870 Shares 5706 views

Klasyfikacja pożarów: Ćwiczenia strażackie i jego warianty

Obecnie istnieje specjalnie zaprojektowany standard, który określa znaki i klas pożarów – GOST 27331-87. Ten dokument określić odmianę procesu spalania i wybrać najbardziej skutecznych środków do gaszenia go. Zgodnie z warunkami przenoszenia ciepła i masy w przypadku pożarów środowiska są w pomieszczeniach i na otwartej przestrzeni. Oraz, w zależności od odmiany spalania substancji i materiałów mogą być podzielone na klasy i podklasy, co będziemy mówić szczegółowo w niniejszym artykule.


Jakie zajęcia są podzielone na ogniu?

1), klasa A – spalanie palnych substancji stałych i substancji. W tym przypadku, jeśli tlące drewna, materiałów włókienniczych lub papieru, ogień dotyczy podklasy A1, a jeśli jest to materiał nie tlenia, takiego jak tworzywo sztuczne, – z podziałem A2.

2) Klasa B stanowią palne ciecze palne: nierozpuszczalny – podklasy B1, ~ B2 rozpuszczalny.

3) pożarów klasy C wywołane gazów.

4) klasa D – palenie metali. Ponadto, metale lekkie należą do podklasy D1 alkalicznych oznaczone jako D2, jest związek zawierający metal – D3.

5) Klasa E – palenie instalacji elektrycznych, które są pod napięciem.

6) Klasa F- pożary odpadów promieniotwórczych i materiałów jądrowych.

rodzaje pożarów

Okolicach, ogień pali wszystkie klasy są podzielone na rozmnożeniowego i rozmnożeniowego. Ponadto, mogą one różnić się pod względem wielkości i uszkodzenia materiału się powszechne, na przykład, w lasach, w wielkich zakładach przemysłowych i magazynów z materiałów palnych, jak również w osad. Oddzielne pożarów występuje w danym obszarze, a stałym obejmują dużą liczbę struktur i inna intensywność spalania. W przypadku braku wiatru tak, że element może się rozwijać w burzę pożaru, który powoduje tworzenie olbrzymiej kolumnowej turbulentnego płomienia, który porusza się z dużą prędkością.

Oddychalność i ogień obciążenie

Klasy pożaru kontrolowana wentylacja, charakteryzuje ograniczona zawartość tlenu w pomieszczeniu, a nadmiar materiałów i substancji palnych. W tym przypadku rozprzestrzeniania się ognia w zależności od obszaru dziur dostarczania powietrza lub strumienia powietrza, który wchodzi za pośrednictwem mechanicznego układu wentylacyjnego. Jeśli obserwowana pomieszczeniu nadmiarze tlenu, proces spalania zależy wyłącznie od obciążenia pożarowego. Według ich parametry takie zajęcia przeciwpożarowe są bardzo podobne do szalejącego pożaru w otwartym terenie.

Objętościowe i lokalne pożary

Gdy wielkość pożaru, wentylacja jest regulowany, nie jest intensywny Efekt termiczny na ogrodzeniu. Takie spalanie jest znamienny przez warstwę gazu między płomieniem i powierzchnią ogrodzenia. Cały proces towarzyszy nadmiaru tlenu. Gdy regulacja zagrożeń pożarowych, zasłona dymna, z reguły nieobecny.

Klasy ognia przepływające lokalnie, charakteryzują się niskim wpływie termicznej na otaczającą ogrodzenia. Ich rozwój zależy od nadmiaru powietrza, różnorodność materiałów palnych i substancji, a także ich status i lokalizację w pomieszczeniu. Należy zauważyć, że objętościowa ogień, niezależnie od ich obudów, zwany otwarty i lokalnym – prywatne, które występują w zamkniętych otworów okiennych i drzwiowych.