801 Shares 9716 views

Teatr Narodowy z Karelii: adres, repertuar, zarządzanie

Na brzegu Morza Białego, w Federal District Północno-Zachodniej Federacji Rosyjskiej jest wyjątkowy zakątek naszej ojczyzny – Karelii. Przez długi czas ziemia na obrzeżach kraju uważa się za dziki i surowy, ale w nowej Rzeczypospolitej otworzył ostatnią dekadę turystów z naszego kraju iz całego świata. Tam rozwinął swój własny specjalny kultury, których tworzenie jest pod wpływem zwyczajów starożytnego Karelian, fińskich i rosyjskich tradycji narodowych.

Republika Karelii

Dziś region ten jest ważnym strategicznym podmiotem Federacji Rosyjskiej jako głównego posterunku na granicy z Finlandią, a także jednym z najbogatszych obszarów zasobów naturalnych i minerałów. Tam odbywa się wodę, powietrze i połączenia komunikacyjne z krajów europejskich i amerykańskich, oprócz Republiki jest w kilku międzynarodowych projektach gospodarczych: Euroregion „Karelia” i „wymiaru północnego”.

Równie dziedzictwo regionu – kultura wieloetnicznego. Rząd przywiązuje wielką wagę do kwestii zachowania ludności autochtonicznej, których jest około stu. Karelia jest często nazywany umowę terytorium, pomimo faktu, że język urzędowy – rosyjski w szkołach i są prowadzone w lokalnych językach różnych narodów.

Znaczenie Pietrozawodsk

Ta wyjątkowa solidarność kultur znajduje odzwierciedlenie w sztuce. Tak, publikuje książki i czasopisma w Karelski, Vepsian, fińskim i rosyjskim, nie jest związkiem pisarzy, muzyki i dyskotek z lokalnym dotyku. Ale najbardziej jaskrawym przykładem współistnienia różnych kultur – Teatru Narodowego Karelii. Znajduje się on w stolicy Pietrozawodsk w regionie i jest jedynym na świecie, gdzie jej prezentacja są równocześnie w kilku językach.

Oprócz krajowych, w głównym mieście Karelii działa również młodzieży, pozarządowych oraz teatru marionetek. Pietrozawodsk stał się centrum kultury Republiki, odbiciem jedności narodowej tego kraju.

historia

Występowanie tego zjawiska było tu możliwe tylko, które są ze sobą ściśle powiązane i współistnieją ze sobą tak różne i żywe kultury. W 1920 roku, decyzja gminy pracy Centralny Komitet Wykonawczy Karelski został stworzony, które obejmowały prowincji i Ołoniec obszar Archangielski. Ale tuż po wojnie secesyjnej, nowo utworzony obszar był w stanie rozpocząć wypełnianie życie.

W 1921 roku liczba emigrantów z Finlandii kierowany przez Wiktora Linden tworzą trupę dramatu ludowej w budynku, stąd wywodzi się z historią tego unikalnego zjawiska kulturowego, jak Karelski Teatru Narodowego. Pietrozawodsk w tym czasie był już ośrodkiem regionalnym, a rząd potrzebował takiego duchowego makijaż w celu zwiększenia stanu sowieckiego reżimu. Pomysł łączenia różnych narodowości na scenie zaapelował do nowego kierownictwa, więc entuzjastów na całym wsparcie.

Oficjalna data kiedy została ona utworzona przez National Theatre of Karelia można uznać 15 października 1931. W tym czasie trupa emigrantów z Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, który przyszedł, aby zbudować socjalizm, dołączył absolwentów techniki dramatycznej i innych utalentowanych aktorów i filmowców zebrane w miejscowościach i wsiach. Dyrektor był Kuune Sevander, dość znany w Ameryce, kompozytor i muzyk. I bardzo pierwsza sztuka była bardzo znaczący sens – „Break” Boris Lavrenov, na premierze jej obecne i samego autora.

w czasie wojny

W latach 1937-1938, Teatru Narodowego Republiki Karelii przeżywa nie najlepszy okres w swojej historii. Zmiany polityczne w danym kraju i międzynarodowej trupy, zostały wyparte 10 z 15 mężczyzn aresztowanych i dyrektor artystyczny Ragnar Nyström, żaden z nich nie powrócić. Panuje przekonanie, że jednym z powodów, które zostały inscenizacji Vaudeville Czechowa w języku Karelski władze uznane taką manifestację próba burżuazyjnego nacjonalizmu. Sam teatr był zamknięty, a później, podczas wojny rosyjsko-fińskiej, aktorzy wywieziono do Leningradu.

