188 Shares 4576 views

Kolano: choroby i leczenie

Wielu z nas w obliczu życia z bólem stawu kolanowego, wystąpi podczas chodzenia, skrajne naprężenia, sport. Czasami ból towarzyszy skrzypienie, obrzęk, niemożność poruszania kończynę. Wszystkie te objawy wskazują, że zmiany morfologiczne występujące w kolanie. W tym artykule, możemy przyjrzeć się bliżej najczęstszą chorobą zapalną stawów kolanowych, objawów i leczenia tej choroby w każdym przypadku. Będziemy starali się radzić sobie z tym, że również przyczynia się do powstawania choroby i jak zdiagnozować we wczesnym stadium.

Co jest wspólne?

Joint – jest to połączenie kości, dzięki której szkielet jest obdarzony elastyczność, a osoba jest w stanie wykonywać różne ruchy, takie jak:

 • zgięcie / wydłużenie kończyn,
 • kończyn uprowadzenia / przywodzenia,
 • Ruch obrotowy.

Stawy są klasyfikowane następująco:

 • prosty;
 • spoiny utworzone przez dwie kości;
 • spoiny utworzone przez trzy lub więcej kości (kompleks stawów).

Powierzchnia każdego elementu kości stawu jest pokryte chrząstką stawową i charakteryzuje przez wnękę zawierającą płyn. Przedmiotem wynalazku jest również torbę przegub stawu, błonę maziową, łąkotki – Chrząstkowe struktura wstrząsy ograniczające podczas jazdy i tłumika wykonywanie funkcji.

Największy wspólny ciała ludzkiego stawu kolanowego. Choroba może mieć wpływ na którykolwiek z jego składników. Staw kolanowy jest utworzony poprzez połączenie trzech kości – kości udowej, piszczelowej i rzepki, który jest często nazywany rzepki. Ponadto kolano jest najbardziej złożone struktury – w procesie gięcia rzepkę spoczywa w zagłębieniu utworzonym przez zewnętrzny i wewnętrzny grzbiet udowej.

Konstrukcja przegubu kolanowego

Powierzchnie wszystkich trzech wspólnych kości (rzepki, kości udowej i kości piszczelowej) są pokryte chrząstką, dzięki czemu jest procesem przesuwnych.

Od zewnątrz torebki stawowej jest ograniczona – błona maziowa. płynu maziowego, który jest w maziowej, karmi i smaruje chrząstki, ułatwia proces przesuwania, utrzymuje przez długi czas stawu kolanowego zdrowych. Choroba jednak pojawić się w tej części kolana. Z powodu infekcji lub urazów mogą stać się stan zapalny płyn stawowy, w tle w tworzeniu kaletki.

Kości pozycji silne w stosunku do siebie stanowią więzadła, takich jak:

 • więzadła krzyżowego przedniego,
 • więzadło krzyżowe tylne,
 • przyśrodkowego więzadła zabezpieczenia,
 • zewnętrzną wiązadła boczne.

Bursae, które są często określane jako zapalenie kaletki, również przyczyniają się do łatwego przesuwania mięśnie i ścięgna podczas jazdy. Przeznaczyć znaczną seminarium:

 • Torba na mięśnie ud,
 • bag półbłoniasty mięśni,
 • własnych mięśni torba półbłoniasty,
 • nadnadkolennikovaya torba
 • podnadkolennikovaya torba głęboko,
 • Prepatellar woreczek podskórne.

Jakie choroby stawu kolanowego są najczęściej w praktyce lekarskiej, należy rozważyć dalsze. Należy zauważyć, że w większości przypadków głównym objawem jest ból patologiczny.

Przyczyny bólu

Ból stawu kolanowego występuje kilka przyczyn, które mogą być z grubsza podzielone na cztery grupy. Należą do nich:

 • Złamanie rzepki, stłuczenie stawu kolanowego, złamanie kostno – czyli uraz.
 • kolano stawów i patologii struktury kolan, do których należą:
  • gonartroz – choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego;
  • Patologia menisku – meniskopatiya torbiel łąkotki torbieli Baker;
  • Występy dysplazja (kłykcie) kości;
  • Choroba Koeniga;
  • zapalenie kaletki stawu kolanowego;
  • Osgooda, chorobie Osgooda-Schlattera;
  • podkolanowych tenopatiya i in.
 • Patologii i uraz różnych systemów organizmu, które powodują ból promieniuje do stawu kolanowego. Takie zaburzenia mogą zrobić operację kręgosłupa, uraz stawu biodrowego i innych.
 • choroby systemowe takie jak toczeń rumieniowaty, artropatią choroby Pageta, fibromialgia. Oprócz patologii systemowego ból może powodować gruźlica lub choroba Lyme – zaburzenie, które jest klasyfikowane jako choroby zakaźnej stawu kolanowego.

