371 Shares 5670 views

Japoński Iris: opis, zdjęcia, najlepsze odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Czy kiedykolwiek słyszałeś o japońskich irysów? W swojej ojczyźnie, „kwiat samurajów” uważany jest za tani w utrzymaniu i mrozoodporna, w wyniku czego otrzymała taką niezwykłą nazwę.

Osobliwością japońskich irysów

Japoński Iris nie jest kultura dla środowiska wodnego, a zatem potrzebuje podlewania tylko w okresie kwitnienia. Resztę czasu, ta kultura jest spokojnie tolerować suszę. To sprawia, że roślinie najlepsze „rezydent” obszarów podmiejskich. Jednak pomimo jego bezpretensjonalność wciąż warto zrozumieć niuanse sadzenia roślin oraz utrzymania, jeśli chcesz rozwijać zakład i sprawiają, że kwitną.

rośliny wygląd

Japońskie tęczówka jest interesujący przede wszystkim ze względu na duże kwiaty o średnicy do 14-25 centymetrów. Składa się z trzech zewnętrznych płatów oraz okwiatu, jak również niewielki udział krajowych. Liście roślin może osiągnąć rozmiary od 25 do 60 centymetrów. Ich barwa zmienia się od żółto-zielonego do ciemnozielonego.

Irysy (podane w artykule zdjęcia) dziko rośnie na podmokłych łąkach i skraju lasu w Chinach, Birmie i Japonii. Bardzo długi czas ze względu na jego wschodnim genezy zakładu było praktycznie nieznane w innych krajach. A teraz, wysiłki botaników z Rosji i Stanów Zjednoczonych stworzyła całą kolekcję japońskich irys, który ma około tysiąca gatunków. W arsenale są odmiany o różnych stopniach mrozu, różnym czasie kwitnienia, kolorowych kwiatów o różnych odcieniach. Wyhodowana w Stanach Zjednoczonych i Japonii, gatunki mniej hardy, a zatem mogą być uprawiane tylko w ciepłych regionach. Warunki nie kwitną lub odmiany ciepłolubne umiarkowanego klimatu, ani nie zamrażać.

W ojczyźnie japońskich tęczówki próbują wylądować w taki sposób, że oszałamiające piękno ogromne kwiaty można podziwiać z pewnej wysokości: na nizinach i na dawnych polach ryżowych. Ponieważ rośliny mało wody kochający, odporna na suszę, chociaż, że z taka metoda sadzenia jest o wiele łatwiejsze do utrzymania gleby wilgotne. Bardzo często na zdjęciach można zobaczyć, jak tęczówki mają rację w wodzie. Jednak to nie znaczy, że roślina może być uprawiana w ten sposób. Największą ilość wilgoci japońskich tęczówki wymaga podczas pąków zakładkę i kwitnie. Tylko w tych okresach, aby poprawić wygląd rośliny jest wypełniona wodą. Czasami nieświadomie amatorskie ogrodnicy starają się powtórzyć takie działania, które doprowadzą w końcu do rozpadu kłącza, które jest przeciwwskazane nadmiernej wilgoci.

Który lądowisko wybrać?

Jeśli chcesz umieścić na swojej stronie japońskich tęczówki, to najpierw trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Obszar ten powinien być dobrze oświetlone. Tolerancyjny roślin stosuje się do lekkiego półcienia. Pod drzewami iw całości irysów cieniu rosną bardzo słabo i nie kwitną. Warto zwrócić uwagę na skład gleby. Dla roślin, a światło gliniastych, który ma odczyn lekko kwasowy. Przed sadzeniem, można nawozić glebę z kompostem umiarkowanie. Tęczówki absolutnie nie można tolerować nadmiar wapnia, w związku z czym nie zaleca się do roślin w ziemi, przy czym dodano wapno.

Jeśli masz twardą powierzchnię wody, a następnie podlewanie jest lepiej używać miękkiej deszcz. Wokół rośliny można zrobić mały otwór w ziemi w celu powstrzymania wilgoci podczas pory deszczowej. Ale w tym samym czasie po zakończeniu kwitnienia jest konieczne, aby zapewnić odprowadzanie nadmiaru wody, ponieważ w tym okresie jego nadmiar jest szkodliwy dla roślin.

Irysy (Zdjęcia są przedstawione w artykule) nie jest zalecany do repot więcej niż raz na pięć – siedem lat. Rośliny wyglądają świetnie w oddzielnych kompozycjach grupowych. Ale z drugiej strony mogą one zostać umieszczone w globeflowers środowiska, pierwiosnków, Gypsophila i derebennikov.

irysy sadzarki

Jeśli planujesz umieścić na japońską sekcji tęczówki, pierwszy należy wybrać odpowiednią różnorodność, która jest najbardziej przystosowany do wzrostu w danym obszarze. Teraz istnieje wielka różnorodność odmian, wśród których możemy wybrać opcję najbardziej akceptowalny.

