763 Shares 3620 views

Kiedy pierwszy telefon z ekranem dotykowym?

Dzisiaj, z dotykowego ekranu telefonu komórkowego nie jest zaskoczeniem – stał się powszechne w dzisiejszym świecie. Ale piętnaście lat temu o takich technologia może tylko pomarzyć. Chcesz wiedzieć, kiedy pierwszy telefon dotykowy, i że on jest?


Pojawienie się telefonów komórkowych

Pomysł stworzenia takiego urządzenia, wrócił w 1947 roku, jak iw życiu zdano sobie sprawę, dziesięć lat później radziecki inżynier radiowy Leonidom Ivanovichem Kupriyanovichem. Nazwa tego urządzenia LC-1 i ważono trzy kg. Zaledwie rok waga urządzenia do funta. A w 1961 roku telefon komórkowy może zatrzymać się w dłoni i waży w tych samych 70 gramów.

W 1973 roku firma „Motorola” wydała prototyp telefonu komórkowego, który został nazwany Motorola DynaTAC. Ważył niewiele ponad kilogram i miał dwanaście przycisków na panelu przednim. W trybie konwersacji, telefon może pracować przez około jedną godzinę, a czas czuwania – do ośmiu. Ładowanie jest trwała ponad dziesięć godzin.

Pierwszy telefon z ekranem dotykowym

W 1998 roku japońska firma Sharp stworzyła pierwszy dotykowy telefon – PMC-1 Smart-Phone. Oprócz innowacyjnej ekranie nie było prawie nic specjalnego. Dlatego głównym celem jego utworzenia – konkurencja dla Nokia 9000 – nie został osiągnięty.

W tym samym roku został wydany Alcatela One Touch COM. Było z nim, o dziwo, zaczyna się historia telefonów dotykowych.

Oba te urządzenia nie są szeroko stosowane, tak długo, jak i technologia sterowania dotykowego zostały zapomniane.

Kolejny telefon z ekranem dotykowym stał Ericsson R380. Była to pierwsza próba stworzenia smartphone z ekranem dotykowym. Miał mały ekran monochromatyczny o rozdzielczości 360h120. Ponadto, jego kierownictwo zostało bardzo ograniczone, ponieważ nie było możliwe zainstalowanie dodatkowego oprogramowania.

W 2002 roku ukazała się pierwsza HTC pełnoprawny smartfon z ekranem dotykowym – Qtek 1010/02 XDA. Jego wyświetlacz jest bardzo imponujący w tym czasie – 3,5 cala, a także utrzymania 4096 kolorów. Smartfon działa na pracującego z systemem Windows Mobile 2002 systemów.

Pierwszy telefon Nokia z ekranem dotykowym

W 2003 roku słynny fiński marka ogłosiła swój pierwszy telefon z przyciskami dotykowymi – „Nokia 7700”. Jednak uwalnianie modelu na rynek został przesunięty kilka razy i ostatecznie konsumentów, a więc nigdy nie nadeszła. Zamiast "Nokia 7700" ukazał się natychmiast, "Nokia 7710".

Nowa strona w rozwoju telefonów

W 2007 roku branża telefonii komórkowej okazał produkt firmy Apple – iPhone. Jest to pierwszy telefon dotykowy, który kiedyś obsługiwane dwie nowe funkcje: sterowanie palcem i multitouch ręce, które dotyka w kilku miejscach naraz. Również w tym roku ukazał się HTC Touch, który miał również dużą popularnością ze względu na specjalnej technologii i braku TouchFLO omijając krawędzie ekranu, który uniemożliwił dostęp do pewnych elementów.

Przyszłość branży telefonii komórkowej

Trudno uwierzyć, że historia telefonów komórkowych ma ponad pięćdziesiąt lat. Przez cały ten czas, przemysł mobilny przeszedł wiele etapów rozwoju. I choć pierwsze dotykowy telefony są stosunkowo niedawno, postęp nie stoi w miejscu. Wkrótce zastąpiony ta technologia się bardziej nowoczesne i wygodne, na przykład głos lub kontroli holograficznym.