603 Shares 5189 views

Technika Rene Zhilya: Cele i właściwości

Wśród rzutowe technik badań osobowości szczególne miejsce należy do metody Rene Zhilya, opracowane w 1959 roku, które mogą być wykorzystane do psychologicznego badania dzieci w wieku od 4 do 12 lat.


Metoda Rene Zhilya zawiera 25 zdjęć, które są umieszczane tylko na dzieci i dorosłych i dzieci, a 17 pozycji testowych. Wszystkie te zadania mają na celu zidentyfikowanie cech zachowania dziecka w rzeczywistych sytuacjach życiowych dla niego, a także sytuacje, w których wpływ na jego postawę wobec ludzi wokół. Każde zdjęcie pochodzi z krótkim tekstem, który opisuje pewne okoliczności, oraz zwraca się do dziecka.

Na przykład, na rysunku, który oferuje metodę Rene Zhilya, może być przedstawiona przez stół z krzesłami ułożonych w okrąg, a dziecko jest zaproszony, aby usiąść przy stole siebie i swoją rodzinę lub przyjaciółmi, kolegami z klasy. Tekst opisuje zadania pewną sytuację i oferuje typowe formy zachowania w nim, z którym dziecko musi wybrać najbardziej odpowiedni dla niego. Na przykład: „Towarzysz zabrał swoje rzeczy bez pozwolenia Co masz zamiar zrobić :. Cry, nakrichit, skarżą się, zaczynają go pokonać, spróbuj wybrać Podkreślenie jedną odpowiedź?”.

Przetwarzanie technika Rene Zhilya odbywa się za pomocą specjalnej skali, składający się z 13 elementów. Po zbadaniu psychologa dziecięcego wyjaśnia swoje interesujących danych i wyciąga wnioski.

Rene Zhilya technika pozwala psychologów, aby opisać system osobistych relacji testu, który składa się z dwóch grup. Pierwsza grupa obejmuje wskaźniki charakteryzujące postawę dziecka wobec ludzi (mama, tata, zarówno rodziców, braci i siostry, dziadków, przyjaciela lub znajomego, nauczyciel lub opiekun). Wskaźniki drugiej grupy charakteryzuje się takich cech osobowych dziecka, jako ciekawostkę, adekwatności zachowań, pragnienie, aby być liderem w grupie, pragnienie samotności i chęci na pobyt w dużych grupach.

Ważne jest, że badanie zostało przeprowadzone w indywidualnej formie. Przed jej wystąpieniem, psycholog powinien wyjaśnić dziecku, co do której oczekuje się odpowiedzi na pytania dotyczące testów i zdjęć.

Z testu wymaga, aby wybrał dla siebie miejsce wśród osób przedstawionych na zdjęciu. Lub identyfikowane z charakterem, który zajmuje pozycję w grupie. W tekście technik niezbędnych dla dziecka, aby zaznaczyć swoją charakterystyczną formę zachowań z poniższych opcji.

Ze względu na prostotę i schematyczne, która technika Rene Zhilya jest inny, jest to najłatwiejszy dla dziecka. Jak również daje możliwość zaprezentowania wyniki tego badania są nie tylko jakościowo, ale również ilościowo.

Metoda Rene Zhilya porównaniu z innymi technikami rzutowych ma wielką przewagę, ponieważ jest to wariant przejściowy pomiędzy testów projekcyjnych i kwestionariuszy. Może być stosowany jako narzędzie do głębokiego studium osobowości. Ponadto, doskonale nadaje się do badań, które wymagają przetwarzania danych statystycznych i pomiar.