130 Shares 9956 views

Co jest formatowanie dysku

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak dysk twardy? Jak odczytu / zapisu danych z niego, i jaki format dysku? Zwykle, pozostaje poza zakresem zainteresowań przeciętnego właściciela komputera. Jednym z powodów jest to, aby zmniejszyć koszty nowoczesnego sprzętu i wysokiej niezawodności. „choroby wieku dziecięcego” nieodłączne w poprzednich modelach, to w przeszłości. Na przykład teraz, zamykanie komputera, nie ma potrzeby korzystania z diskpark użytkową, prawidłowo zaparkować głowice dysku twardego, ponieważ ta funkcja jest obecnie realizowany w urządzeniach sprzętowych. Podobnie, formatowanie dysku twardego w systemie BIOS jest interesująca przede wszystkim studenci z kamieni milowych w rozwoju nośników opartych na dyskach magnetycznych. W BIOS nowoczesnych płyt głównych ma takiej możliwości, ale wcześniej to znacznie rozszerzyła możliwości pracy z dyskiem twardym. Systemy, w których pozycja była obecna, były uważane za bardziej technologiczny. Wszystkie powyższe sugeruje, że w odniesieniu do dysków twardych, wiele się zmieniło, ale przekonania i doświadczenia wielu użytkowników są wciąż takie same, nie nadąża za postępem. Spójrzmy na niektóre podobnych złudzeń.


Mylące pierwszy. Wiadomym jest, że formatowanie dysku – jest to niezbędny krok dla wszystkich nowych dysków. Może ktoś jeszcze pamięta, jak długo to trwało rozbicie przez fdisk i stworzyć strukturę przy użyciu formatu. W rzeczywistości, wszystkie nowoczesne napędy są wstępnie sformatowane przez producenta – prawdziwego Plug & Play. Jedyną rzeczą, która może zaistnieć potrzeba – jest redystrybucji wolnego miejsca pomiędzy partycjami.

Warto przypomnieć, że formatowanie dysku. Operacja ta odnosi się do procesu tworzenia (znakowanie) z daną powierzchnią konstrukcji magnetycznej, przy czym program może być eksploatowany z dysku twardego. Jeśli format płyta nie jest spełniony, zwykle sposobem dostępu do dysku twardego nie jest możliwe. W rzeczywistości, program kontroluje głowice urządzenia i tworzy tak zwany system plików FAT, jego modyfikacji lub nowego FAT32 NTFS.

Mylące drugi. Format niskiego poziomu dysku twardego pozwala pozbyć się uszkodzonego sektora (ur złe -. „Damaged”). Wcześniej ta metoda rzeczywiście działa. Następnie, kontrolery dysków coraz bardziej „inteligentne”, tak banalny zespół formatowania może pomóc tylko naprawić błędy i sprzętową prawdziwy uszkodzony sektor może być zastąpiony tylko z bloków rezerwowych (proces zarządza firmware). Obecnie, niektóre programy (MHDD, Victoria) pozwalające przymusowo aktywować remappingom skanowanie powierzchni.

Mylące trzeci. Wymiana danych z dysku twardego jest sformatowany w systemie plików NTFS jest wolniejszy niż w systemie FAT32. Do niedawna tak było, ale teraz ogromna cache sprzętu nowoczesny dysk twardy (64 MB jest normą) eliminuje tę różnicę. Oraz najnowszy tłuszczowych SATA-3 kładzie kres sporu o wydajności systemów plików. Format dysku może być w dowolnym obsługiwanym systemie, bez konieczności martwienia się o ewentualnej utraty szybkości działania. Wszystko to – pozostałości przeszłości.