512 Shares 7675 views

Antarktyda: klimat i fauna

Antarktyda – kontynent szósty, ostatni z otwarciem kontynencie. Ze względu na niezwykle trudnych warunkach, to nie jest dostępne dla większości. Jednak ludzie tutaj nie są szczególnie chętni. Dość długi czas utrzymywano tu tylko przeszkolony badaczy. huraganowe wiatry, niskie temperatury, niekończące się połacie śniegu i lodu – to jest Antarktyda. klimat kontynentu jest przede wszystkim ze względu na położenie geograficzne kontynentu.


Umieść na świecie

Stanowisko Antarktydzie – powodem, że tak długo pozostawały ukryte przed okiem marynarzy. Szósty Kontynent znajduje się na półkuli południowej, w regionie polarnym. Oprócz odległości od innych kontynentów, to jest oddzielony dryfuje lód, który dla statków do pokonania przeszkoda z minionych wieków.

W pewnej odległości od centrum kontynentu jest Biegun Południowy. Biegun niedostępności i absolutny biegun zimna – dwa kolejne punkty, które mogą pochwalić się Antarktydzie. Klimat kontynentu w ogóle, to wynika z ich nazwy.

temperatura

Najniższa oznaczeniem, do której termometr spadł na Antarktyce – wynosi -89,2 ° C Taką temperaturę zanotowano w rejonie stacji następnie sowieckiej „Wostok”. Oto absolutnym biegunem zimna.

W centralnych rejonach kontynentu nie są dodatnie temperatury, nawet w krótkim miesiącach letnich. Od listopada do lutego, kiedy na półkuli południowej pochodzi ciepłym sezonie, powietrze może rozgrzać się do temperatury -30 ° C lub -20 ° C Na wybrzeżu nie jest to przypadek. Tutaj temperatura wzrasta do 0 ° C w okresie letnim, a czasem nawet więcej.

Słonecznie ale zimno

Cechy klimatu Antarktydy są związane z wystarczająco dużą ilość energii pochodząca z naszej gwiazdy tutaj, a przy jednocześnie niskich temperaturach. Ta rozbieżność wynika z wysokim współczynnikiem odbicia lodu. Słońce za krótkich miesiącach letnich, świecąc przy prawie bezchmurnym niebie, prawie bez przerwy. Jednak większość ciepła ulega odbiciu. Ponadto, podczas nocy polarnej, która trwa sześć miesięcy na kontynencie, Antarktyda stygnie nawet więcej.

huragany

Surowość klimatu Antarktydy wyjaśnia inną cechę niego. Tutaj tzw kabaticheskie cios, lub akcji, wiatry. Są one utworzone w wyniku różnicy temperatur pomiędzy powierzchnią a powietrzem. Jest także odpowiedzialny za powstawanie wiatrów jest uwypuklenie icecap konfiguracja kontynent. Warstwa powierzchniowa schładza powietrza, jego gęstość wzrasta i pod działaniem grawitacji pragnie przepływa w kierunku brzegu. Grubość takiej średniej masie 200-300 metrów. Ona niesie dużą ilość pyłu śniegu, który poważnie wpływa na wygląd wiatru w obszarze występowania.

Prędkość masy powietrza zależy od stopnia stromość zbocza. Największą siłą wiatry u wybrzeży zysk z nachyleniem w kierunku morza. Wysadzić go na dość długi czas. Arctic zima – czas maksymalnej siły wiatru, szaleje od kwietnia do listopada, prawie bez przerwy. Od listopada do marca, sytuacja uległa poprawie. Wiatry występują tylko wtedy, gdy słońce jest nisko nad horyzontem i nocy. Wraz z nadejściem lata podnosząc temperaturę powierzchniową na wybrzeżu jest cicho.

Antarktyda, gdzie klimat i w miesiącach letnich dość ciężkie, co powoduje aktywację wiatry gale-force w ciągu ośmiu miesięcy, nie jest dostępna dla samolotów i innych statków powietrznych. Polar zimowania w tym czasie, pozostaje praktycznie odcięta od świata zewnętrznego.

„Tubylcy”

Taki surowy klimat w międzyczasie nie całkowicie niezamieszkane Antarktydę. Są to ptaki, owady, ssaki, a nawet rośliny. Te ostatnie są reprezentowane głównie niewymiarowe porostów i trawy (nie więcej niż centymetr). Na kontynencie, są też mchy.

Na Antarktydzie nie są całkowicie wylądować gatunków ssaków. Powodem tego jest skąpa roślinność: w centralnych rejonach kontynentu mają nic do jedzenia. Najbardziej znanym zwierzę kontynentu – pingwin. Tutaj gniazdo kilka jego gatunków. Niektóre rozstrzygać wyłącznie na wyspach, a inni wybrali wybrzeża.

Antarktyda, klimat jest śmiertelne dla wielu organizmów, nie odstrasza i foki, a także płetwal błękitny, kaszalotów, orek, południowych wielorybów. Ptaków, oprócz pingwinów, lodowate połacie są rodzime wydrzyki i petrels.

Szorstki klimat Antarktyki nie nadaje się do życia ludzi. Jednak nie wyklucza to naukowców do aktywnego odkrywania kontynentu: jego terytorium jest już zajęta przez dostatecznie dużej liczby stacji polarnych. Naukowcy poszukują tu corocznie do pokonywania ekstremalnych warunków bliżej wiele tajemnic kontynentu i natury w ogóle.