonaniem procedury dentystycznej pacjentowi podaje się środki przeciwbólowe. Do leczenia zgorzelinowego miazgi i przyzębia procedury zwanej pulpectomy jest aktualnie używany. Jego realizacja nie jest zalecane u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem krwi, hemofilia i aktywnej gruźlicy.

Działanie jest bardzo proste i oznacza przez usunięciu miazgi. Aby zmniejszyć krwawienie do obszaru dotkniętego trakcie leczenia zastosowano specjalne waciki. Następnie lekarz leży w jamy materiału wypełniającego i tworzy korony zęba. Jeżeli pojedynczy wizyty u lekarza nie jest możliwe natychmiast po usunięciu napełnianie wnęka leżał wacika nasączoną roztworem wodorotlenku wapnia.

Mniej znane sposoby leczenia

Mniej powszechne metody kontrolowania miazgi obejmują ekstirpatsionny devital i metody. Pierwszy polega na zastosowaniu pasty arsenu. Jednak w praktyce jest rzadko stosowane. Po pierwsze, lekarz naraża miąższ. Następnie nakłada się na obszarze zagrożonym specjalną pastę do leczenia zgorzelinowego miazgi i przyzębia. Dwa dni później, lekarz usuwa wysłodków kanałów przetwarzania i wykonywania wypełnień. Devital sposób leczenia stosuje się tylko w przypadku zatkania kanałów korzeniowych.

Charakterystyka choroby u dzieci

U młodych pacjentów zgorzel miazgi mogą być bezobjawowe, zwłaszcza gdy niedojrzałe korzenie. W badaniu, lekarz natychmiast identyfikuje ząb luka. Jak u dorosłych, jest różny w kolorze od reszty. Wnęka może być w jej produktów rozpadu miazga. Za leczenie tymczasowe ekspertów dentystycznych oferują nowoczesny non-Vital amputacja następnie zawartość mumifikacji rezorcyny-formalinie przez kanały. Metoda ta ma kilka wad. W wyniku manipulacji zmianę koloru szkliwa, ząb staje się bardziej kruchy. Jednak takie leczenie jest dość prosty w obsłudze i mniej narażone na uszkodzenia przyszłego stałego zarodku zęba.

Prognozy i zapobieganie chorobom

Czy to możliwe, aby zapobiec zgorzel miazgi? Zabieg, wykonano z wysokiej jakości iw odpowiednim czasie jest gwarancją korzystnego rokowania dla odzysku. Czasami zależy to od pacjenta, będzie można uratować ząb i zapobiec procedury demontażu. Aby zrobić to kilka razy w roku, aby odwiedzić dentystę i przejść badania profilaktyczne. Im wcześniej lekarz znajdzie problem, tym łatwiej jest wyleczyć. Ponadto podstawowe zasady higieny jamy ustnej muszą być przestrzegane. Lekarze powinni myć zęby dwa razy dziennie, używać specjalnej odżywki. Takie proste środki zapobiegania są kluczem do zdrowia jamy ustnej.