Można repot roślinę wiosną (jest to dopuszczalne dla centralnej części Rosji), ale lepiej jest to zrobić po zakończeniu okresu kwitnienia, na przykład, w pierwszym tygodniu jesienią.

Sadzenie powinno odbywać się w następujący sposób:

  1. Przygotowanie materiału do sadzenia.
  2. Kłącze z liśćmi podzielonych na części.
  3. Przygotowano fossa w regionie co najmniej 35 cm od siebie. Jeśli popełnisz nasadzeń grupowych, odległość może być nieznacznie zmniejszona.
  4. Rośliny posadzone w ziemi pogłębione przez trzy – pięć centymetrów i posypać ziemię. Po tym, trzeba wlać toffi.

Zastosowanie opatrunków

Karmić rośliny powinny być dwa do trzech razy w roku. Ponadto warto pamiętać, że konieczne jest, aby nawóz w sezonie wegetacyjnym. Eksperci zalecają stosowanie w tym celu złożonych nawozów, ponieważ zawierają odpowiednią ilość minerałów. Rośliny również reaguje z roztworem dziewanny (10%). Japoński Iris ma pewną osobliwość.

On nie rosną poziomo, ale po prostu rośnie, tworząc kopiec. Więc to ma sens mierzwa glebę wokół rośliny i posypać. Taka opieka będzie okazją do rozwijania młodych korzeni. Bardzo często można zaobserwować żółknięcie liści irysów. W tym przypadku, instalacja powinna być odwadniany i opryskuje się chelat żelaza.

Przygotowania do zimy

Czy istnieje potrzeba, aby przygotować się do zimy Iris japonica? Sadzenia i pielęgnacji roślin nie są bardzo skomplikowane, jak widzieliście. I tu przychodzi zima, tęczówka musi być przygotowany do sezonu zimowego. Aby to zrobić, należy odciąć wszystkie liście tak, że tylko 10-15 centymetrów nad ziemią w lewo. Następnie korzenie i pokryte odżywczych portu pochvosmesi i suchych liści na szczycie. W tym schronie Iris musi hibernacji. Na wiosnę może być otwierane tylko w przypadku wystąpienia trwałego ciepła.

Większość odmian ciepłolubne sens w jesienią i wiosną okładki filmu. Schronisko może chronić roślinę tak długo, jak to zaczyna kolidować z rozwojem liści. Jeśli chcesz zobaczyć na swojej stronie kwitnący tęczówki, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej opieki i terminowego poprawnego podlewania. Tylko w ten sposób będzie można osiągnąć obfite kwitnienie.

Choroby i szkodniki

Sadząc jest możliwe, aby zapewnić drenaż. Pomoże to zapobiec stagnacji wody i zakwaszenie gleby. Nadmiar wilgoci może powodować gnicie, chociaż generalnie japońskich tęczówki nie jest przystosowana do nich.

Wśród owadów najbardziej uszkodzenie roślin może spowodować tylko wciornastków. Walka tych szkodników jest możliwe tylko za pomocą środków owadobójczych. Po upadku przycinania liści roślin najlepiej spalić, a tym samym niszczenia jaj. Liście powinny być odcięte od mrozu, ponieważ jest zbyt wcześnie upraw mogą być szkodliwe dla kwitną.

Rozmnażanie roślin

Tęczówki można rozmnażać przez podzielenie kłącza, które są całkowicie wyrównane. Podziel się nimi jest konieczne, aby każda część uczestniczyło kilka liści. W ten sposób liście jest obcięta (ich wysokość powinna być większa niż 10 centymetrów). Podzielonych części mają kilka dni suche, to możliwe plastry posypane węgiel.

Taka pielęgnacja zapobiegnie gnicie systemu korzeniowego. Gdy tylko korzenie suszy się i traktuje mogą być sadzone w ziemi. Posadzone drzewa powinny być dobrze podlewane. Po obkurczeniu górną część gleby mogą kłącza do tekstu. W związku z tym konieczne jest, aby wlać gleby.

propagacji nasion

W razie potrzeby, tęczówki można rozmnażać nawet nasiona. Aby zebrać je, trzeba zostawić po kilku kwiatostanów kwiatowych, które dojrzewają pudełka. Na jesieni nich będzie gotowy, aby usunąć nasiona, które są następnie obsianych w doniczkach. Do lądowania będzie musiał podłoża piasku. Garnki można umieścić całą zimę w nieogrzewanym szklarni. Nasiona kiełkują dopiero wraz z nadejściem wiosny, gdy jest ciepło. Sadzonki powinny pozostać w szklarni, aż się silniejszy, tylko wtedy mogą być przeszczepione na otwartym terenie.