Leczenie prawie wszystkich chorób stawu kolanowego opiera się na kilku zasadach – aby złagodzić ból, obrzęk; wzmocnienia kości; zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak musimy pamiętać, że to jest ważne dla utrzymania zdrowego stylu życia, ponieważ pojawienie się choroby stawów kolanowych przyczynić się do następujących czynników:

 • otyłość;
 • nadmierne ćwiczenia;
 • choroby układu mięśniowo-szkieletowego – wrodzone lub nabyte w życie;
 • sportu zawodowego;
 • wiek (osoby starsze są bardziej narażone na choroby stawów);
 • płci (żeńskie).

Rozważmy najczęstszą chorobą stawu kolanowego.

Co to jest zapalenie stawów?

Na pierwszym miejscu w szeregu przypadków niepełnosprawności powstałych w wyniku choroby stawu kolanowego, warto wszystkie znane choroby – zapalenie stawu kolanowego. Patologia wpływa na wszystkie elementy stawu kolanowego – błona maziowa, kapsułkę, chrząstki. W przypadku braku odpowiedniego leczenia zapalenia stawów, prowadzi do utraty zdolności człowieka poruszać się normalnie. Istnieje kilka form zapalenia stawów:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów – forma patologii, przyczyny, które nie są w pełni zrozumiałe;
 • pourazowe zapalenie stawów – patologia, która rozwija się na tle swoich urazów;
 • reaktywne zapalenie stawów – choroba, która jest spowodowana zakażeniem tkanki, po doznaniu zatrucia organizmu;
 • zniekształcające zapalenie stawów – patologiczne, które są utworzone na tle zakłóceń i awarii układu krążenia;
 • dnawe zapalenie stawów – choroba, która jest spowodowana zaburzeniami metabolizmu w organizmie.

Także odróżnić podstawową stawów, które zachodzi bezpośrednio w szczelinie, w wyniku urazu, i wtórnego zapalenia stawów, w którym rozpoczyna się proces zapalny w dowolnych tkankach w organizmie i na przepływ limfy lub krwi wchodzi do stawu kolanowego.

Objawy patologii. Zbliża się do leczenia zapalenia stawów

Dodatkowo do bólu podczas choroby obserwowano zaczerwienienie i obrzęk, czasami powstają procesów ropnych wraz z podwyższeniem temperatury ciała.

Leczenie zapalenia stawów jest skierowany przede wszystkim do łagodzenia bólu, obrzęku i odzyskanie zdolności ruchowej stawu kolanowego. Środki te osiągnąć stosując leki przeciwzapalne, maści ocieplenia i wzmocnienia leki.

Dobre wyniki w leczeniu podane fizjoterapii, masażu, terapii ćwiczeń. Należy powiedzieć, że środki te są przewidziane tylko w okresie remisji, gdy jednostka nie jest obserwowane ostrych procesów zapalnych. W przypadku niewypłacalności leczenia zachowawczego uciekania się do operacji.

W połączeniu z konwencjonalnymi technikami, w leczeniu stawów i wymagań często stosowane tradycyjne leku przy użyciu surowca roślinnego jako podstawa do okłady, maści i nalewek.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Rozważmy inny dość częstą chorobą kolana – gonarthrosis. Prowadzi to do występowania nieprawidłowości w organizmie procesu zapalnego, co powoduje zniszczenie chrząstki stawowej kolana, wraz z jego odkształcenia i zaburzeń. Głównie choroba rozwija się u kobiet, zwłaszcza przedstawiciele starszych.

Mechanizm spustowy do powstania chorób może się choroby związane – zapalenie stawów, złamania kości, procesów nowotworowych.

