646 Shares 7493 views

Uwagi podróżnych. Bez cła: co to jest?

Wspaniałe słowa "Duty Free" dla niezamierzonych podróżników – to coś w rodzaju magicznego zaklęcia. Przede wszystkim ta koncepcja jest znana ludziom, którzy często podróżują samolotem. Teraz będziemy rozmawiać tylko o sklepach wolnocłowych, co to jest i dlaczego, podczas gdy na lotnisku konieczne jest odwiedzenie przynajmniej niektórych z nich.


Towary, które wchodzą do sklepów wolnocłowych, nie podlegają cłom lub podatkom. Wynika to z faktu, że formalnie zakup i sprzedaż towarów odbywa się poza granicami państwowymi. Oznacza to, że bez cła można kupić prawie wszystko, co chcesz, płacąc za tę kwotę, znacznie mniej niż w sklepach.

Co mogę kupić bez cła? Co to jest, a jakie produkty są najbardziej popularne? Najczęściej w sklepach na lotniskach można znaleźć produkty tytoniowe i napoje alkoholowe, zabawne pamiątki i zabawki, perfumy i kosmetyki. Są nawet marki odzieży i dodatków o światowej renomie! Tradycyjnie największe emocje to papierosy i alkohol bezcłowy. Istnieje proste wyjaśnienie: prawie wszędzie, oprócz sklepów bezcłowych, te grupy towarów podlegają najwyższym podatkom. W porównaniu z cenami w sklepach w mieście, ich koszt na lotnisku może być niższy o 40-50%.

Niemniej jednak, mówiąc o bezcłowym, co to jest, a jakie są zalety kupowania towarów w takich punktach, ważne jest, aby pamiętać o jednym fakcie: można dostać coś w nich tylko wtedy, gdy masz paszport w dłoniach, a także na lądowanie Kupon, który potwierdza, że wyjeżdżasz z kraju lub po prostu przybyłeś na lotnisko.

W zależności od kraju i danego miasta zakres i koszt produktów mogą się znacznie różnić. Więc jednym z najbardziej "bogatych" miast w tym zakresie jest Dubaj. Różnica polega nie tylko na tym: w każdym z magazynów wolne od cła istnieją pewne ograniczenia w zakupie towarów jednego rodzaju lub innego, a raczej ich importu i eksportu z państwa. W praktyce wygląda to tak: na przykład, wyjeżdżając z Turcji, turyści mogą zabrać ze sobą nie więcej niż 8 litrów whisky.

Ile kosztuje ten lub ten produkt w stanie bezcłowym? Jak już wspomniano powyżej, w dużej mierze zależy to od kraju, w którym jesteś. Tradycyjnie, najdroższe sklepy można znaleźć w Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji. Jednak w Hiszpanii, we Włoszech iw Bułgarii ceny są niższe od rzędu wielkości. Najbardziej atrakcyjne ceny mogą pochwalić się Arabskimi Emiratami, Turcją i Egiptem, ale jakość produktów w tych krajach jest nieco niższa.

Teraz wiesz więcej o Duty Free. Co to jest, i jak można zaoszczędzić na zakupach, rozumiesz. Warto wspomnieć wreszcie o tym, jakie towary są tradycyjnie nabyte w różnych krajach. Na przykład goście Goi zamiast zwykłych napojów alkoholowych prawie zawsze starają się kupić egzotyczny lokalny księżycowy feni, gotowany na jabłkach, orzechach kokosowych i nerkowcach. I powiedzmy, w wiedeńskim "dyutiku" można idealnie kupić w butikach, takich jak "Etro", "Boss", "Burberry" itp.

Alkohol w sklepach Duty Free jest tańszy o około 2 razy. W szczególności dotyczy to napojów silnych, takich jak koniak, rum i whiskey. Ale jeśli chodzi o kosmetyki i perfumy, to kosztem nie są znacznie tańsze niż te, które można kupić w sklepach. Jednak pod względem jakości są one wielokrotnie wyższe. Około 10-15% tańsze w sklepach wolnocłowych to biżuteria, a także biżuteria. W szczególności odnosi się do modnej biżuterii luksusowej Swarovski.

85 shares 2169 views
406 shares 8648 views