462 Shares 1327 views

Markakol – jezioro we wschodnim Kazachstanie: opis. Zasoby wodne Kazachstanu

Markakol i jego banki są bajecznie malownicze: przezroczysta woda, plaże są bogate w różne rośliny (jodła, modrzew i ziele). Z delikatną bryzą wiatru, jezioro pokryte jest przegrzebkami białych płytkich fal, przypominających falistą, delikatną skórę młodego jagnięcego. Być może dlatego, że to jezioro ma takie śmieszne imię.

Słowo "marka" oznacza lokalną nazwę młodego jagnięca, "pierścień" – jezioro.

O tym, gdzie jest Jezioro Markakol, co to jest, o zabytkach jego otoczenia io wiele innych można znaleźć bardziej szczegółowo, czytając ten artykuł. Przede wszystkim krótko przedstawimy ogólne informacje o zbiornikach Kazachstanu.

Zbiorniki Kazachstanu

Zasoby wodne Kazachstanu nie są bardzo bogate i są rozproszone nierównomiernie na jego terytorium. Łącznie Republika dysponuje ponad 85 tysiącami zbiorników tymczasowych (okresowo wysychających), jezior i rzek. Ich głównym źródłem żywności – lodowców i śniegu.

Większość rzek należy do zamkniętych wewnętrznych basenów dwóch mórz (Caspian i Aral), a także największych jezior: Alakol, Balkhash i Tengiz. Tylko Irtysh, Ishim i Tobol przenoszą swoje wody na Morze Kara.

Zasoby wodne Kazachstanu obejmują największe jeziora, w tym Tengiz, Zaisan i Seletioneniz. Najpiękniejszym, nie tylko w kraju, ale na całym świecie, są Kulsai (region Almaty), Borovoe i Bayanaul (północny Kazachstan), a także Zaisan i Markakol we wschodnim Kazachstanie.

Te jeziora są bogate w różnorodne ryby słodkowodne. Tu są okonie, karp, karp crucian, leszcz, itp. W Kazachstanie istnieją znaczne rezerwy podziemnej wody. Prawie cały system górski jest tutaj bogaty w drobne sprężyny mineralne, co pozwala na rozwój usług resortowych i sanatoryjnych w tych niesamowicie pięknych miejscach.

Region wschodnio-kazachski

Region graniczy z Chinami i Rosją. Jej terytorium rozszerzyło się w 1997 r., Kiedy to był republika byłego regionu Semipalatinsk. Miasto Ust-Kamenogorsk jest centrum administracyjnym. Region powstał w marcu 1932 roku.

Trzy główne elektrownie wodne – Ust-Kamenogorsk, Szulbinskaya i Bukharmickaya – zostały wybudowane przy głównej rzece. W regionie są jeziora Zaisan, Alakol, Sasykkol i, jak wspomniano powyżej, najpiękniejsze jezioro Markakol.

Bogactwo zasobów naturalnych sprawia, że region wschodniego Kazachstanu jest porównywalny do zmiętej i zmiętej kartki papieru, która po wygładzeniu ma większy obszar z niekończącą się wodą i innymi zasobami naturalnymi. Tu miesza się najbardziej zróżnicowane pasa i pejzaże wysokogórskie: płaskie stepy, góry, stepy stepowe itp. Z całego tego bogactwa i położonego jest to najczystsze jezioro, opisane bardziej szczegółowo poniżej w artykule.

Jezioro Markakol

Kazachstan wśród wielu naturalnych zbiorników ma zaskakująco piękne jezioro górskie. Markakol jest największym jeziorem w górach Ałtaj, rozprzestrzeniającym się na terytorium Republiki Kazachstanu (Altai Kazachstan). Powierzchnia jego powierzchni wynosi 455 metrów kwadratowych. Kilometry, a jego maksymalna głębokość wynosi 30 metrów. Długość jeziora wynosi 38 km, szerokość wynosi 19 km.

Staw podziwia różne odcienie powierzchni wody w różnych warunkach pogodowych. Woda ma niebieskie lub niebieskie zabarwienie na jasny dzień, a pogoda zmienia się na powierzchnię jeziora staje się szaro-czarna, a srebrzyste przelewy cudowne.

Jezioro Markakol leży w górach, na wysokości 1.448 metrów. Bajkał przekracza jego obszar o współczynnik 70, ale woda w obu jest świeża, a niektóre ryby są zupełnie identyczne.

Położenie jeziora to dorzecze między górami Kurchum i Azutau. Około 70 rzek przepływa do Markakola, a stąd pochodzi tylko jeden (rzeka Kaljir). Należy zauważyć, że Caljir River, opuszczając jezioro, przepływa do zbiornika Bukhtarma po sto kilometrach .

Brzegi jeziora są strome, a północne brzegi są niskie. Latem woda rozgrzewa się do 17 ° C na powierzchni i do 7 ° C na dnie. W listopadzie jezioro zamarza, a w maju jest otwarte.

Pochodzenie

Według geologów jezioro jest bardzo stare – istnieje od czasów lodowcowych. Kanalizuje i wód podziemnych. Markakol nazywany jest również jeziorem sto rzek.