Choroba jest zwykle powoli. Patologia rozwija się powoli, a na pierwszym, głównym objawem chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego może tylko słabo silny ból, który występuje po stanie spoczynku. Podczas jazdy ból odchodzi, ale potem, po odpoczynku, to pojawia się ponownie. W postaci zasady, w zwyrodnieniową stawu kolanowego kostne występują w mięśniach, którego ruch pocierać tkanki chrzęstnej. Z powodu tarcia występuje stan zapalny w obszarze kolana z czerwieni skórki tworzonej obrzękiem.

Są pierwotne i wtórne gonarthrosis. Przyczyny chorób stawu kolanowego w pierwszym przypadku nie jest w pełni wyjaśniony, tło dla rozwoju choroby może być nie tylko chorób współistniejących, ale tylko wiek osoby starszej. Wtórny gonarthrosis – konsekwencją urazu stawu kolanowego lub powikłaniem chorób zakaźnych.

Główną metodą w diagnostyce chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego uważane radiografii. Leczenie zachowawcze obejmuje eliminację bólu, które są stosowane środki przeciwbólowe. specjalną maść stosowany do usuwania obrzęków. W zaawansowanych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów, gdy chrząstka jest zniszczone na miejscu, należy przeprowadzić interwencji chirurgicznej – endoprotezę. W tym przypadku, staw kolanowy jest zastąpiony sztucznym konstruktem, który pozwala niemal całkowicie przywrócenia funkcji motorycznych.

Meniskopatiya

Meniskopatiya – choroba, która rozwija się u osób aktywnych fizycznie, sportowców, a nie zależy od wieku. Korzystne warunki dla tworzenia się procesów chorobowych są związane choroby – dnę, zapalenie stawów, cukrzycę. Choroba często przyczyniają się do słabych nadwagą i więzadła stawu kolanowego.

Menisk – specjalne struktury, co zmniejsza obciążenie połączenia podczas ruchu. Odróżnić wewnętrzne i zewnętrzne łąkotki. Według statystyk, pierwsza uszkodzony przez mniej niż sekundę.

Głównym objawem u pacjentów z manifestacji choroby nazywa kliknięcie w stawie kolanowym i kolejny ostry ból. Muszę powiedzieć, że fizjologia człowieka jest taka, że w młodym wieku jego łąkotki nasycona ciecz, tak że ból pojawia się, gdy meniskopatii – ostre i mocne. W bardziej zaawansowanym wieku mniej bolesne. Oprócz bólu, nie jest obrzęk, trudności w poruszaniu się.

Skuteczna metoda diagnostyki MRI meniskopatii rozważyć, podczas którego określa stopień uszkodzenia łąkotki. Kiedy cierpienie lub szczypanie wystarczający środek jest lekiem konserwatywny. Jednakże, jeśli trzeba przerwać operację łąkotki.

parasynovitis

Periarthritis – choroba więzadeł kolanowych. Jednakże choroba może mieć również wpływ na mięśnie i ścięgna. Przyczyną choroby w większości zalecają jednoczesną chorób niewyważenie układu wydzielania wewnętrznego, powtarza się hipotermii z naczyniami problemu.

Periarthritis pojawia tępy ból, obrzęk stawu kolanowego, tworząc uszczelnienie, że przyczyna bólu po naciśnięciu. Pacjenci zgłaszają dyskomfort podczas chodzenia.

Kobiety są szczególną formą patologii – periarthritis stóp toreb łapki, gdzie zapalenie ścięgna wewnętrzne. Kiedy to nastąpi, nie ma obrzęk deformacji stawu. Choroba ma wpływ tylko podczas noszenia butów na wysokich obcasach lub podczas jazdy po nierównych powierzchniach.

Periarthritis – kolano stawów, których leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy jego identyfikacji na wczesnym etapie.

Aby osiągnąć pozytywne rezultaty w leczeniu zaleca się zminimalizować aktywność ruchową, dużo odpoczynku. Pomóc zatrzymać ból niesteroidowe leki, takie jak „diklofenaku” fizjoterapii.

Zapalenie stawu kolanowego

Zapalenie stawu kolanowego – choroby, w których stan zapalny tkanki ścięgna w miejscu mocowania do kości. Jest to choroba u osób aktywnych fizycznie, sportowców wyczynowych, jak również u dzieci i osób starszych.