Aby wznowić prace dopiero w 1940 roku, kiedy to Karelski ASRR została przekształcona Karelski-fińskiego Republiki Socjalistycznej. Pierwszym produktem dostarczane po ciężkich latach represji, była gra Maksima Gorkiego „Jegor Bulychev”. Niemal od samego początku wojny, obszar ten był pod okupacją Finlandii, a cała grupa aktorów ewakuowano na Syberię, a potem w rejonie Archangielska. Trupy nie przestał mówić i trudne warunki, relokacji i pod kierunkiem N. V. Demidova nawet otrzymał potwierdzenia Moskwie przywódców kulturalnych dla inscenizacji spektaklu „Dom lalki” Ibsena.

Znani aktorzy i reżyserzy

Teatr Narodowy z Karelii rozpoczął pracę z garstką pasjonatów i działaczy, nowa ideologia sowiecka była dla nich dążyć do stworzenia takiej międzynarodowej imprezy kulturalnej. Przez lata pracy tutaj wiele znanych i uznanych aktorów rosyjskich, Finlandii i Stanach Zjednoczonych.

Organizatorem pierwszej Victor Landen krajowym trupy w ich ojczyźnie została uznana postać w sztuce, uhonorowany reżyser i aktor. Kolejne przywódcy Ragnar Nyström i Kuun Sevander stanie stworzyć świetny zespół aktorów z młodymi studentami dramat uczelni, z których wielu później stał ludowych i uhonorowanych artystów: Elizaveta Tomberg, Toivo Romppaynen Daria Karpova, Toivo Lankinen Aleksandr Shelin, Orvo Berininen Leonid Vladimirov i inni ,

wyjątkowość

Głównym zadaniem na scenie ministrów było zapoznanie słuchaczy z dramatu świata, a wszystkie występy były w różnych językach. Prace radzieckie są również w języku Karelski i fińskich :. „wrogów” Gorkiego, „Platon Krechet” A. Korniychuk, itd., a nawet przez jakiś czas pozostaje liderem na wyświetlaczu. polityka zarządzania miało na celu pokonanie bariery językowej, tak że tutaj po raz pierwszy w ZSRR zaczęli używać słuchawek do tłumaczeń symultanicznych.

Wielki wkład w możliwość istnienia takiej wielojęzycznej kultury, przedstawił fińską Drama Theater, styl gry i paszy były znacznie różni się od rosyjskiego, więc producenci nie zawsze starał się harmonijnie łączyć dwóch różnych kultur na jednej scenie. Tutaj stale pracował znanych reżyserów z tego kraju: I. Olshvanger, L. Heyvets, F Bermman Kurt Nuotio ostatni dokonali tu do „polowania na czarownice” A. Millera. W 1951 roku firma z powodzeniem przeprowadzone w Moskwie, gdzie w programie spektaklu „Vassa Zheleznov” Gorkiego, wypełnionej fińskiego smaku została uwzględniona.

obecnie

Dzisiaj, Narodowy Teatr Karelii jest jedną z głównych atrakcji regionu, najważniejszym punktem kultury. Aż do teraz, tutaj występy są w języku fińskim, Karelian i rosyjskim, a na spektakle przychodzą młodzi i już znanych reżyserów w Europie i Ameryce. Często na tym etapie jest miejsce dla różnych doświadczeń kulturowych, tu zawarte śmiałe i odważne utwory współczesnych autorów.

W 2003 roku było znaczącym wydarzeniem dla teatru, po kilku latach remontu otwarto dużą scenę, wyposażone się z nowoczesną technologią światła i dźwięku. Pierwsza produkcja w odnowionej sali stała się komedia fiński dramatopisarza Aleksis Kivi „Nummi Szewców”.

aktorzy edukacji

Od 2005 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury i władz lokalnych odbyło międzynarodowego festiwalu teatrów etnicznych corocznie, skupiającej kraje na Morzu Barentsa Regionu Arktycznego i ugrofińskiej Świat «Northern Star”. A od 2006 roku, wykonany zestaw na przebieg dramatu narodowego, pierwsi absolwenci w 2010 roku na bazie szkoły Karelski kultury zadebiutowała na scenie.

Początkowo firma została założona przez entuzjastów i zwykli ludzie, z woli losu złowionych w Teatrze Narodowym w Karelii. Pietrozawodsk już opracowała własną tradycję podmiotów edukacyjnych. Po tym wszystkim, aby grać w narodowych dramatów wymaga nie tylko talentu, ale także znajomość języka i kultury danego narodu.

przywódcy

W 2012 roku teatr obchodził swoje osiemdziesiąte urodziny, w tym czasie miał już kilka pokoleń aktorów. Między jej powstania wszystkie działania nowej instytucji kultury odbyła się z inicjatywy silnych liderów charyzmatycznych, które w poszczególnych latach były: aktor amator rusztowania Finlandia Victor Linden, poeta Ragnar Nyström, imigrant Kuune Sevander, dyrektor Tippy Kotsalaynen, NV Demidov, T. . Jaime EP Alatalo, wykonawca Ludowej P. U. Rinne.

