374 Shares 2911 views

Dvorak i klawiatura QWERTY

Celem wszystkich istniejących układów klawiatury – jest zwiększenie szybkości i wygody tekstu maszyny drukarskiej. W tym duchu, i stworzyć układ Dvoraka, które będziemy prowadzić go dalej.


Układ Colemak, Dvorak i klawiatura QWERTY

Krótko opisać trzy z najbardziej popularnych układów klawiatury na dzisiaj:

 • QWERTY. Wiadomym jest, aby większość użytkowników tego układu, którego nazwa pochodzi od pierwszych sześć liter łacińskich znaków (podobnych do niektórych rosyjskich użytkowników nazwał go „QWERTY”). Został on opracowany w 1870 roku przez Krzysztofa Sholes, użył swoją pierwszą maszynę do pisania handlowej. Celem było umieszczenie liter powtarzające się sylaby jak najdalej od siebie, co było zapobiec „trzyma” klucze. Uważa się, że zasada ta znacznie spowalnia dzisiaj drukiem jako „trzymanie” na nowoczesnych klawiaturach przycisków jest nieistotna. Jednak jest to dla QWERTY została wynaleziona w 1888 roku przez metody „w ciemno” fok, które są istotne, o ile sam układ, który jest preferowany przez większość użytkowników.

 • Dvorak klawiatura – to układ, który został opatentowany w 1936 roku przez austriackich naukowców Avgust Dvořáka i Vilyam Dilli. Został on stworzony jako alternatywa dla zwykłej „QWERTY”. Jego główną zaletą określano wygoda dla drukowania tekstu. Pomimo faktu, że jest on zawarty w układzie standardowym urządzeniem Mac, Windows, Linux, używa bardzo niewielki procent właścicieli urządzeń.
 • Układ Colemak. To jest „nowy” wynalazek, który został opatentowany w 2006 roku S. Coleman. Jej nazwa – COLEMAN + Dvorak. Nietrudno się domyślić, że część ergonomicznych rozwiązań przyjętych od Dvorak. Jego twórca zwraca uwagę na głównych zalet ich potomstwa: z faktu, że jest często stosowana naprzemiennie ręce i prawie nie ma małe palce są zaangażowane, układ ten jest uważany za najszybszy z wszystkich tych istniejących; w przeciwieństwie do klawiatury Dvoraka, istnieją pewne podobieństwa z QWERTY, która pozwala opanować Colemak szybciej; do skrótów klawiszowych poleceń wygodnie dotrzeć z jednej strony.

Zasady układu Dvoraka

Wynalezienie austriackiego profesora głównym celem prowadzonej wyeliminować zmęczenie ręki od długiego pisania. Naukowiec co dawno studiuje fizjologię rąk i częstotliwość drukowania różnych liter. Dlatego Dorak klawiatury opiera się na następujących podstawowych zasadach:

 • częste naprzemienne rąk do pisania, co znacznie przyspiesza prędkość piśmie;
 • najczęściej używane litery (70%) powinny być najłatwiejsze do zdobycia, więc profesor ustalił je w głównym układzie rzędowym;
 • rzadko stosowane znaki (30%), zostały przeniesione do górnej (15%) i dolnej (15%) Seria;
 • ładunek został przesunięty w prawo, jak Większość użytkowników – praworęcznych;
 • wybieranie digrafów (składnik napisany symbol dwa symbole) są wygodne w użyciu znajduje się z dala od każdego z innych klawiszy.

Nawiasem mówiąc, druk prędkość rekord świata został ustanowiony w 1985 roku, to jest w uproszczony układ Dvoraka. Barbara Blackburn przez 50 minut wpisany tekst na niego ze średnią prędkością 150 znaków na minutę (w pewnych momentach żeński „wyścigowych” do 212 znaków).

Wersje specjalne klawiatury Dvoraka

Oprócz wersji standardowej, Dvorak wynalazł również wersja do wydruku Układ jednej strony – w lewo lub w prawo. Jest to bardzo wygodne dla tych, którzy z jednej strony jest wpisanie podczas innych prac z myszy, na przykład, do edytorów graficznych. Mniej popularne klawiatura Dvoraka – „Palette”.