Sprzyjające czynniki rozwoju choroby mogą być:

 • zredukowane funkcje ochronne i różne zaburzenia czynnościowe organizmu;
 • Nierównowaga układu mięśniowo-szkieletowego;
 • urazu lub uszkodzenia stawu kolanowego;
 • wielki wysiłek fizyczny;
 • zakażeń grzybiczych.

Zapalenie może wystąpić na jednej nodze lub na obu jednocześnie. W tym przypadku stawu często reaguje na zmiany pogody – nie jest ból, obrzęk, skrzypienie podczas przenoszenia.

Na rozpoznanie patologii zastosować zestaw badań, wszystko zależy od tego, w której pochodzi ścięgien. Na przykład, jeśli patologia jest ukształtowany przez odkładanie się soli, to jest łatwo określić za pomocą radiografii. Jeśli ścięgna była wynikiem chorób zakaźnych, skutecznym środkiem do wykrywania choroby są badania laboratoryjne.

Sposoby leczenia zapalenia ścięgien zależeć od stadium choroby. Początkowo, skuteczne metody są konserwatywne – leki (niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym) rehabilitacja – elektroforeza magnesów. Dobry efekt w leczeniu stawu kolanowego zapewnia jogi. Kiedy uruchomiony przebieg choroby, interwencji chirurgicznej.

reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów – jest chorobą układową, w której tkanka łączna jest stan zapalny. Dokładne przyczyny choroby nie zostały ustalone. Wiadomym jest, że grupa ryzyka obejmuje osoby z złej dziedziczności i te o niskiej odporności. Zwiększyć prawdopodobieństwo choroby częste hipotermię, stres, stres emocjonalny. Choroba przejawia się zarówno u mężczyzn jak i kobiet, przy czym czynnikiem wiek nie wpływa na statystyki padania.

choroba może być wywołana przez zrelaksowanym. Reumatoidalne zapalenie stawów nie występuje samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni, a rozwija się stopniowo. Wszystko zaczyna się z uczuciem sztywności stawu kolanowego po stanie długo spoczynku (np po nocy odpoczynku). Zmiany pogody mogą pojawić się bolesne doznania, które wpływają stawu kolanowego. Choroby tego rodzaju odbywają się w kilku etapach. Dla każdej fazy choroby charakteryzują się objawami, ale objawem choroby na wszystkich etapach rozwoju jest bolesny objaw.

Stadium rozwoju choroby. diagnostyka

Początkowo w obszarze kolan pojawiają się obrzęk, stwardnienie, ból objaw występuje. Czasami temperatura ciała danej osoby wzrasta.

Dalszy rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów obejmuje błonę maziową – skrapla się ze względu na podział aktywnych komórek zapalnych.

Kiedy zaawansowanych przypadkach choroby występują uszkodzenia tkanki kostnej i chrzęstnej. Istnieje wiele bólu, jest deformacja stawu kolanowego, naruszenie jego funkcji motorycznych.

Reumatoidalne zapalenie stawów – dość niebezpieczna choroba, nieleczona, to występuje niepełnosprawność, aw niektórych przypadkach – śmierci osoby. Podobne efekty występują z powodu ciężkich powikłań, co daje choroby innych narządów i układów – rozwoju niewydolności nerek, jest rozprzestrzenianie procesów zakaźnych.

Rozpoznanie choroby opiera się na kilku technik:

 • egzamin zewnętrzny, który pomaga zidentyfikować objawy takie jak obrzęk w kolanie, zaczerwienienie skóry, widocznych deformacji stawów;
 • Analiza biochemiczna krwi;
 • radiografii.