sztuczne zapylanie

Główną cechą zakładu jest struktura jej kwiat. Dolna część okwiatu stoi lądowisko dla owadów. Pod ich ciężarem otwiera drogę do pylników. Owady zapylają rośliny nie mogą zebranych pyłek, jak piętno dojrzewa dopiero następnego dnia. Ale w tym samym czasie inny kwiat, który został obsypany pyłku i piętna rozchylone, Trzmiel pollinates dobrze. Jeżeli hodowca ma pragnienie, aby produkować sztuczne zapylanie, należy go usunąć pylniki z kwiatem (zakład macierzysty). Odbywa się to w pierwszym dniu kwitnienia, aby zapobiec niepożądanemu zapylenie. Na drugi dzień kwiatu ojca (tylko kwitnących) muszą podjąć pyłek szczotki i umieścić go na piętna rośliny macierzystej. W tym przypadku, zapylanie może być uznane za ważne.

Wybierając rośliny do zapylenia krzyżowego, należy pamiętać, że właściwości wysokiej jakości są przekazywane, zwykle za pośrednictwem linii matki. Ponadto, trzeba tylko przejść przez gatunki z tej samej liczbie płatków. Na przykład, rośliny o trzech płatkach nie mogą zapylać z sześcioma płatkami. W celu przeprowadzenia procesu należy wziąć pierwszy kwiat na łodydze, a wszyscy inni mają zostać usunięte.

Po zapyleniu, jajnika będą musiały zostać usunięte, pozostawiając tylko jeden. Takie środki są konieczne w celu zapewnienia, że roślina matka nie jest osłabiona. Jeśli strąki nasienne nie mają czasu, aby dojrzeć przed mrozem, odciąć łodygi kwiatów i umieścić w wazonie z wodą do pełnej dojrzałości.

Japońskie irysy: grade

Obecnie istnieje wiele odmian japońskich irysów. Oni wszyscy mają bardzo różne cechy. Wśród nich można odebrać tego gatunku, który najlepiej nadaje się do uprawy w danym obszarze.

Tęczówki japonica winorośli Raffles osiąga wysokość 80-120 cm. Roślina ma miecz w kształcie liści, zwężający się ku końcowi. Iris ma duże kwiaty purpurowo-fioletowe zabarwienie, którzy mieszkają trzy do pięciu dni. Odmiana ta jest niezwykle odporna na bacteriosis. Zakład powinien wydać tylko zimę w schronisku, albo może po prostu vymerznut. Bo to lepiej wybrać lądowania otwarte obszary słonecznie. gleba powinna być bogata w próchnicę, przepuszczalne dla dobrego rozwoju i wzrostu. Przy właściwej pielęgnacji roślin podoba liczne wina czerwonego podwójne kwiaty.

Nie mniej spektakularne są mieszkańcy tęczówek ogrodowych Cuyuna japoński kapary. Wolą dobrze oświetlonych działkach. Różnorodność kolorów odmiany sprawia, że dość popularne wśród fanów ogrodników.

Iris japonica Variegates innego członka rodziny z pięknymi dużymi kwiatami bzu i fioletowymi refleksami. Roślina osiąga wysokość 80-120 cm. Rośliny tej odmiany wolą bardzo słoneczne miejsca. Podobnie jak w innych japońskich irysów, Variegates preferuje dobrze odsączone gleby w próchnicę. Każdy kwiat ma 12 centymetrów średnicy i życie trzech do pięciu dni. Zakład nie jest podatny na bacteriosis.

Tęczówki japonica Momogasumi osiąga wysokość 75 cm. Kwiaty, rośliny mają jasny kolor różowy (do 17 centymetrów średnicy). Opieki i sadzenie odmiany nie różni się od innych odmian japońskich tęczówki.

Zalety i wady irysów

Dla wszystkich jego piękno, irysy japońskie mają niską odporność na mróz, który nie jest bardzo wygodne dla naszych regionów. Ponadto, sadzi kwiaty bezwonne.

Wśród zalet rośliny: odporność na różne choroby, dużej wielkości kwiatów i długi okres ich życia (3-5 dni).

Warto zauważyć, że w klasyfikacji japońskiej przedstawić oddzielną grupę o nazwie Higo. Liczba roślin, które obejmuje ponad 3000 pozycji. Wszystkie z nich posiadają bardzo duże kwiaty. Takie rośliny są przeznaczone do uprawy w pojemnikach. Mogą stać się ozdobą nie tylko ogrody, ale także w domu. Oczywiście, dla nich wymagają szczególnej opieki, jak również dla innego rodzaju japońskich tęczówki, ale mogą być najlepszą ozdobą domu.