Opcja dla programistów

Jest też oddzielna wersja dla programistów piszących kod Java, Pascal, HTML, itd. D. Został wymyślony przez R. Kaufman. Tutaj litery umieszczone są w takiej samej pozycji jak w konwencjonalnym układzie Dvorak, ale znaki specjalne przeniesione:

 • duża liczba znaków napowietrznych „spędził” w górnym rzędzie;
 • dane nie są ułożone w kolejności rosnącej;
 • na „numer / symbol” pierwsza wartość pojawia się po naciśnięciu klawisza Shift, a nie odwrotnie.

Dvorak układów dla innych językach

W dostosowywaniu układów dla innych języków zidentyfikowano pewne problemy. Na przykład, Dvorak klawiatury rosyjski (zdjęcia widać później), jak również opcje dla innych alfabetów, zawiera te same litery pośrednictwa, podobnie jak w standardowej wersji angielskiej. Ale to nie jest bardzo wygodne.

W chwili obecnej dostępne są następujące wersje popularnego austriackiego naukowca klawiaturze:

 • Svorak, Svdvorak (szwedzki);
 • Norsk Dvorak (norweski);
 • fińskim
 • BRDK (Brazylia);
 • Niemiecki Typ II (niemiecki);
 • hiszpański;
 • francuski;
 • Dvorak klawiatury rosyjski – opcja DICTOR, która nie jest powszechnie używany (deweloperzy strona jest zamknięta).

Ponieważ układ Dvorak jest jednym standardem w większości systemów operacyjnych, rosyjscy użytkownicy zawsze mogą zmienić go QWERTY.

Jak przejść z QWERY Dvorak

Przełączyć się na bardziej ergonomiczny układ, który może być w ustawieniach systemowych swojej devaysa przechodząc do „Język i tekst”, „Język, ustawienia językowe”. W „metody wprowadzania” lub „źródła sygnału” wybierz ANSI Dvorak. Następny krok – kupić specjalną naklejkę z tego układu, który może być zatrzymany na górze klawiszy QWERTY. Inna opcja – klawiatura Dvoraka w języku rosyjskim, które można zamówić w wielu sklepach internetowych.

Jednak wielu lekarzy Szybki wydruk nie zaleca się zmieniać zwykle „QWERTY” i nauczyć się dotykać-typ na nim, mimo palcach. Metoda ta pomoże Ci podczas pracy na innych komputerach, gdzie jest to możliwe, aby przełączyć układ klawiatury tylko w systemie, a nie zmiany dla siebie i nawet klawiszy na klawiaturze.

Doradztwo w zakresie rozwoju klawiatury Dvoraka

W celu szybkiego dotarcia z QWERTY na nowej wersji, należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

 • Korzystać ze specjalnych programów, symulatory jazdy – w internecie można znaleźć wiele darmowych wersji. Pamiętaj, aby wydać na co dzień dla siebie osobistej rywalizacji o szybkości druku, rozwiązać każdy Twój wynik.
 • Jak pokazuje praktyka, wielu zwolenników Dvorak w pierwszym etapie mają trudności z zestawem haseł. Dlatego lepiej jest zmienić kody cyfrowe, a także wprowadzać je do „A” Łacińskiej i „M” – nowy układ, znaki te są w tych samych miejscach, jak w starym.
 • Niektóre klawiatury nie muszą być zastąpione przez specjalną wersją Dvorak lub kupić im naklejki podszewkę. Jeśli urządzenie wejściowe na to pozwala, można po prostu zmienić kolejność kluczy do nowego formatu QWERTY.
 • Kochać kombinację klawiszy „gorących” czekają dodatkowe trudności – aby przyzwyczaić się do nowej lokalizacji następujących przycisków.
 • Jeśli kod piśmie lub za działania muszą być częste stosowanie znaków specjalnych, to należy przede wszystkim uczyć się, aby przyzwyczaić się do nowej lokalizacji.
 • Nie zaleca się stosowania na różnych urządzeniach, różne układy – trudno będzie odbudować, a prędkość druku będzie maleć w obu przypadkach, a klawiatura Dorak i „QWERTY”.
 • Do nowej lokalizacji klawiszy szybkiego zapamiętania wydrukować obraz z układem austriackiego wynalazcę, podłącz go do głosu. Można również zrobić to jako tło pulpitu – tak długo, jak to „zaznajomić”.
 • Nie wyrzucać do pracy. Być może oryginalna prędkość druku zawiedzie i chcesz wrócić do QWERTY. Ten trudny okres odbudowy nawyki po prostu nieuniknione. Pomóc mu przezwyciężyć tylko codzienną praktykę, ale w rozsądnych granicach.