Wszystkie te osoby były w stanie utrzymać oryginalny kierunek kontynuować tradycję łączenia kultury scenicznej i indywidualne różnice między ludźmi. Wielu z nich otrzymało nagrodę państwową, zarówno w Rosji i Finlandii. Od 2010 roku szef Teatru Narodowego był zaszczycony pracownik kultury Republiki Karelii IP Shumskaya i dyrektora naczelnego Andrei zajmuje Dezhonov. Jest również nauczycielem aktorstwa w lokalnej szkole sztuki dramatycznej.

Repertuar ciągu ostatnich kilku lat

Ministerstwo Kultury Republiki Karelii kontynuuje ścisłą i owocną współpracę z zagranicznymi reżyserami i artystami w tworzeniu kontaktów międzynarodowych zaangażowane wszystkie teatry Pietrozawodsk. Plakat dzisiaj jest pełen różnego rodzaju występy, w tym mieście są mile widziane i śmiałe rozwiązania sceniczne eksperymenty. Tak więc, w 2011 roku pomyślnie przeszedł wspólny projekt z niemieckich reżyserów, w którym etap Pietrozawodsk i niektórych niemieckich miastach zostały premiera nowej lektury dramatu słynnego Szekspira „Romeo i Julia”.

Stały repertuar obejmuje teraz sztuk w czterech językach, prezentuje różnorodne gatunki:

W języku rosyjskim:

 • "Czerwony kwiat" (przez Sergei Aksakova opowieści);
 • „Kłopoty z postępowania Heart”;
 • "Wesołych wymiata" (G.-H. Anderson);
 • "Cameo";
 • "Król Lear";
 • „Doktor chcąc nie chcąc”;
 • "Przecinanie w czerwcu" (A. Vampilov);
 • "Turandot";
 • „Zaświta Oto Quiet”;
 • „Wieczór Trzech Króli, czy cokolwiek” (William Szekspir).

Fiński:

 • "Illusionists" (w języku rosyjskim, ale z równoczesnym translacji in Finnish);
 • „Kalevala. Odcinki „(w Karelian i fińskim).
 • „Arkusze z kamienia książce”;
 • "Blue Sky Songs" (w języku fińskim i rosyjskim);
 • „Miss Julie v3.0».

Karelski:

 • „To jest święty” (w języku rosyjskim i Karelian);
 • „Wilk”;
 • "Khodarev" (w języku rosyjskim i Karelian).
 • „Białe sny” – spektaklu na podstawie Vepsian poetów.

Tak więc, w Teatrze Narodowym Karelii tradycja z i języka, kilka starożytnych ludów, można zobaczyć zwyczaje Finów, Karelianie sposób życia i usłyszeć poezję wepsowie co czyni to miejsce wyjątkowe i różni się od wszystkich innych tego typu instytucji.

informacje praktyczne

Osób przybywających do tego regionu, głównie zainteresowany unikalnej przyrody i historii starożytnej. Ale w tym regionie i aktywnie rozwija turystykę kulturalną, mieszkańcy innych krajów przyciąga niezwykłą syntezę sztuk różnych narodów, która jest znana z Teatru Narodowego w Karelii. Adres instytucji określonej w wielu przewodnikach i arkusze informacyjne dla odwiedzających lotniczymi. Teatr znajduje się na ulicy Karla Marksa, 19, duże i wspaniały budynek jest łatwo znaleźć nawet początkujący w mieście.

Dla gości republiki będą ważne informacje o tym jak kasie Teatru Narodowego w Karelii działa. Jest otwarta środa, czwartek i piątek od 10.00 do 16.00 oraz w soboty i niedziele od 12.00 do 18.00, bilety kosztują od 500 rubli, można zarezerwować miejsce wcześniej, dzwoniąc pod numer telefonu podany na oficjalnej stronie internetowej teatru. Przedstawienia dla dzieci rozpocznie się o 12.00, wieczorem – o godzinie 19.00. Można dostać się do miejsca w autobusie № 2 i 4 do przystanku „Plac Kirowa”.

W uzupełnieniu do teatrów w stolicy regionu znajduje się wiele ciekawych miejsc, które zaskoczą nawet zaprawiony samotnie. Pietrozawodsk otrzymał tytuł zabytkowych miast rosyjskich, wiele ulic i placów są nazywane po tych, którzy żyli i pracowali tu w różnych lat historii naszego kraju. Oficjalna strona miasta można zaznajomić się ze sposobem muzea, wystawy, teatry i wszystkie Pietrozawodsk. Plakat zawiera także informacje i na innych imprezach odbywających się w mieście.