Początek zbiornika związany jest z jedną z faz lodowcowych cyklu tektonicznego alpejskiego (okres czwartorzędowy). W czasach starożytnych, w wyniku podniesienia i późniejszych usterek, powstał pewien system nowoczesnych wgłębień i grzbietów międzywręgowych, później narażonych na lodowce. Ślady ostatniego zdarzenia są szczególnie dobrze zaznaczone na grzbiecie Kurchumi, na jego wodach.

Legenda

Markakol – jezioro, które składa się z zaskakująco pięknych legend. Na przykład jedna z najczęściej spotykanych opowieść o historii, która stała się małym barankiem.

Pomiędzy górami, w dolinie w najczystszej wiosce, kiedyś ojciec i syn wypędzali owce. W ich trzodę było jedno zabawne jagnięcina (słowo "urodzony w zimie"). W pewnym momencie baranek pobiegł napić się wody ze źródła. Nagle został wciągnięty do wody. Chłopiec pasterz zobaczył to i rzucił się na pomoc barankowi, żeby mu pomóc, ale nic z tego nie wyszło, po czym zadzwonił do ojca, aby pomóc. Tylko razem mogli zapisać markę. Od miejsca, gdzie to się stało, powódź zalała wodą potopę, która zalała pastwisko, a potem całą dolinę … Odtąd, według miejscowych mieszkańców południowego Ałtaju, jezioro wydawało się nazwane Markakol – "jezioro zimowego jagnięcina". Jednak wielu naukowców przyznaje się do ich naukowego punktu widzenia pochodzenia zbiornika.

Rezerwat przyrody

Rezerwat stanowy Markakolsky, położony w południowym Ałtaju, jest cudownym miejscem, gdzie lasy liściaste rosną na skalistych zboczach gór, czasami przeplatają się w jodła, gdzie brzozy, syberyjski świerk i osika rosną w pobliżu rzek i łąk. Ta rezerwat przyrody jest wspaniałym miejscem, gdzie można znaleźć takie rodzaje krzewów jak malina, kapryfolen, róża psa i porzeczka.

Dojazd do tego jest trudne. Konieczne jest przekroczenie 5 razy poprzez burzliwy "Zhaman Kaaba" (rzeka) i pokonanie najbardziej malowniczego, ale trudno passable pass. Główną atrakcją tych zadziwiająco pięknych miejsc jest górskie jezioro, które jest koroną piękna nie tylko rezerwy, ale całego Południowego Ałtaju.

Ryby, ssaki i ptaki

Najczęstszymi odmianami ryb z jeziora Markakol są grayling i lenok (uskuch).

Należy zauważyć, że tylko w tym jeziorze jest używany. Reprezentuje lokalny analog rybki Lenoka, który przez długie lata izolacji nabrał indywidualnych cech. Jest to dość wartościowa ryba, porównywalna do łososia.

Niestety, mimo że jest w godnej odległości od cywilizacji, Markakol cierpi w znacznej mierze od inwazji człowieka. Poachers przyjeżdżają tu również do produkcji cennego kawioru. Dlatego rezerwat powstał w lokalnych miejscach.

Według opowieści lokalnych staruszków, w strumieniach i małych rzekach, które płyną do jeziora Markakol, w połowie ubiegłego stulecia było tak wiele grailów i sikrofantów, które nawet krowy i konie nie mogły wejść do wody w okresie tarła (boi się) – szkoły ryb zepchnęły bydło z nóg. Rybacy nawet zmęczyli się ważeniem do 30 kilogramów. Dziś takie nie zdarzają się …

Wśród ssaków znajdują się wolveriny, szystkie, czerwone wilki (rzadkie), a nawet łoś.

Markakol to jezioro na wybrzeżu, w którym mieszka wiele ptaków: dzikie kaczki, czarne bociany. Te ostatnie są punktem orientacyjnym tych miejsc. Te rzadkie ptaki gniazdują na koronach dużych drzew i na skałach wzdłuż brzegów jeziora Markakol. Należy zauważyć, że są one monogamiczne, a ich pary pozostają na całe życie.

Dzisiaj Markakol to jezioro, którego brzegi od zmierzchu zmierzają samotnie czarnymi bocianami. Ostrożny i skryty ptak nie boi się ludzi. Całkiem dużo w rezerwie i innych ptakach. Gniotanie tu są loons, seagulls, kaczki, grebes i waders. Lasy stały się przystań dla cietrzew, czarnego grosza, zagęszczonego drewna i kuropatwy.

Trochę o klimacie

Klimat jest typowo kontynentalny. Zima tutaj jest dość poważne, dużo śniegu spada. Temperatura wynosi 55 stopni poniżej zera. Średnia roczna wartość wynosi 4,1 stopni Celsjusza i odpowiada najniższej temperaturze w południowym Altai.

Latem temperatura powietrza może wzrosnąć do 29 stopni. Powyżej zera przeciętna temperatura dzienna trwa 162 dni w roku, a temperatura niższa od podłoża wynosi 203 dni.

Wnioski

Charakter tych miejsc jest bajecznie bogaty i wieloaspektowy. Wszystkie naturalne miejsca tutaj są wspaniałe.

Każdy, kto odwiedził te fantastycznie piękne miejsca, chce wrócić i pozostać przynajmniej przez pewien czas z zachwycającą i niepowtarzalną naturą.