Zwrócić uwagę!

Po przełączeniu na nowy układ, należy rozważyć następujące ważne punkty:

 • W momencie wejścia w swoim systemie Windows hasło konta po włączeniu komputera wprowadzony tylko w układzie QWERTY. I po zalogowaniu przejmuje klawiatury Dvoraka. Dlatego, aby przynieść komputer z trybu uśpienia, kod PIN zostać wybrany, koncentrując się na nowym układzie, raczej niż „QWERTY”.
 • Wielu lekarzy zaleca, aby nie przekroczyć poprzeczkę w 30 minut do praktyki, dostosowania układu Dvoraka, albo wręcz przeciwnie efekt można osiągnąć – znaczne zmniejszenie prędkości drukowania.
 • Jeśli stale pracuje nad wieloma komputerami lub podzielić się z innymi użytkownikami komputera, korzystanie z nowej wersji to będzie bardzo trudne – lepiej jest zatrzymać się na starym QWERTY.
 • Dvorak klawiatura pomaga zmniejszyć zmęczenie podczas drukowania, ale nie eliminuje problemy, które mogą wystąpić u osób, których praca związana jest z zestawem dużych ilości tekstu – na przykład, zespół cieśni nadgarstka.
 • Wiele z przejściem do nowego układu towarzyszą bóle mięśni ramion, ponieważ początkowo dać nowe niezwykłe obciążenie mięśni. Ale w miarę upływu czasu, zjawisko to ma miejsce przy sobie, gdy użytkownik już dostosowane.
 • Praktyka pokazuje, że przejście na nowy układ może niekorzystnie wpływać na działanie niektórych urządzeń biurowych. Na przykład, może ona zacząć działać „w górę” skaner kodów kreskowych.

Dvorak klawiatury na "Android": MultiLing Keyboard

Ten dodatek klawiatura obsługuje wiele języków, w tym rosyjskim. Oprócz układu Dvoraka, tutaj można również aktywować T9 fonetyczny cyrylica, Neo, Azerty, Qwertz. Można także włączyć automatyczne korygowanie, porady właściwych słów.

Dvorak Klawiatura Android wersja pozwala także na:

 • zmienić temat projektowania przycisków;
 • Wysokość i szerokość przyciski dotykowe;
 • używać trybu Split.

Google klawiatura dla „Android”

Oprócz standardowego układu dla smartphone, można włączyć tryb Dvorak, Colemak, jak również układ komputera. Dostępne jako zwykły metody wprowadzania znaków, a „machnięcia”.

Wśród interesujących dodatkowe opcje mogą być zidentyfikowane:

 • intuicyjny auto-poprawne;
 • bezpłatny montaż;
 • aby wybrać temat;
 • Bogactwo wyboru języków wprowadzania tekstu.

Minuum wersja dla Androida

przełączników klawiatury szybko od standardowych i mini formacie zajmuje wąski pasek na dole ekranu. Jest to bardzo wygodne tutaj ustawić „swipe”, dostępny w obu formatach. Numery i symbole, gdy zatrudnieni gest „kciuk w górę”. Następnie umieścić spację automatycznie, Emotikon jest zdecydowanie obecny.

Gdy wejście w języku rosyjskim, oprócz układu Dvoraka jest dostępna dla 5 opcji. Klawiatura jest w opinii użytkowników, innym jeszcze zaskakująco precyzyjną korekcję automatyczną, możliwość wyboru jednego z kilku tematów i włączenie dodatkowego panelu do kopiuj-wklej i przeszukiwanie tekstu. Jeden minus – darmowa wersja dostępna jest tylko dla jednego miesiąca.

Klawiatura Dvoraka „Android” dopełnieniem jest również:

 • MultiLing;
 • NextApp;
 • SwiftKey.

Dvorak Wynalazek ma zatem za setki plusów i minusów. Te ostatnie wydają się być związane z jego małą popularność wśród użytkowników. Jeśli „Android”, Urządzenie przełącznik do nowej klawiatury jest możliwe tylko za pomocą pobierania specjalne dodatki, na komputerze PC lub laptopie adaptacji do nowego układu odbywa się w czasach trudnych.