Ból objawów reumatoidalnego zapalenia stawów jest wyeliminowane za pomocą leków o niesteroidowej działania przeciwzapalnego. Jeżeli występowanie choroby związane z rozprzestrzenianiem się zakażenia w organizmie, antybiotyki przepisuje się. Pozbyć się bólu pomaga regularne masaże i ćwiczenia ćwiczenia terapeutyczne.

zapalenie torebki stawowej

Zapalenie kaletki – chorobą zapalną torebki (zapalenie kaletki). Patologia jest wynikiem kontuzji kolana, a także stałego wspólnej działalności z powodu ciężkiego wysiłku fizycznego. Zapalenie kaletki może być wynikiem chorób zakaźnych. W wyniku zapalenia w płynie maziowym gromadzi się worek z niebezpiecznymi mikroflory. Stopniowo kolano powoduje ból, z naciskiem na kolana jak dana osoba doświadcza dyskomfort, uczucie sztywności podczas jazdy. Wokół złącza utworzonego znacznego pęcznienia, którego wymiary mogą osiągnąć 10 cm. Pacjenci z kaletki zauważyć, utrata apetytu, złe samopoczucie, w niektórych przypadkach, może zwiększyć temperaturę ciała. Zapalenie kaletki Symptomatologia jest bardzo podobny do innych objawów chorób stawu kolanowego, w szczególności zapalenia stawów. Jednak jest jedna istotna różnica między tymi patologiami. Zapalenie kaletki zachowały aktywność ruchową i zdolność do wykonywania zginaczy i prostowników ruch.

Oprócz kontroli wzrokowej, do dokładnego diagnozowania i leczenia właściwego schematu działają na przebicie – spożycie płynu z worka na badania.

Początkowe etapy choroby reaguje na leczenie. Leczenie obejmuje kompresy, różne okłady, pacjent unieruchomienie jest pokazany. Jeśli choroba przeszły do przewlekłego etapie ważne jest usunięcie nagromadzonych płynów z kolanem a komorą zmywania.

Choroba Pageta artretyzmu i

Dna moczanowa – chorobą, która występuje w wyniku zaburzeń przemiany materii moczowego w organizmie, a wysokie stężenia kwasu moczowego w surowicy. Czynniki zwiększające ryzyko choroby obejmują nadmierne spożycie mięsa i ryb, a także alkoholu.

Dna moczanowa występuje głównie u mężczyzn. Choroba objawia się ostrym bólem, zaczerwienienie skóry w okolicy stawu kolanowego. Mięśni tworzą grudki reprezentujące nagromadzenia kwasu moczowego.

Dnę diagnozowane za pomocą analizy biochemiczne krwi i rentgenowskim. Podczas terapii oprócz leków pacjent jest przepisywany specjalnej diety (dieta czystych produktów bogatych w puryny), przepisany odpoczynek fizyczny i emocjonalny.

Choroby Pageta występuje nieprawidłowe tworzenie kości, co prowadzi do deformacji szkieletu kości stają się bardzo kruche.

Patologia często wpływa na kości długich kończyn dolnych, powodując ból w kolanach. Choroba dotyczy przede wszystkim o ludzi, zwłaszcza starszych.

Zdiagnozowania choroby nie jest łatwe, ponieważ istnieją przypadki, w których pacjent nie zauważa żadnych oznak patologii.

Rozpoznanie kluczową rolę w chemii krwi, który w obecności choroby w organizmie wykazuje zwiększoną zawartość szczególnym enzymem – fosfatazą. Dodatkowo przeprowadzić badanie rentgenowskie.

Leczenie polega na minimalizacji powikłań, które powoduje chorobę Pageta. Zadaniem terapii – najbardziej wzmocnić kości. Osiąga się to poprzez preparaty zawierające wapń. Kiedy pacjenci choroba Pageta powinny przestrzegać diety, zrobić terapii ćwiczenia ćwiczeń, aby uniknąć urazów, które mogą prowadzić do złamań.

Tak więc, w artykule omówiliśmy podstawowe warunki patologiczne wpływające na staw kolanowy. Choroby stawu kolanowego, w praktyce jednak, nawet bardziej zróżnicowane. Wszystkie te wiele chorób łączy cechy wspólne – patologie osoba doświadcza sztywność w ruchu i ból w miejscu choroby jest często obrzęk. Aby zapobiec rozwojowi choroby, ważne jest, początkowo w celu monitorowania ich stanu zdrowia, jeść prawo, unikać powstawania patologii ustrojowych organizmu, aby nie doprowadzić organizm do stanu otyłości.

Na pierwszych objawów choroby nie powinno opóźnić kampanię eksperta, dla wczesnego rozpoznania choroby – klucz do pomyślnego odzyskania.